Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

CYCLE DE DEUX HORIZONS ANEB ČECHOSLOVÁK JAKO SUPERHRDINA

05.02.2004, autor: Sakyk

Hlavní role amerických a francouzských sérií bývají vyhrazeny pouze zaníceným vlastencům ochotným položit za národ klidně i vlastní život. Nebo – abychom nadneseně nepatetizovali – alespoň za mír a přátelství mezi národy. Už proto musí našinec knihu Cycle de deux horizons brát do rukou s posvátnou úctou a bázní; ústředním hrdinou jest totiž česk(oslovensk)ý mladík s neslovansky znějícím jménem Jordan. Jeho úkol? Nic menšího, než zachránit svět…
.    Sci-fi s celkem omšelou dějovou zápletkou? Uměle vytvářené napětí a poněkud nezvyklé přesunování těžiště děje z postavy na postavu?? Ano, příběhů o existenci dvou paralelních světů dobra a zla mimo naši realitu, jejichž rovnováha je jednoho dne narušena a pouze zásah tří vyvolených (…mladých, krásných a zdravých lidí) ji uloží zpět do vyjetých kolejí a zajistí tak existenci Země, tu bylo již mnoho. Málokterý byl však zpracován s takovou prvoplánovitou mírou průhlednosti. Pouze několik úvodních stránek se snaží rozehrát složitou hru, jenže brzy dojem několika vrstevnatosti vyprchává a zůstává jen křečovitá snaha o velké finále.
 
.    Něco jiného je do očí bijící nesmyslnost a nevěrohodnost celého příběhu, pocházejícího z hlavy a pera Pierra Fourniera, řečeného Makyo. Celý je jednou velkou zkratkou, kladoucí si nejprve ambice dopodrobna rozebrat duševní rozpoložení jednotlivých postav - proto ono zdánlivé přelévání hlavní role; výsledkem je však ne-uvěřitelná, fantastická motanice. Je to, ve srovnání s klasickými fantasy neméně fantaskně zaplněnými draky a čaroději, do jisté místy paradox, ale i kdyby čtenář chtěl, vlivu Černé perly, monstrům, tajemným znamením, dětem zplozeným bez početí a vůbec celé cestě za spásou civilizace prostě uvěřit nemůže.
 
. . .
 
   Cycle de deux horizons, průměrný komiks přitažlivý dvojnásob především pro Čecha, vyšel původně formou tří alb v letech 1990, 1991 a 1993 péčí nakladatelství Delcourt; o dva roky později se objevil 150 stránkový komplet. Proč především pro Čecha? Celý první díl se totiž z valné části odehrává v komunistické Praze roku 1989, ale v narážkách dojde třeba také na černé srdce republiky Ostravu. Kromě hlavního hrdiny Jordana se spousta aktérů pyšní i českými jmény, takže je docela zábavné sledovat, jak se francouzsky Slávek hádá s Annou nebo Karel svádí Janu. Autoři jdou však ještě mnohem dál. Samozřejmostí jsou věrně a dokonale zachycené místní reálie správným číslováním tramvají počínaje a podobu soch na Karlově mostě konče. Christian Rossi, . jehož dokumentárně strohé tahy na první pohled trochu připomínají Marko Čermáka, se opravdu snažil, práci na komiksu musela evidentně předcházet pečlivá příprava. Vrcholem je však pasáž ze třetího dílu, kdy se mimořádně excitovaný Jordan zapomene a na představitele vyvolených mluví v několika bublinách - česky! Jistě, pár drobných chybek v pravopisu by se našlo, ale nikdo není dokonalý a Frantíkům to rádi odpustíme. Navíc, pro zdůraznění Jordanova akcentu, je používáno znásobené "rrrr", kterým se mnoho cizinců ve své výslovnosti od francouzštiny odlišuje. A v souvislosti s českým prostředím zaujme ještě jedna mimořádně zajímavá asociace: časově je vrcholná operace záchrany světa zasazena do listopadu 1989…
Autor:


Autor článku: Sakyk

Detaily o komiksu:

Titul: Cycle de deux horizons
Scénář: Pierre Fournier
Kresba: Christian Rossi
Žánr: Sci-fi, fantasy.
Rok vydání: 1994
Počet stran: 150
Formát: A4
Vydavatel: Delcourt
Země vydání: Francie
Země původu: Francie
Související články:


FranCouZský komiks
11.02.2013 Pupíky 1-5: Na pupíkách moc pupínků není - 90 %
21.02.2012 KOMIKSOVÝ KRESLÍŘ MOEBIUS (5) - Nové tisíciletí
14.02.2012 KOMIKSOVÝ KRESLÍŘ MOEBIUS (4) - Devadesátá léta


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!