Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

CREW2 Č. 5 ANEB KUCHÁME I (HLAVNĚ) NA VÁNOCE

18.02.2004, autor: Yan

V řádném termínu předhodilo vydavatelství Crew před hladové a věčně nenamlsané čtenáře další díl kultovního (crewního) plátku. Slíbilo čtenářsky hóódně atraktivní příběh Loba a Hitmana. Slib splnilo, vánoční číslo bylo tlustší než je tomu obvykle, především právě díky tomuhle dílku Gatha Ennise. Ale že by se ostatní comicsy nechaly nějak zahanbit, to teda ne…
.    Crew potvrdila svoji životaschopnost. Všech pět čísel roku 2003 vyšlo v dobu, kdy mělo, a bylo nadupáno skvělými comicsy, převážně zpoza oceánu. Někteří hrdinové, kteří u nás zaznamenali úspěch, se na stránky resuscitované Crwe vrátili, ale především nám byly představeni noví.
   Crew2, číslo 5, ovšem sází na jistotu. Maskotem časopisu (i když ne již v takové míře jako dřív) zůstává pancho Lobo, galaktický lovec lidí, megaalkoholik a hypervykuchávač mozků. A jelikož jsou vánoce svátky lásky a míru, zvolila redakce jako hlavní příběh Lobovo dobrodružství, ve kterém potkává další z oblíbených postav, totiž Tommy Monanghana, aka Hitmana. Navíc tento příběh spáchali Garth "HitmanPreacherPunisherHellblazer" Ennis (nejslavnější Ir zabývající se comicsem) a Doug "Maska" Mahnke. Právě tento krvavý nářez spotřeboval těch šestnáct stránek, které magazín měl navíc.
 
   Crew stále pokračuje v publicistice a osvětě českých čtenářů; reaguje především na americký trh, ale informuje i o tvorbě evropském a tuzemské - což máme celkem trojí aktuality. Nesmí chybět Muž na pitevním stole, tentokrát kreslíř Masky a právě Loba vs. Hitmana, Doug Mahnke; ze scénáristů byl rozpitván Peter Gabriel (např. Comicsové legendy 7 - Wolverine). Pravidelnou rubrikou je i mapování a představování umění dálného východu - v rubrice Anime a Manga se tentokráte představí Cowboy Beebop.
   V minulém čísle jsme se opět setkali se staronovou Mučírnou, kterou nás provádí Jirka Grus. Tentokráte všem ctižádostivím budoucím kreslířům poradí, jak kreslit ruce. Takže pokud je sami nemáte křivé, můžete se hned do toho vrhnout. Publicistiku doplňuje Gotfridův seznam, aneb všechny comicsy, které vyšly v roce 2003 - a že jich bylo!
 
.    Pátá Crew je našlapána i kvalitní comicsovou zábavou, které vévodí již avizovaný Lobo vs. Hitman. Příběh Ten vyklobanej parchant je nadupanej jak autobus v Indii a samozřejmě brutální jako listy cirkulárky (vlastní zkušenost). A stejně tak je… elegantní. Tedy elegantní je aspoň Tommy, známý jako Hitman. A toho elegantního pána poměrně nadzdvihne nabušenej vlasatej magor, který místo otvíráku na lahváče nosí hák na rozlouskávání lebek - Lobo. Ten začne dělat bordel v Tommyho oblíbeném pubu… a Tommy reaguje. A to i přestože ví, že má Lobo nadlidskou sílu, regenerační schopnosti a dokonalý čich. Poklepáním na rameno a jednoduchým "Promiňte slečinko" začíná velká bitka… Masakrózní honička po Gothamu, policejní auto, které mělo tu smůlu, že se připletlo rozběsněnýmu Lobovi do cesty, mafiáni, co mají tu smůlu, že se připletli rozběsněnýmu Lobovi do cesty… však to znáte. Těšíte se, že Hitman dostane co proto? Ale kdeže, Lobo doplatil na to, že ve Státech jeho oblíbenost značně klesla, a návštěva planety Země pro něj tedy skončí fiaskem. Tommymu totiž pomáhá značně zvláštní superhrdinský tým. Příběhu dominuje rychlá akce, střelba, krev a… hlášky. Především Lobův sprostý slang si zamilujete. Úžasné nadávky, za než musím překládajícího Pavla Dorta pochválit.
 
