. Sci-fi s celkem omšelou dějovou zápletkou? Uměle vytvářené napětí a poněkud nezvyklé přesunování těžiště děje z postavy na postavu?? Ano, příběhů o existenci dvou paralelních světů dobra a zla mimo naši realitu, jejichž rovnováha je jednoho dne narušena a pouze zásah tří vyvolených (…mladých, krásných a zdravých lidí) ji uloží zpět do vyjetých kolejí a zajistí tak existenci Země, tu bylo již mnoho. Málokterý byl však zpracován s takovou prvoplánovitou mírou průhlednosti. Pouze několik úvodních stránek se snaží rozehrát složitou hru, jenže brzy dojem několika vrstevnatosti vyprchává a zůstává jen křečovitá snaha o velké finále.
. Něco jiného je do očí bijící nesmyslnost a nevěrohodnost celého příběhu, pocházejícího z hlavy a pera Pierra Fourniera, řečeného Makyo. Celý je jednou velkou zkratkou, kladoucí si nejprve ambice dopodrobna rozebrat duševní rozpoložení jednotlivých postav - proto ono zdánlivé přelévání hlavní role; výsledkem je však ne-uvěřitelná, fantastická motanice. Je to, ve srovnání s klasickými fantasy neméně fantaskně zaplněnými draky a čaroději, do jisté místy paradox, ale i kdyby čtenář chtěl, vlivu Černé perly, monstrům, tajemným znamením, dětem zplozeným bez početí a vůbec celé cestě za spásou civilizace prostě uvěřit nemůže.
. . .
Cycle de deux horizons, průměrný komiks přitažlivý dvojnásob především pro Čecha, vyšel původně formou tří alb v letech 1990, 1991 a 1993 péčí nakladatelství Delcourt; o dva roky později se objevil 150 stránkový komplet. Proč především pro Čecha? Celý první díl se totiž z valné části odehrává v komunistické Praze roku 1989, ale v narážkách dojde třeba také na černé srdce republiky Ostravu. Kromě hlavního hrdiny Jordana se spousta aktérů pyšní i českými jmény, takže je docela zábavné sledovat, jak se francouzsky Slávek hádá s Annou nebo Karel svádí Janu. Autoři jdou však ještě mnohem dál. Samozřejmostí jsou věrně a dokonale zachycené místní reálie správným číslováním tramvají počínaje a podobu soch na Karlově mostě konče. Christian Rossi, . jehož dokumentárně strohé tahy na první pohled trochu připomínají Marko Čermáka, se opravdu snažil, práci na komiksu musela evidentně předcházet pečlivá příprava. Vrcholem je však pasáž ze třetího dílu, kdy se mimořádně excitovaný Jordan zapomene a na představitele vyvolených mluví v několika bublinách - česky! Jistě, pár drobných chybek v pravopisu by se našlo, ale nikdo není dokonalý a Frantíkům to rádi odpustíme. Navíc, pro zdůraznění Jordanova akcentu, je používáno znásobené "rrrr", kterým se mnoho cizinců ve své výslovnosti od francouzštiny odlišuje. A v souvislosti s českým prostředím zaujme ještě jedna mimořádně zajímavá asociace: časově je vrcholná operace záchrany světa zasazena do listopadu 1989…