Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

VKK Z ČASOPISŮ VĚTRNÍK A PIONÝR

16.02.2004, autor: Hibi

Někoho může odpudit už samé slovo Pionýr v jejím názvu, jiné zase přilákat jména jako J. M. Troska, Josef Schek nebo Adolf Born. Pro někoho můžou obrázkové příběhy z počátku sedmdesátých let představovat dávno překonané archaismy, pro jiného návrat k hrdinům dětství nebo nevšední comeback téměř archeologického ražení. Malá procházka Velkou knihou…




.    Další bbartovský soubor reprintů znovu přináší stránky starších obrázkových seriálů, tentokrát z první půle sedmdesátých let a časopisu Pionýr, v letech 1968-70 dočasně přelakovaného na Větrník.
   Velkou knihu otevírá překreslená trilogie nestora české vědecko-fantastické literatury J. M. Trosky Kapitán Nemo, Vládce mořských hlubin a Paprsky života a smrti. Trilogie kromě dodnes nezanedbatelného dobrodružného náboje nese - jak bylo zvykem, než se z vědecko-fantastické literatury stalo sci-fi čtení - také otázky vědecké etiky a zřejmé protiválečné poselství. "Zcomicsované" jsou zpravidla jen "akční" scény nebo kresbou mnohem snáze vyjádřitelné technické divy, zatímco delší vysvětlující pasáže jsou ponechány textové. . Tato poněkud zvláštní forma už v tehdejší době trefně vystihuje oblasti, které jsou comicsu takřka esenciálně vlastní: obrovský potenciál ve strhujícím vyprávění dobrodružství, a uchvacující možnosti vizuální fantazie. Zážitek jen kazí poněkud matoucí řazení příběhů, neodpovídající ani dějové návaznosti (přesně inversní) ani pořadí zveřejňování (Kapitán Nemo, v němž Miroslava Hrdinu nahradil kresebně vyspělejší Miloš Novák, vycházel jako poslední).
 
   Po výletu napříč časy nás čeká klasika dobrodružné literatury junáckého věku, Srub U Zlatého klíče Michaela Bernarda (pro Větrník 1968/69 upravil Jiří Stegbauer). Hrdinství dvou chlapců, kteří brání opuštěnou pozůstalost neznámého zlatokopa proti mnohem starším a bezohlednějším uchvatitelům, ztvárnil svým citlivým perem zapomenutý génius dobrodružného seriálu, Josef Schek - Babušek. (Ostatně Srub U Zlatého klíče můžete znát i z mnoha opakovaných literárních vydání.)
 
.
 
    Stále týž kreslíř vypravil scénář Svatopluka Hrnčíře Klíč k majáku o pátrání po majáku vprostřed města (přejmenovaný na Tajemství majáku v okamžiku, kdy se záhada otevře i pro ty, kdo jej běžně obývají - 1974/75), dále vyprávění o podmořském dobrodružství, přátelství s delfíny a tajemném Zámku rodu Spadů (scénář Milík Tichý, 1971/72), andský dobrodružný kraťas Poklad Inků (1970) a v neposlední řadě jediný barevný seriál celé VK Tři Robinsoni, v němž Svatopluk Hrnčíř nechává trojici klučinů zažívat typicky "klubácká" dobrodružství (1969/70).
 
.    Po Schekovi patří druhé místo v počtu odkreslených příběhů již zmíněnému Miloši Novákovi: Gorgony, scifi výklad Perseova vítězství nad "storukými" příšerami (scénář Milík Tichý, 1973/74), přímořské prázdninové dobrodružství podle Edwiny Talbotové Ostrov černého Petra (adaptoval Svatopluk Hrnčíř, 1970/71) a rurální klubácká detektivka o (ne)ukradeném obrazu Tři kluci a Madona (opět Svatopluk Hrnčíř, 1968/69; pro Kometu později překreslil Marko Čermák).
 
.    A aby byl výčet úplný, zbývá zmínit poslední dva příběhy: Černého vlka, jediný z převzatých seriálů (předlohu J. Olliviera přečrtl pod pseudonymem Kline schovaný Francouz Roger Chevallier), a především pak čtvero Dobrodružství Sherlocka Holmese, jež svým nenapodobitelně nadneseným stylem převedl (za Hrnčířovy scénáristické asistence) Adolf Born. Právě jemu patří dík za skvělý čtenářský zážitek, zapříčiněný jeho ironickou, o nic méně však emoce a charaktery vystihující kresbou, vyšvihující již tak brilantní výkony Doylova, respektive Holmesova génia do nebývale gourmetských výšin.
 
   Po stránce technického zpracování lze BB artu - krom tradičně chybějícího doprovodného textu, tím silněji postrádaného, čím hlouběji do historie se VKK noří - vytknout máloco. Pro starší z nás představuje VKK z časopisů Větrník a Pionýr zajímavý vzpomínkový artefakt (pro někoho možná sběratelský, doplňující jeho tehdejší sbírky), pro ty mladší zajímavou expedici do dob, jež nepamatují, a do seriálů, které o základech comicsu (nejen českého) vypovídají víc, než mnohé z aktuálních edic…




Autor:


Autor článku: Hibi

Detaily o komiksu:

Titul: Velká kniha komiksů z časopisů Větrník a Pionýr
Série: Velká kniha komiksů
Scénář: Svatopluk Hrnčíř
Jean Ollivier
Josef Schek
Jiří Stegbauer
Milík Tichý
Kresba: Adolf Born
Miroslav Hrdina
Kline
Miloš Novák
Josef Schek
Žánr: Ostatní (CZ).
Rok vydání: 2002
Počet stran: 232
Formát: 190 x 275
Vydavatel: BB/art
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Česká Republika
Související články:


Velké knihy komiksů
12.02.2008 PLÁNY BB ARTU NA ROK 2008
12.02.2007 MOURRISON – HRDINA BEZ BÁZNĚ A … HONEY?
04.01.2007 VELKÁ KNIHA KOCOURA VAVŘINCE ANEB PĚT PRADÁVNÝCH KNIH POHROMADĚ!






    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeři



Top 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!





Vlastní vyhledávání




     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!