Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

XIII 10 – EL CASCADOR

12.12.2003, autor: Zarkoff

Na konci předcházející (již deváté!) epizody série „XIII“ byl Jason Mac Lane, což je prozatímní identita protagonisty série, zajat a převezen do obávaného vězení na ostrově Roca Negra, kde generál Ortiz vězní jeho údajnou manželku Marii de Los Santos a kde plukovník Peralta nelení podrobit našeho hrdinu krutému mučení…
Sadisticky naladěné čtenáře ale musím předem upozornit, že z vlastního mučení toho mnoho neuvidí. Vytrpěná muka kupodivu nezanechají na fyzické kondici Třináctky valné stopy, protože na následujících stránkách nám předvede . vpravdě kaskadérské kousky: dokáže skočit a vyšplhat se na letící helikoptéru, prchat s Marií de Los Santos pobřežními bažinami, zhruba dvě noci nespat a zachovat si přitom tyršovsky zdravého ducha ve zdravém těle. Není divu, že povstalci v Costa Verde mu přezdívají El Cascador. Pro pořádek je ovšem třeba dodat, že se z vězení nedostane vlastními silami, ale s pomocí party přátel, o nichž jsme mluvili v předcházející recenzi a k nimž patří zejména markýz Armand de Préseau, major Jonesová, Betty Barnowsky, a Sean Mullway.

Tato epizoda je naladěna výrazně protiamericky, neboť se v ní čtenář bez obalu dozví, že stávající režim v Costa Verde podporuje americká vláda. Povstalce, na jejichž straně stojí Jason Mac Lane, naopak podporuje bohatá americká těžební společnost Minervo; nečiní tak ze záliby v dobrodružství ani z charitativních důvodů, ale z důvodů povýtce ziskuchtivých. A aby se ještě více setřelo černobílé ladění osvobozeneckého boje, jeho vůdce Jorge de Los Santos (a bratr Mac Lanovy manželky Marie) na našeho hrdinu žárlí a neváhá jej obvinit ze zrady. Což má ten blahodárný důsledek, že se osm stránek ke konci alba mění v záznam soudního líčení plného zvratů, překvapujících odhalení a konečné katarze, zcela v duchu těch nejlepších amerických televizních seriálů ze soudního prostředí.
Proradný plukovník Peralta však prchá a autoři si jej zřejmě nechávají v záloze pro další epizody seriálu.

Francouzští čtenáři v albu objevili a na webových stránkách této série uveřejnili jednu kreslířskou chybu a tři nenápadné kreslířské žertíky. Takže . nejprve omyl: letadlo na str. 35 má na pravém boku celkem pět okének. Na straně 36 však už má okének šest, neboť přibylo jedno okénko za vstupními dveřmi. První žertík: jeden z guerilleros, kteří na str. 12 útočí na věznici na Roca Negra, má na hlavě čepici s logem nakladatelství Dargaud. Druhý a třetí šprým je určen čtenářům, kteří znají jinou komiksovou sérii kreslenou W. Vancem, totiž sérii Bruce J. Hawker. Jejím hrdinou je anglický námořní kapitán, který v 19. století bojuje proti Španělům. V haciendě Seana Mullwaye na str. 32 objevíme v pozadí na stěně obraz námořní bitvy převzaté ze zmíněné série. (Znalec komiksů by jistě byl schopen identifikovat i další obrazy, které spatříme v jednotlivých místnostech haciendy.) A na prvním obrázku na str. 37 je dokonce za televizním reportérem k vidění pomník Bruce J. Hawkera, „osvoboditele Costa Verde“.

Na poslední stránce alba začíná Sean Mullway vyprávět Třináctce „skutečnou“ historii jeho rodiny a jeho života. Ta bude zřejmě hlavní náplní další (již jedenácté!) epizody série.
Autor:


Autor článku: Zarkoff

Detaily o komiksu:

Titul: XIII 10 - El Cascador
Série: XIII
Scénář: Jean Van Hamme
Kresba: William Vance
Žánr: Kriminální, thrillery a válečné.
Rok vydání: 1994
Počet stran: 46
Formát: A4
Vydavatel: Dargaud
Země vydání: Belgie
Země původu: Belgie
Související články:


XIII
16.06.2006 XIII: L’OR DE MAXIMILIEN (MAXMILIÁNOVO ZLATO)
19.03.2004 XIII 15 - LACHEZ LES CHIENS! (VYPUSŤTE PSY!)
27.02.2004 XIII 14 - SECRET DEFENSE (TAJNÁ OBRANA)


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!