Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

PRINC NOCI 3 – ÚPLNĚK ANEB NĚCO O ČESNEKU

31.12.2003, autor: Sakyk

Vyvrcholení a ukončení prvního – třídílného – cyklu série. V době těsně po českém vydání upadlo vydavatelství Barlow do velkých a vleklých problémů, které zapříčinily ukončení jeho činnosti – první tři alba série však naštěstí tvoří uzavřený celek, takže český čtenář nemusí – na rozdíl třeba od Duranga či Polární hvězdy – smutně věšet hlavu (a sebe) a čekat na další díly.
Zde čtěte recenzi prvního dílu Lovec a druhého dílu Dopis inkvizitora
Arnaud de Rougemont, občan komisař, aktivní účastník francouzské revoluce, jeden z mnoha, jehož ruce byly pošpiněny krví nevinných obětí po tisících popravených na gilotinách, dostává náročný a netradiční úkol: zlikvidovat záhadného, obrovského vlka, útočícího vždy za úplňku na ženy a dívky. Vrahem více jak deseti obětí samozřejmě není nikdo jiný, než upír Princ noci a hned v úvodu alba tak dochází k dalšímu osudovému setkání mezi ním a zástupcem rodu Rougemontů, už od středověku dychtícím po jeho smrti. Jako už několikrát v minulosti (viz. boj druhého dílu Dopis inkvizitora či Jehana) však končí dobrovolným odchodem Rougemonta ze světa. To Vincentovi, pokračovateli rodu v první polovině 20. století, se daří výrazně lépe – přestože na 46. stránce alba končí zatčený v policejním voze.

Zajímavé je z tohoto pohledu srovnání hlavního hrdiny celé série s jeho předky. Jak to, že to je právě on, antihrdina až do morku kostí, kdo nakonec . zlodušského Vladimira Kergana zlikviduje? Když se to přitom nepovedlo takovým tvrďákům jako rytířovi Jehanovi, bez okolků likvidujícímu démony všeho druhu, inkvizitorovi Aymarovi, na ohnivých hranicích posílajícího desítky nevinných podezřelých z čarodějnictví do pekla, ani revolucionářovi Armandovi, bez okolků popravujícího stovky občanů jen proto, že se znelíbili republice? Je to, jednoduše řečeno, součást autorova filozofického poselství. Swolfs totiž nevytváří ponurý „akční komiks“, jak by se zdálo v prvním díle, nýbrž se čtenáři snaží sdělit – jak už napovědělo druhé album – několik nadčasových myšlenek. Není na tomto místě prostoru ani cíle je rozebírat, stačí si říci, že otázky hodnoty života a hrůznosti smrti, důležitosti poslání a splnění daného slova přináší poutavou formou a že čtenáři je předkládá tak, že ten si je možná ani neuvědomí.

V každém případě se Swolfsovi podařilo albem Úplněk završit úvodní trilogii Prince noci se ctí. Rozřeší těch několik hádanek a otazníků, nastolených v Dopise inkvizitora, nechá si lehce pootevřená vrátka pro navázání nového pokračování a hlavně – nenudí. Dokáže vtáhnout do děje, čemuž napomáhá jednoduchá, jakoby těžkopádná kresba, vhodně prostoupená textovou složkou. Pokud tedy čtenář akceptuje nenáročnou scénáristickou linku, nevadí mu občasné filozofické úlety, zvykne si na trošku zvláštní kresbu a toleruje i několik nelogičností (od drobných jako výskyt oslovení seržante ve středověku po celkem zásadní jako až podivuhodná náhodnost při setkávání Kergana s Rougemonty), pak ho čeká dobré a svěží, oddychové čtení.

U tohoto alba je pak nutné přidat ještě jeden plusový bod, tentokráte pro vydavatelství Barlow, které ke klasické úpravě známé z předchozích sešitů konečně publikovalo užitečný a čtivý úvod – profil autora.
Autor:


Autor článku: Sakyk

Detaily o komiksu:

Titul: Princ noci 3 - Úplněk
Série: Princ noci
Scénář: Yves Swolfs
Kresba: Yves Swolfs
Překlad: Zdeněk Dlouhý
Žánr: Kriminální, thrillery a válečné (CZ).
Rok vydání: 2000
Počet stran: 48
Formát: A4
Vydavatel: Barlow
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Francie
Související články:


FranCouZský komiks
11.02.2013 Pupíky 1-5: Na pupíkách moc pupínků není - 90 %
21.02.2012 KOMIKSOVÝ KRESLÍŘ MOEBIUS (5) - Nové tisíciletí
14.02.2012 KOMIKSOVÝ KRESLÍŘ MOEBIUS (4) - Devadesátá léta


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!