Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

XIII 12 – LE JUGEMENT (SOUD)

06.02.2004, autor: Zarkoff

První věc, která mě na dvanáctém albu série XIII zarazila, a přiznám se i nepříjemně iritovala, byla dosti ohavná a nepovedená obálka se zvlášť odpudivým portrétem generála Carringtona (to je ten muž, co stojí vlevo). Ani první stránky příběhu mě po obrazové stránce příliš nenadchly a u některých kreseb mi připadalo, že je W. Vance vyráběl buďto narychlo nebo v inspiračním útlumu…
.    Dva příklady: barman na třetím obrázku na str. 4 vypadá, že spolkl pravítko nebo ztuha ztuhl nebo obojí; Třináctka na prvním obrázku na str. 17 se snaží, seč mu síly stačí, vypadat jako karikatura sebe sama. Potom ale děj začíná nabývat na obrátkách a už mi celkem přestalo vadit, že např. generál Carrington na stranách 46 a 47 několikrát změní fyziognomii.
   Takže, o co vlastně ve dvanáctém albu jde? Generál Carrington, jehož zločinné spiknutí, s nímž se čtenáři seznámili v prvních pěti u nás vydaných albech, připravilo o dceru, se rozhodl, že veřejně odsoudí hlavní viníky, to jest číslo I spolu s Mangustou. Francouzští čtenáři již vědí, kdo je číslo I, neboť to bylo explicitně odhaleno a potvrzeno v osmém svazku série. Já jsem stále rozhodnut jeho totožnost, ač nerad, utajit. Číslo I ovšem nechal většinu svých kompliců odstranit, a tak hlavním svědkem proti němu má být odporný Mangusta. Toho je však třeba nejprve najít, potom zajmout a pokud možno živého dopravit na místo, kde má proběhnout vlastní soud. Tohoto úkolu se zhostí osvědčený a sehraný tým: plukovník Amos, major Jonesová a Třináctka. Přes všechna možná i nemožná bezpečnostní opatření však soudní proces neproběhne nijak hladce, ale nakonec je přece jen číslo I usvědčen, Mangusta se přizná a umírá.
.    A protože nakonec zemře i číslo I, je zřejmé, že dvanáctým svazkem měla série skončit. Hlavní zlosynové jsou odstraněni, totožnost Třináctky je známá, takže co ještě k tomu dodat? Pro eventuální další díly si však scénárista Jean Van Hamme nechal na poslední stránce otevřená malá zadní vrátka a nechal naživu i napříště zapřísáhlou nepřítelkyni hlavního hrdiny, jednookou Irinu Světlanovou. A udělal dobře: jak nyní víme, po shrnujícím třináctém dílu série již vyšly svazky 14 a 15 a letos má vyjít díl šestnáctý! 
   Sérii XIII jsou na internetu věnovány webové stránky www.bdxiii.com. Na těchto stránkách odhalili pozorní francouzští fanoušci několik kreslířských žertíků a několik kreslířských chyb. Začnu od těch legrácek: jak každý trochu bystřejší čtenář pochopí, má kreslíř W. Vance iniciály WV a iniciály jména scénáristy Jeana Van Hamme jsou JVH. A právě iniciály WV najdeme na str. 14 na poznávací  značce autobusu a iniciály JVH objevíme na téže stránce na basebalové čapce čtenáře, který v autobusu sedí hned za Třináctkou. Iniciály JVH se opakují ještě jednou na boční fasádě budovy na prvním obrázku na str. 15. A na posledním obrázku na str. 15 čte plukovník Amos jedno z alb série "Bruce J. Hawker", jejímž kreslířem je taktéž Vance. Ostatně je podepsán i na obrazu, který visí za major Jonesovou na prvním obrázku na str. 17. Dálkově řízená kamera na str. 20 má typové označení WVJVH. Vrcholu sebekritiky však dosáhl kreslíř série na prvním obrázku strany 48, neb na zeď za šerifa pověsil plakát, který upozorňuje na pátrání po W. Vance (odměna  v tomto případě činí celé 3 dolary). 
.    Pokud jde o chyby, tak první objevíme hned na obálce: kreslíř generála Carringtona degradoval! Namaloval mu na nárameník jen čtyři hvězdičky, zatímco jako náčelníkovi generálního štábu mu náleží hvězdiček pět! Na str. 14 čteme z rubové strany dopravní značky nápis "STOP"; jenže písmeno "S", které vidíme zezadu, není převráceno! Na prvním obrázku na str. 17 je za sedící Třináctkou prázdná zeď. Druhý den ráno, kdy na str. 21 stejná společnost u stejného stolu snídá, se však na tomtéž místě objeví dvě ryby, patrně úlovek z blízkého jezera. Porovnáme-li ještě jednou tyto dva obrázky, zjistíme, že se pohovka umístěná za major Jonesovou smrskla nejméně o polovinu. Na str. 26 se můžeme pokochat dokonalými břišními partiemi major Jonesové a současně můžeme konstatovat, že se jí jizva po zranění, které utrpěla v epizodě Rouge Total, již zcela zahojila. Je ovšem také možné, že Jonesová používá dokonalý břišní make-up. Na str. 34 a 35 přivážejí Amos, Jonesová a Třináctka zajatého Mangustu na místo, kde bude probíhat "Soud". Jejich vozidlo však během několika ujetých metrů ztrácí ochranné rámy (špatná kvalita materiálu??).
  Dle mého soudu, slušná dávka nepozornosti na jedno album. Uvidíme, zda se příště W. Vance polepší. Z dvanácté epizody série lze kromě jiného vyvodit i toto ponaučení: ani v USA nepracují soudy bezchybně a nezaujatě. Proto právě vzal genarál Carrington spravedlnost do svých rukou. U nás to prosím, pokud nejste generálem alespoň čtyřhvězdičkovým, raději nezkoušejte!
Autor:


Autor článku: Zarkoff

Detaily o komiksu:

Titul: XIII 12 - Le Jugement
Série: XIII
Scénář: Jean Van Hamme
Kresba: William Vance
Žánr: Kriminální, thrillery a válečné.
Rok vydání: 1997
Počet stran: 46
Formát: A4
Vydavatel: Dargaud
Země vydání: Belgie
Země původu: Belgie
Související články:


XIII
16.06.2006 XIII: L’OR DE MAXIMILIEN (MAXMILIÁNOVO ZLATO)
19.03.2004 XIII 15 - LACHEZ LES CHIENS! (VYPUSŤTE PSY!)
27.02.2004 XIII 14 - SECRET DEFENSE (TAJNÁ OBRANA)


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!