. Dva příklady: barman na třetím obrázku na str. 4 vypadá, že spolkl pravítko nebo ztuha ztuhl nebo obojí; Třináctka na prvním obrázku na str. 17 se snaží, seč mu síly stačí, vypadat jako karikatura sebe sama. Potom ale děj začíná nabývat na obrátkách a už mi celkem přestalo vadit, že např. generál Carrington na stranách 46 a 47 několikrát změní fyziognomii.
Takže, o co vlastně ve dvanáctém albu jde? Generál Carrington, jehož zločinné spiknutí, s nímž se čtenáři seznámili v prvních pěti u nás vydaných albech, připravilo o dceru, se rozhodl, že veřejně odsoudí hlavní viníky, to jest číslo I spolu s Mangustou. Francouzští čtenáři již vědí, kdo je číslo I, neboť to bylo explicitně odhaleno a potvrzeno v osmém svazku série. Já jsem stále rozhodnut jeho totožnost, ač nerad, utajit. Číslo I ovšem nechal většinu svých kompliců odstranit, a tak hlavním svědkem proti němu má být odporný Mangusta. Toho je však třeba nejprve najít, potom zajmout a pokud možno živého dopravit na místo, kde má proběhnout vlastní soud. Tohoto úkolu se zhostí osvědčený a sehraný tým: plukovník Amos, major Jonesová a Třináctka. Přes všechna možná i nemožná bezpečnostní opatření však soudní proces neproběhne nijak hladce, ale nakonec je přece jen číslo I usvědčen, Mangusta se přizná a umírá.
. A protože nakonec zemře i číslo I, je zřejmé, že dvanáctým svazkem měla série skončit. Hlavní zlosynové jsou odstraněni, totožnost Třináctky je známá, takže co ještě k tomu dodat? Pro eventuální další díly si však scénárista Jean Van Hamme nechal na poslední stránce otevřená malá zadní vrátka a nechal naživu i napříště zapřísáhlou nepřítelkyni hlavního hrdiny, jednookou Irinu Světlanovou. A udělal dobře: jak nyní víme, po shrnujícím třináctém dílu série již vyšly svazky 14 a 15 a letos má vyjít díl šestnáctý!
Sérii XIII jsou na internetu věnovány webové stránky www.bdxiii.com. Na těchto stránkách odhalili pozorní francouzští fanoušci několik kreslířských žertíků a několik kreslířských chyb. Začnu od těch legrácek: jak každý trochu bystřejší čtenář pochopí, má kreslíř W. Vance iniciály WV a iniciály jména scénáristy Jeana Van Hamme jsou JVH. A právě iniciály WV najdeme na str. 14 na poznávací značce autobusu a iniciály JVH objevíme na téže stránce na basebalové čapce čtenáře, který v autobusu sedí hned za Třináctkou. Iniciály JVH se opakují ještě jednou na boční fasádě budovy na prvním obrázku na str. 15. A na posledním obrázku na str. 15 čte plukovník Amos jedno z alb série "Bruce J. Hawker", jejímž kreslířem je taktéž Vance. Ostatně je podepsán i na obrazu, který visí za major Jonesovou na prvním obrázku na str. 17. Dálkově řízená kamera na str. 20 má typové označení WVJVH. Vrcholu sebekritiky však dosáhl kreslíř série na prvním obrázku strany 48, neb na zeď za šerifa pověsil plakát, který upozorňuje na pátrání po W. Vance (odměna v tomto případě činí celé 3 dolary).
. Pokud jde o chyby, tak první objevíme hned na obálce: kreslíř generála Carringtona degradoval! Namaloval mu na nárameník jen čtyři hvězdičky, zatímco jako náčelníkovi generálního štábu mu náleží hvězdiček pět! Na str. 14 čteme z rubové strany dopravní značky nápis "STOP"; jenže písmeno "S", které vidíme zezadu, není převráceno! Na prvním obrázku na str. 17 je za sedící Třináctkou prázdná zeď. Druhý den ráno, kdy na str. 21 stejná společnost u stejného stolu snídá, se však na tomtéž místě objeví dvě ryby, patrně úlovek z blízkého jezera. Porovnáme-li ještě jednou tyto dva obrázky, zjistíme, že se pohovka umístěná za major Jonesovou smrskla nejméně o polovinu. Na str. 26 se můžeme pokochat dokonalými břišními partiemi major Jonesové a současně můžeme konstatovat, že se jí jizva po zranění, které utrpěla v epizodě Rouge Total, již zcela zahojila. Je ovšem také možné, že Jonesová používá dokonalý břišní make-up. Na str. 34 a 35 přivážejí Amos, Jonesová a Třináctka zajatého Mangustu na místo, kde bude probíhat "Soud". Jejich vozidlo však během několika ujetých metrů ztrácí ochranné rámy (špatná kvalita materiálu??).
Dle mého soudu, slušná dávka nepozornosti na jedno album. Uvidíme, zda se příště W. Vance polepší. Z dvanácté epizody série lze kromě jiného vyvodit i toto ponaučení: ani v USA nepracují soudy bezchybně a nezaujatě. Proto právě vzal genarál Carrington spravedlnost do svých rukou. U nás to prosím, pokud nejste generálem alespoň čtyřhvězdičkovým, raději nezkoušejte!