"S každým zachroptěním unikaly z hrudi umírajícího se zabubláním proudy krve a tmavé kapky krvavého deště dopadaly na mne. Ani déšť nemůže být sladší pro oseté pole, když se zelené sémě spojí se zemí…"
Aischylos: Agamemnón
"Takže se pohodlně usaďte - bude to dost divoké vyprávění..."
Larry Gonick: Komiksová historie světa
. Autorem Komiksové historie světa je jistý Larry Gonick. Kusé informace na zadní straně knižní obálky se snaží čtenáři namluvit, že, cituji: " chodí plavat, do knihovny, dívá se na sport v televizi, nedělá prakticky nic jiného, než že celé dny kreslí komiksy." Tu knihovnu a kreslení mu věřím, o plavání a sledování televize nejspíš neuvádí pravdu. Jinak by totiž za poslední roky nevytvořil i další díly zmiňované historie světa a kvantum dalších naučných comicsů (o počítačích, genetice, historii USA…). Navíc na konečném výsledku jeho práce je znát opravdu důkladná příprava.
Kniha se dělí na sedm dílů po padesáti stránkách. I jednotlivé díly přitom mají množství dílčích kapitol. 350 stránek se dá využít v comicsu různě. Někomu by možná stěží stačily na banální finále kdo s koho mezi hodným a zlým supermanem, avšak Larry Gonick na této ploše rozehrál velkolepější divadlo. Věren názvu Komiksová historie světa začíná příběh už pár miliard let před Adamem, a to explozí známou jako Velký třesk, která na své třesknutí získala hned celou dvoustranu. Následuje proces neustálého zdokonalování hrdinů comicsu od chemických prvků, přes buňky, rostliny až ke zvířatům. Astronomicko-přírodopisné ladění nadobro končí až na straně sedmdesát jedna, kdy na scénu přichází jakýsi homo sapiens, pozdější zakladatel řady starověkých kultur (Sumer, Egypt, Babylonie…).
.
Jak jsem již naznačil úvodními citáty, je to dost divoké vyprávění - tyrannosauři požírají dinosaury, barbaři napadají vzkvétající civilizace, dynastie se mění jako na běžícím pásu. Larry Gonick však dokáže pozorného čtenáře labyrintem událostí ve zdraví provést. Vychází mu vstříc například rekapitulacemi děje, mapami říší, nákresy vojenských tažení i neocenitelnou ingrediencí dobrých vypravěčů, totiž humorem. Vizuální a slovní komika udává celému dílu ráz. Obrazová pole, na kterých není minimálně jeden gag, by šla spočítat na prstech jedné ruky. A kvalita vtipů za kvantitou nikterak nezaostává.
. . Naproti tomu černobílé obrázky přinášejí jen běžný průměr. V posledním padesátistránkovém oddíle celé publikace nahrazuje Larry Gonick své dosavadní řemeslně bezchybné, avšak tuctové karikatury osobitějším stylem. Chápu, že u tak rozsáhlého projektu, jakým je Komiksová historie světa, se může výtvarníkova tvorba měnit, ale tak výrazná změna v rámci jednoho svazku je na škodu. Ani nevyužil příležitost, jak vtipně "vysvětlit" svůj přechod ze svého období "bambulonosého" do "křivonosého". U autora, který se představil jako trefný glosátor, jež si s gustem střílí snad ze všeho, to celkem zamrzí. Přitom se jindy sebeironii nebrání - to když se coby průvodce dějem objevuje v podobě potrhlého vědce cestujícícho strojem času.
Historický comics končí dobyvatelskou cestou Alexandra Velikého, další dvě pokračování u nás mají vyjít ještě tento rok. Bude zajímavé sledovat, jak se Larry Gonick vypořádá s převyprávěním stále komplikovanějšího a mnohovrstevnějšího příběhu modernějších dějin. První díl vybalancoval skvěle - je informačně hutný, ale tempo nevázne a čtenář rozhodně nemusí obrázky mezi textem hledat lupou, jako se mu to mohlo stát v comicsovém přepracování Hobita. Kniha bude ztrátou času pro všechny estéty, co rádi meditují nad obrázkovými kreacemi comicsových výtvarníků. Urychlené nalezení 590 korun v peněžence bych ale doporučoval všem ctitelům starověkých hrdinů z jedné nepokořené galské vesnice. Ti si jaksepatří vychutnají i filosofickou hlášku, kterou chci na závěr doložit kvality Komiksové historie světa:
"Mluvíme o zlatém věku… ale byli skutečně Athéňané šťastní?"
Larry Gonick: Komiksová historie světa