.    Lobo s Hitmanem jasně dominují, ale troufnu si říct, že nejlepším příběhem v celé Crew je Legie nepromokavých. Srbský kreslíř Pahek, který publikoval v časopisu Heavy Metal, předkládá příběh z Čtvrté světové války - tak trochu "jiné" Na západní frontě klid. Zapomenuté zákopy, agilní a vždy připravený nepřítel, zmutovaní škorpióni a hlavně největší zabiják: šílená nuda. Nuda, která k značné nelibosti nadřízených dožene dvojici vojáků k hazardu. Pahek, to je černobílá kresba s jasnou a pevnou obrysovou linkou, občas mírně karikující obličeje, ale především příběh plný černého humoru, který určitě zaujme.
 
 
.    Trojhvězdí zvané "nejlepší comicsy Crew2 5" doplňuje další slavné jméno. Tentokrát scénáristy. Sám Alan Moore se vrací se svým Greyshirtem (vynikající příběh Amnézie z Crew2 číslo 1. Tento u nás již kultovní scénárista (Z pekla, Swamp Thing, Liga výjimečných, Top Ten) opět dokazuje svojí genialitu. Sledujeme vlastně čtyři patra jednoho baráku, ve kterém žije gangster "Psí Dečky"; sledujeme "co všechno vodnééés čas" v této budově, sledujeme nájemníky jak stárnou a umírají. Jedno políčko je symbolizuje vždy 20 let. Se strukturou a rozkreslením si Alan opravdu vyhrál - tento comics můžete číst různými způsoby a vždy bude dávat smysl; o kresbu se postaral Rick Veitch.
 
   Úklid v domě, to je další slavný scénárista, se kterým jsme již v Crwi měli tu čest, Brian Azzarello (Hellblazer, 100 kulek, Potravní řetězec), kterého znají čeští čtenáři hlavně díky tomu, že jeho nadupané pointy nejsou vždy snadno pochopitelné. Promyšlená pointa na vás čeká i v tomto příběhu, který se zabývá "programem na ochranu svědků", tedy vysloužilých mafiánů. Tento příběh celkově řadím k těm slabším, které u nás od Azzarella  vyšly, zejména díky drobným nelogičnostem. O velmi slušnou kresbu se postaral Tim Bradstreet.
 
.    Batman: Drobné přestupky kreslíře a scénáristy Howarda Chaykina, je další nadstandardní příběh z Batmanova života. Batman bojuje proti sériovému vrahovi, kterého znají média jako "Řádný občan" a část veřejnosti je mu nakloněna. Vlastně dokonce i Batman. Znamenitý krátký příběh, doplněný černobílou ne příliš složitou kresbou.
   Jako třešničku na závěr jsem si nechal kultovní Red Meat, notně kamenitější než všechny kameňáky v českých kinech. Šest stripů Maxe Cannona násilím rozevře vaše bránice a vyloudí značně odporný smích. Drsné, úchylné a především humorné situace si zamilovaly stovky drsných a úchylných čtenářů.
 
   No a není co řešit. Tahle Crew se povedla. Lobo číslo určitě v pohodě utáhl; dokonce tentokrát není třeba plakat nad barvami - budiž to znamením, že si v CRWi opravdu dali záležet. Ještě doplním, že se v tomto čísle dozvíte, co všechno chystá Crew za comicsy a že při pohledu do vzdálené budoucnosti budete příjemně překvapeni. Ale není třeba smutnět. I blízká budoucnost stojí za to. V Crew2 6 nás čeká X-men vs. WildC.A.T.S., Thorgal a Top Ten…
Autor:


Autor článku: Yan

Detaily o komiksu:

Titul: Crew2 č. 05
Série: Crew2
Scénář: Brian Azzarello
Max Cannon
Howard Chaykin
Garth Ennis
Alan Moore
Željko Pahek
Kresba: Tim Bradstreet
Max Cannon
Howard Chaykin
Doug Mahnke
Željko Pahek
Rick Veitch
Překlad: Pavel Dort
František Fuka
Jiří Pavlovský
Ľudovít Plata
Lettering: Karel Petřík
Žánr: Časopis (CZ).
Rok vydání: 2003
Počet stran: 100
Formát: A4
Vydavatel: Crew
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Česká Republika
Související články:


CREW
02.10.2012 Velký přehled časopisů s komiksy (9) - Crew 2 - Aktualizováno
29.08.2012 Kůstek 3: Čas zabíjet draky - 100 %
27.03.2012 USAGI YOJIMBO: BEZMĚSÍČNÁ NOC - 90 %


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!