Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

XIII 11 – TROIS MONTRES D’ARGENT

09.01.2004, autor: Zarkoff

Začínám mít podezření hraničící s jistotou, že si van Hamme začíná nenápadně dělat ze svého hrdiny legraci. Tohle je už potřetí za sebou, kdy Třináctka při akci žalostně ztroskotá a kdy jej jeho přátelé musí pracně tahat z bryndy. Tentokrát mu pomůže skutečný deus ex machina, v tomto případě major Jonesová v pilotní kabině stíhacího bombardéru…
Neboť revoluce v Costa Verde dosud nezvítězila definitivně. Plukovník Peralta shromáždil 15 000 mužů, dvacet tanků, nějaké to dělostřelectvo a lodě, a chystá se najisto dobýt hlavní město Puerto Pilar. Jeho pozemní síly však při svém postupu musí překonat jedno slabé místo, jímž je most přes Rio Maraña. Úkolu . vyhodit most do povětří se samozřejmě ujme Třináctka; vždyť byl pod jménem Kelly Brian na takové akce speciálně cvičen na Kubě! No a právě při kladení náloží náš nešťastný hrdina v dešti uklouzne a zůstane trapně hodiny a hodiny viset pod mostní konstrukcí nad řekou až do příjezdu jednotek plukovníka Peralty. Že revoluce nakonec slavně zvítězí, je tedy, jak jsem již naznačil, hlavně zásluha major Jonesové, neboť nikdo jiný široko daleko americké stíhací bombardéry pilotovat neumí.
Čímž se zároveň uzavírá jihoamerické dobrodružství Třináctky.
Jedenácté album série XIII je nestandardní mimo jiné také tím, že nemá obvyklých 48 stran, ale padesát šest! Celý děj je totiž prokládán podrobnou historií tří rodin, které jsou tím či oním způsobem spřízněny s Třináctkou. Sean Mullway, otec Třináctky (ano, vážení, známe už i skutečného otce!), mu celou rodinnou story vypráví od Adama, to jest od příchodu tří přátel z Irska do Spojených států v roce 1898. Po řadě peripetií se tito tři nerozluční stávají majiteli tří stříbrných hodinek a později, kdy se jim dostane do ruky bedna se 100 000 zlatými pesos, ukryjí poklad kdesi v Mexiku a každý do svých hodinek vyryje část šifry umožňující znovunalezení těchto vzácných mincí. No a jak jsem řekl, aby to celé nebylo tak nudné, čteme vždy kousek Mullwayova vyprávění a kousek dramatu kolem Rio Maraña.
Za povšimnutí také stojí, že příhody, které prožívají naši tři přátelé v současnosti, jsou kresleny poněkud odlišným stylem než zbytek alba a potažmo i celé série. Horko, špína krutost se odráží v méně uhlazené, někdy téměř roztřesené lince, větším počtu šrafů a v hojném používání čar reprezentujících pohyb.

Také v tomto albu objevil francouzský čtenář Denis malé nedopatření. Mafiozo Don Vitale Castellana změnil na stranách 8 a 9 alba mávnutím kouzelného proutku barvu kravaty i sako. To vše během jedné a téže scény. Inu, Mafie!
Na druhé straně je třeba přiznat, že generál Carrington nemá . dokumentaci o Jasonu Fly (viz 6. album: Le Dossier Jason Fly) úplně v pořádku. Na str. 11 šesté epizody předčítá Třináctce partii týkající se dramatických okolností jeho narození. Podle generála Carringtona zemřela Margareth Mullwayová, matka našeho hrdiny, při porodu v Bellevue Hospital v New Yorku na vnitřní krvácení. Podle Seana Mullwaye je Třináctka synem jeho manželky Carly Mullwayové, která byla zasažena zbloudilou kulkou při jeho poněkud prudší výměně názorů s Frankem Giordinem a ještě než zemřela, porodila Jasona, tudíž našeho hrdinu. Sean musí uprchnout a sirotka se ujímá Seanova sestra, Margareth Mullwayová. Odtud je vidět, že život Třináctky byl dramatický již od prvopočátku a že již o jeho narození existují dvě verze.

Na konci 11. alba série tak již víme, kdo byl číslem „jedna“ (viz 8. epizoda) a také, jaká je skutečná totožnost i dosavadní život našeho hrdiny. Zdá se, že původní tématika série je tím vyčerpána. Není ovšem naopak vyčerpán scénárista van Hamme, který nám do příštích alb chystá další neobyčejné příhody a další neobyčejné protivníky, s nimiž se Třináctka bude muset chtě nechtě střetnout. A nám, při klesající křivce jeho výkonnosti, nezbývá než doufat, že major Jonesová bude připravena zasáhnout...
Autor:


Autor článku: Zarkoff

Detaily o komiksu:

Titul: XIII 11 - Trois Montres d´argent
Série: XIII
Scénář: Jean Van Hamme
Kresba: William Vance
Žánr: Kriminální, thrillery a válečné.
Rok vydání: 1995
Počet stran: 56
Formát: A4
Vydavatel: Dargaud
Země vydání: Belgie
Země původu: Belgie
Související články:


XIII
16.06.2006 XIII: L’OR DE MAXIMILIEN (MAXMILIÁNOVO ZLATO)
19.03.2004 XIII 15 - LACHEZ LES CHIENS! (VYPUSŤTE PSY!)
27.02.2004 XIII 14 - SECRET DEFENSE (TAJNÁ OBRANA)


    


Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sračka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!

Rozhovor s největším (182 cm) fanouškem Káji Saudka.

     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!