Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

KŘEST ROGERA KROWIAKA ANEB KDYŽ ČEŠI STŘÍLEJÍ NA SLOVÁKY A NAOPAK

21.04.2004, autor: Sakyk

Pondělí, 19. dubna 2004. Experimentální prostor NOD.Roxy v pražské Dlouhé ulici. Místo veskrze neútulné až odpudivé, rozhodně však bizarní a originální. Pro někoho nedůstojné křtu jednoho z nejočekávanějších komiksových počinů roku, ve výsledku ale účel plnící a charakteru knihy Roger Krowiak možná nakonec celkem překvapivě odpovídající. Důvody?
Právě v případě tak výjimečného díla, jakým Krowiak bezesporu je, by se českému komiksu konečně vyplatila sázka na jistotu. Zkrátka aby zvolené místo křtu neodrazovalo nezasvěceného návštěvníka a na komiks jako takový nevrhalo stín okrajové, avantgardní záležitosti. (K srovnání vybízí třeba festival v Jelení či uvedení Bílého potoka.) Jinak je třeba vlastní průběh celé akce spíše pochválit: jak po stránce obsahové, tak realizační se jednalo o povedený večer.

„Máme tam problém. Ta země se jmenuje… Slo – ve – n – s – ko. Shit. Co je tohle za jméno?“
(Z rozhlasové hry Roger Krowiak)

Startovalo se cca dvacet minut po oficiálně ohlášeném začátku (19.00 hodin), což zjevně nikomu ze zhruba třicítky návštěvníků (mezi nimiž se mihl i šéf Labyrintu Joachim Dvořák) nevadilo (počet je třeba doplnit deseti autory, rozsazenými volně v publiku). Roxy je docela rozsáhlá prostora, přesto již dávno bylo jasné, co se kde bude dít – v baru se mihnul Danglár, ve vstupní hale si nedočkavci mohli koupit první výtisky českého vydání a v sále bylo přichystáno minipódium, další knihy a také dvě pistole.

„Na komiks se zaměřovat nechceme, my vydáváme českou poezii a prózu. Krowiak je spíše takové naše potěšení, chtěli jsme tady představit slovenské autory a hlavně Danglára. Na knize rozhodně nevyděláme.“
(Eva Petláková, vydavatelství Petrov)

To už však pozornost diváků přivábil „první rozhlasový komiks“ Roger Krowiak, jehož odvysílání zabralo několik prvních minut z celého programu. Svůj účel splnilo, takže moderátor . večera, Miroslav Zelinský z Českého rozhlasu Ostrava, měl svou úlohu poměrně zjednodušenou. Všechny přivítal a bez velkého otálení rozjel blok autorského čtení, postavený na jednom základním principu: Češi četli ze slovenského originálu, Slováci zase naopak. Příležitosti popasovat se s bratrským jazykem využila valná většina výše zmíněných autorů, editorů a překladatelů – stručně řečeno krowiakologů (Dušan Taragel, Viliam Klimáček, Emil Hakl, Marian Palla, Martin Ciel, Bohuslav Vaněk-Úvalský). Vedle toho, že se jim pěkně pletl jazyk, se každý do přednesu snažil vložit něco svého, neokoukaného; bavili se nejen oni, ale i diváci. Jediný, kdo se exhibici vyhnul, byl Danglár, který si však vše vynahradil při závěrečné autogramiádě.

Pak už Eva Petláková, marketingová šéfka vydavatelství Petrov, vyhlásila soutěž, v níž měli diváci tipovat výsledky vzájemného střílení mezi Čechy a Slováky – šťastný vítěz si odnesl jednoho Krowiaka domů. Viliam Klimáček a Dušan Taragel pověděli něco o genezi knihy a upozornili i na čtenářskou soutěž na záložce a úplný závěr obstarala autogramiáda a volná diskuse.

V příštích několika dnech se celý krowiakovský cirkus přesune do Brna, Bratislavy a Ostravy. Doporučení těm, kteří dosud váhají, zda-li se zúčastnit? Určitě ano, stojí to za to. Vždyť o koupi knihy snad přeci také neváháte!
Autor:


Autor článku: Sakyk

Detaily o komiksu:

Titul: Roger Krowiak
Kresba: Danglár
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Rok vydání: 2004
Počet stran: 200
Formát: 295 x 295
Vydavatel: Petrov
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Slovensko
Související články:


Danglár
29.03.2007 JÁNOŠÍK – DEVĚT ZÁŘEZŮ NA VALAŠCE SLOVENSKÉHO CHE GUEVARY
05.07.2004 ROGER „BUSH“ KROWIAK
01.04.2002 DANGLÁR


    


Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sračka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!

Rozhovor s největším (182 cm) fanouškem Káji Saudka.

     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!