Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

KOMIKSOVÁ HISTORIE SVĚTA 1 – OD VELKÉHO TŘESKU PO ALEXANDRA VELIKÉHO

09.02.2004, autor: - was -

Máte v dějinách mezery? Myslím, že nejsem jediný, kdo na tuto otázku musí odpovědět kladně. Navíc často platí i přímá úměra, že o čím starší historii jde, tím se ony temné mezery rozrůstají do obludnějších rozměrů ne nepodobných těm, které prozkoumávali hrdinové ze Saudkových speleologických comicsů. V knihkupectvích se na začátku prosince objevil lék na podobný problém: nakladatelství BBart vydalo první díl Komiksové historie světa. Dlužno dodat, že kniha dokáže oslovit vedle čtenářů žíznících po informacích i všechny milovníky příběhů. Můžete mi totiž věřit, že historie světa je patrně tím největším a nejlepším příběhem na světě v celé jeho historii…
   "S každým zachroptěním unikaly z hrudi umírajícího se zabubláním proudy krve a tmavé kapky krvavého deště dopadaly na mne. Ani déšť nemůže být sladší pro oseté pole, když se zelené sémě spojí se zemí…"
Aischylos: Agamemnón
 
"Takže se pohodlně usaďte - bude to dost divoké vyprávění..."
Larry Gonick: Komiksová historie světa
  
.    Autorem Komiksové historie světa je jistý Larry Gonick. Kusé informace na zadní straně knižní obálky se snaží čtenáři namluvit, že, cituji: " chodí plavat, do knihovny, dívá se na sport v televizi, nedělá prakticky nic jiného, než že celé dny kreslí komiksy." Tu knihovnu a kreslení mu věřím, o plavání a sledování televize nejspíš neuvádí pravdu. Jinak by totiž za poslední roky nevytvořil i další díly zmiňované historie světa a kvantum dalších naučných comicsů (o počítačích, genetice, historii USA…). Navíc na konečném výsledku jeho práce je znát opravdu důkladná příprava.
   Kniha se dělí na sedm dílů po padesáti stránkách. I jednotlivé díly přitom mají množství dílčích kapitol. 350 stránek se dá využít v comicsu různě. Někomu by možná stěží stačily na banální finále kdo s koho mezi hodným a zlým supermanem, avšak Larry Gonick na této ploše rozehrál velkolepější divadlo. Věren názvu Komiksová historie světa začíná příběh už pár miliard let před Adamem, a to explozí známou jako Velký třesk, která na své třesknutí získala hned celou dvoustranu. Následuje proces neustálého zdokonalování hrdinů comicsu od chemických prvků, přes buňky, rostliny až ke zvířatům.  Astronomicko-přírodopisné ladění nadobro končí až na straně sedmdesát jedna, kdy na scénu přichází jakýsi homo sapiens, pozdější zakladatel řady starověkých kultur (Sumer, Egypt, Babylonie…).
 
.
 
   Jak jsem již naznačil úvodními citáty, je to dost divoké vyprávění - tyrannosauři požírají dinosaury, barbaři napadají vzkvétající civilizace, dynastie se mění jako na běžícím pásu.  Larry Gonick však dokáže pozorného čtenáře labyrintem událostí ve zdraví provést.  Vychází mu vstříc například rekapitulacemi děje, mapami říší, nákresy vojenských tažení i neocenitelnou ingrediencí dobrých vypravěčů, totiž humorem. Vizuální a slovní komika udává celému dílu ráz. Obrazová pole, na kterých není minimálně jeden gag, by šla spočítat na prstech jedné ruky. A kvalita vtipů za kvantitou nikterak nezaostává. 
. .    Naproti tomu černobílé obrázky přinášejí jen běžný průměr. V posledním padesátistránkovém oddíle celé publikace nahrazuje Larry Gonick své dosavadní řemeslně bezchybné, avšak tuctové karikatury osobitějším stylem. Chápu, že u tak rozsáhlého projektu, jakým je Komiksová historie světa, se může výtvarníkova tvorba měnit, ale tak výrazná změna v rámci jednoho svazku je na škodu. Ani nevyužil příležitost, jak vtipně "vysvětlit" svůj přechod ze svého období "bambulonosého" do "křivonosého".  U autora, který se představil jako trefný glosátor, jež si s gustem střílí snad ze všeho, to celkem zamrzí. Přitom se jindy sebeironii nebrání - to když se coby průvodce dějem objevuje v podobě potrhlého vědce cestujícícho strojem času.
   Historický comics končí dobyvatelskou cestou Alexandra Velikého, další dvě pokračování u nás mají vyjít ještě tento rok. Bude zajímavé sledovat, jak se Larry Gonick vypořádá s převyprávěním stále komplikovanějšího a mnohovrstevnějšího příběhu modernějších dějin. První díl vybalancoval skvěle - je informačně hutný, ale tempo nevázne a čtenář rozhodně nemusí obrázky mezi textem hledat lupou, jako se mu to mohlo stát v comicsovém přepracování Hobita.  Kniha bude ztrátou času pro všechny estéty, co rádi meditují nad obrázkovými kreacemi comicsových výtvarníků. Urychlené nalezení 590 korun v peněžence bych ale doporučoval všem ctitelům starověkých hrdinů z jedné nepokořené galské vesnice.  Ti si jaksepatří vychutnají  i filosofickou hlášku, kterou chci na závěr doložit kvality Komiksové historie světa:
 
   "Mluvíme o zlatém  věku… ale byli skutečně Athéňané šťastní?" 
Larry Gonick: Komiksová historie světa
Autor:


Autor článku: - was -

Detaily o komiksu:

Titul: Komiksová historie světa 1: Od Velkého třesku po Alexandra Velikého
Série: Komiksová historie světa
Scénář: Larry Gonick
Kresba: Larry Gonick
Překlad: Tomáš Jeník
Žánr: Humor (CZ).
Rok vydání: 2003
Počet stran: 350
Formát: A4
Vydavatel: BB/art
Země vydání: Česká Republika
Země původu: USA
Související články:


BB art: Knihy komiksů
27.06.2012 Punisher Max: Otrokáři – 70 %
11.06.2012 Habibi - 100 %
24.03.2012 DMZ (vol.3) – VEŘEJNÉ PRÁCE - 80 %


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!