Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

MOŘŠTÍ VLCI A ĎÁBELSKÝ DOKTOR QQ (I.) ANEB JAK ZAPOMENOUT NA AUTORA I SUPERLEGENDU (I.)

15.03.2004, autor: Elves

Plnou polovinu Velké knihy komiksů z časopisu Ohníček by při souborném vydání zabral seriál o Mořských vlcích a ďábelském doktorovi QQ. Vycházel na samém počátku 70. let déle než čtyři roky a s asi 800 obrázky na nějakých 155 stranách je vážným adeptem na medaili v pomyslné soutěži o nejdelší původní český kreslený seriál
   … kdyby ovšem nebyl prakticky zapomenutý. On, jeho hrdinové - Pirát, Šilhavý Lee, rorýs Emil, později psopták se schopností zvětšování - ale, světě div se, také sám autor. Pokud byl veřejnosti vůbec kdy znám.
Vojtěch Steklač   Námět totiž tehdy 37leté kreslířce Věře Faltové nenosil žádný Růžek či Kapr, jak se autor libreta signoval, nýbrž teprve 24letý budoucí český spisovatel povídek pro děti a mládež i detektivních a jiných románů pro dospělé Vojtěch Steklač.
   V Ohníčku tento veskrze nekomiksový tvůrce redaktoroval už jako student posledního ročníku filozofie a sociologie na Karlově univerzitě (promoce 1970), a protože jeho dva roky v redakci byly nesmírně plodné, nadělil mu šéfredaktor pseudonym, aby neplnil až příliš mnoho stránek časopisu. Není divu, že svého Žlutého Roberta v knihovničce Ohníčku souběžně zaštiťoval jiným pseudonymem, tentokrát jako Martin Mach. Záliba v mystifikacích i detektivních zápletkách ostatně pružně přeskakuje spisovateli z života do knih a zase zpátky. 
   Steklač totiž v devětašedesátém pobyl na studijní stáži ve Francii, kde jej oslnil magazín Harakiri - gejzír černého humoru a bizarních nápadů, který nemohl zůstat bez odezvy. Díky tomu se na začátku školního roku 1969 čtenáři Ohníčku dozvěděli, že to prý byli oni sami, kdo si vybral v čtenářské soutěži postavičky Piráta a Šilhouna jako hrdiny příštího komiksu. "Šlo o recesi i způsob, jak co nejrychleji navázat kontakt s dětmi," vzpomíná Vojtěch Steklač, jemuž sedl na lep ještě o 17 let později Vladimír Veverka v recenzi z Ikarie XB II.
 
Ďábelský doktor QQ
 
   Trik ovšem zafungoval znamenitě a mladí čtenáři nestačili příští čtyři roky klusat s sebou -  v příbězích Mořští vlci a ďábelský doktor QQ (1. 11. 1969 - říjen 1970), Mořští vlci ve vesmíru (listopad 1970 - 16.8. 1971), Mořští vlci a sedm trpaslíků (září 1971 - 15.8. 1972) a Mořští vlci a poklad Velkého Trpa (září 1972 - srpen 1973) se jejich hrdinové stále znovu a znovu střetávali s démonickým vynálezcem v cylindru a fraku.
 
Mořštá vlci a ďábelský doktor QQ   V první sérii, vycházející jen na jediné stránce a tudíž oproti dalším dílům poloviční, mění doktor QQ pomocí paprsků lidi i zvířata v poslušné a masožravé kyborgy. Za oběť mu na nějaký čas padne i černovlasý, méně bystrý a dobrácký "magnet na průsery" Šilhoun, avšak zrzavý Pirát s pomocí rorýse Emila kamaráda nakonec zachrání. Neobejde se to bez explozívního finále, při němž je QQ rejnokem elektrickým vystřelen povšechným směrem k Marsu. 
Mořští vlci ve vesmíru   Tam se odehraje druhý díl - Mořští vlci po krátké návštěvě Prahy vyzkouší paprsky na propíchnutém balónu, a vyrobí si tím raketu, která je dopraví až na Rudou planetu. Marťani jsou milí, modří, mrňaví, a dávají písmeno "M" na začátek každého slova ("mrychle mza mnima"). Rorýse Emila na jeho vlastní žádost promění v "rorýsopsa pneumatického", tedy mluvícího psa se zobákem, schopného měnit velikost těla vrtěním ocasu. Následuje exkurze na Mléčnou dráhu, sortimentem připomínající olbřímí Pragolaktos; tam ale idyla skončí - QQ udeří z neznámé planetky zeleným paprskem a naše hrdiny unese. Uprostřed sopečné krajiny, létajících talířů, mluvících mamutů i doktorových vysílačů příběh vyvrcholí. Důmysl Piráta a Šilhouna i Emilovy schopnosti jen tak tak zabrání meziplanetárnímu konfliktu, QQ ale opět uniká a cestuje zpět na Zemi s Mořskými vlky v jejich trysce rakety.
Mořští vlci a trpaslíci   Leč ouha - i doma se přistání nezdaří. Raketa proletí jícnem do podzemí, obývaného znesvářenými nárůdky trpaslíků. Jednomu vládne dobromyslný Kleofáš I., druhému militaristický Maděra I., v občanském životě oba trojhlaví draci. Netřeba zdůrazňovat, na čí straně se octnou Vlci a na čí QQ. Z jeho popudu následuje invaze "pěti armád" do kraje hravých trpaslíků. Útočí se bez pardonu, ze vzduchu, po vodě i pod vodou. V této fázi se vytáhne zejména zvětšovací Emil, který technicko-taktickou převahu eliminuje a odvážným průnikem do srdce nepřítelova hradu boj rozhodne. Draci jsou donuceni k příměří a QQ zase prchá.
   Dojde na něj až v posledním dílu, který vyplňuje poněkud zdlouhavé pátrání po receptech obsažených v kouzelnické knize mýtického trpasličího krále. Není ale zabit, nýbrž oženěn, čímž je jeho ničivý potenciál stejně jako náboj zápletky spolehlivě vyčerpán.
 
   Těžko uvěřit, že než gejzír akce, parodie i svěží kresby vyhasl, stačil do běla rozžhavit soudruhy z Hlavní správy tiskového dozoru. O důvod víc, abychom "spis QQ" ještě nezavírali.
 
   Příště: Doktor QQ aneb velmi česká odpověď na agenta 007
Autor:


Autor článku: Elves

Související články:


Ohlédnutí za mizejícími legendami
01.04.2018 Ovocný komiks 3: Fazole s mákem s gustem souloží s burskými povidly - 0 % - AKTUALIZOVÁNO
27.09.2007 ROBOT MIKI
30.01.2007 PUNŤOVY PŘÍHODY


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!