Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

XIII 5 – NEJVYŠŠÍ POHOTOVOST

19.12.2003, autor: Yan

Klubko otazníků se nám krásně zamotalo a čtenář stále netuší, oč v jedné z nejslavnějších evropských comicsových sérií vlastně běží. Legendární scénárista Van Hamme dokazuje, že se u skautů naučil vázat uzle dokonale – tedy uzle na ději. Poslední díl uzavírající se dějové pentalogie některé z propletenců vysvětlí – ale znáte to, část otazníků zůstává, část přibývá...
Zde si zopakujte děj předchozího alba.
Na úvod si zopakujme holá fakta. Třináctka je jednou z nejslavnějších belgických comicsových sérií. Jean Van Hamme je jedním z nejslavnějších evropských scénáristů (podílí se na ještě slavnějším Thorgalovi) a William Vance si mezi nadšenými čtenáři svou kresbou renomé už také získal. Populární comics, který začala vydávat belgická pobočka nakladatelství Dargaud v osmdesátých letech, u nás přetiskoval Barlow, jemuž se podařilo před hladové čtenáře předhodit tři díly. Poté se nakladatelství odmlčelo (zřejmě navždy) a s ním i celá série. Letos se ale rozhodl Třináctku resuscitovat BB Art a stejně jako u Thorgala v započaté sérii pokračovat.

Kdysi dávno, v prvním díle, vyvrhlo moře na pláž muže v bezvědomí, a jak se. ukázalo, i trpícího ztrátou paměti; ten pak začíná pátrat po své minulosti - a jedinou stopou je mu vytetované číslo XIII u klíční kosti. Zjišťuje, že má návyky profesionálního vojáka a že je mu na stopě banda zabijáků. A dál? Čeká ho obvinění z dvojnásobné vraždy a atentátu na prezidenta Sheridana, po krku mu jde vládní rozvědka (v čele s neúnavným plukovníkem Amosem) i policie, následuje zatčení a pobyt ve vězení Plain Rock. Muž bez minulosti během těchto peripetií zjišťuje svojí totožnost – jako jistý kapitán Steve Rowland. Tím se ale neuvěřitelný kolotoč falešné hry a klamných skutečností teprve roztáčí: pomocí generála Bena Carringtona uniká z vězení, stává se z něj Ross Tanner, a začíná odhalovat šokující spiknutí proti vládě. Právě tento muž bez minulosti, agent XIII, je jedinou stopou, kterou Carrington má; proto se svého elitně vycvičeného žolíka rozhodne "uklidit" na vojenskou základnu do Jižní Ameriky k vojenské skupině SPADS. A Ross Tanner zjišťuje, že jeho opravdová (?) totožnost se skrývá pod jménem Jason Fly...
Na nedostatek pozornosti ze strany protivníků si náš hrdina rozhodně nemůže stěžovat. Vlna téměř mafiánské konspirace, ve které jsou jednotliví "agenti" označeni vytetovanými římskými číslicemi, zasáhne i mezi SPADS a on musí opět uniknout, tentokrát do hloubi tropického pralesa, pomocí poručice Jonesové, Carrigtonovy pobočnice, a s korunním svědkem proti spiknutí, roztomilou seržantkou Betty Barnowskou, operující podstatnou část příběhu jen v noční košilce.

V tomto díle probíhají v USA velké vojenské manévry, což je vynikající příležitost právě k uskutečnění chystaného státního převratu, který má v USA nastolit ultrapravicovou diktátorskou doktrínu. Vražedná hra, která začala . zastřelením prezidenta Sheridana, se chýlí k rozhodujícímu finále. Nejdříve přijde na řadu další atentát, tentokrát na bratra zavražděného prezidenta, Wallyho. Ten je postřelen a hospitalizován. Dalším tahem je odstranění generála Carringtona a ostatních loyálních, a tedy potenciálně nebezpečných ministrů a soudců. Všichni jsou zatčeni a obviněni z velezrady.
V jihoamerické džungli zatím bojuje XIII, alias Jason Fly, spolu s poručicí Jonesovou a seržantkou Barnowskou proti najatým vrahounům. Musí se co nejdříve dostat do Spojených států, dřív než vypukne Nejvyšší pohotovost (orig. Red Alert), stav, kdy jsou všechny strategická místa obsazena armádou – což je právě hodina H, během které má všechno propuknout. Blížící se finále získává na napínavosti, část falešných karet je nakonec odhalena.

Zmiňovat se o scénáři Jeana van Hammeho je jako popisovat všechny dlaždičky na Velké Čínské zdi. Scénář je dokonale propletený, čtenář opravdu neví, co, kdo a kdy na něj vybafne, a jen čeká, kdy všechny jeho prozatímní domněnky a úvahy scénárista nacvičeným pohybem spláchne do záchodu. Van Hamme se při črtání série inspiroval skutečnými událostmi z šedesátých let, vraždou J. F. Keneddyho i jeho bratra Roberta. Na trhu je nyní k mání i počítačová hra XIII, ve které už figuruje na místě prezidenta Sheridana právě Kennedy. Wiliam Vance, který se postaral o kresbu, je mistrem jemné linky; pozoruhodně se věnuje postavám i jednotlivým obličejům, má vynikající smysl pro detaily. Důraz není kladen na jednotlivé scény, ale na celistvost příběhu. Vlastně to nemá vůbec lehké, protože výtečný scénář kresbu tlačí do pozadí. Evropské comicsy bývají oproti americkým "ukecanější", a toto pravidlo se naplňuje i v Třináctce.

.

I přesto, že nás od jeho vzniku dělí 15 let, dokáže toto album čtenáře dokonale vtáhnout do děje, strhnout i překvapit - van Hamme namíchal vyvážený mix akce i zákulisních kliček, s jemnou příchutí hrozící jaderné války s rozpadajícím se Sovětským svazem.
Jediný zádrhel čtenáře čeká, pokud nečetl předchozí díly – je to jako skákat do rozjetého TGV. Doporučuji nejdříve četbu prvních tří barlowáckých vydání a předcházejícího S.P.A.D.S od BB Artu. Teprve pak už se může plně ponořit do světa té největší přetvářky, ve které se každá událost k jeho vlastnímu překvapení může vyvíjet jakýmkoliv možným (i nemožným) směrem...
Autor:


Autor článku: Yan

Detaily o komiksu:

Titul: XIII - 05: Nejvyšší pohotovost
Série: XIII (CZ)
Scénář: Jean Van Hamme
Kresba: William Vance
Překlad: Richard Podaný
Žánr: Kriminální, thrillery a válečné (CZ).
Rok vydání: 2003
Počet stran: 46
Formát: A4
Vydavatel: BB/art
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Belgie
Originál: XIII 05 - Rouge total
Související články:


XIII
16.06.2006 XIII: L’OR DE MAXIMILIEN (MAXMILIÁNOVO ZLATO)
19.03.2004 XIII 15 - LACHEZ LES CHIENS! (VYPUSŤTE PSY!)
27.02.2004 XIII 14 - SECRET DEFENSE (TAJNÁ OBRANA)


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!