Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

THORGAL 8 – ALINOË ANEB NEHRAJTE SI ZELENOVLASÝMI CHLAPCI!!!

26.04.2004, autor: Yan

Jedna z posledních přeživších bbartích sérií pokračuje, a v korporaci s Crew k nám přichází další díl slavné fantasy ságy řízlé pořádnou porcí sience fiction. Ságy o Thorgalovi. Tento sešit se ale dosavadním Thorgalovým dobrodružstvím poněkud vymyká. Tentokráte nesledujeme samotného Thorgala, ale jeho blízké: syna Jolana a manželku Aaricii. A hlavní rozdíl je především v tom, že se tento fantasy příběh zvrhne v čistý a strhující horror.
.    Tento díl (v belgické edici číslo 8) se řadí určitě k těm nejlepším u nás vydaným dobrodružstvím severského hrdiny. Alinoë je samostatným a uceleným příběhem; příběhem poněkud netypickým, zato nasáklým vynikající atmosférou. Další příběh, který měl takový spád, byli Lukostřelci v Modré CRWi, mimochodem v původní sérii vydaní jako následující, devátý díl.
   Dokladem Thorgalovy čtenářské obliby je především to, že přežil genocidu v BB artu, kde bylo několik prodělávajících comicsových řad násilně ukončeno. Thorgal ne, zakořenil v myslích lačných čtenářů. Určitě částečně také proto, že na začátku devadesátých let vyšel v masivním nákladu Thorgal - Dítě z hvězd (mimochodem předcházející, tedy sedmý díl), a čtenáři si ho už tenkrát dokázali zafixovat. Později vyšly tři díly v  edici Modrá CREW: Lukostřelci, Nad jezerem beze dna a konečně Černá galéra. Sérii posléze úspěšně resuscitoval BB art (V říši stínů, Pád brek Zartihu); menší ochutnávky se nám dostalo i v Crew2 čísle 6, kde se objevil jeden z dřívějších Thorgalových příběhů.
 
   Thorgal a Aaricie se rozhodli žít na pustém ostrově, aby uchránili svého syna Jolana před ostatními lidmi (nebo naopak?). Jolan je totiž nadán hrozivou a především neznámou silou, kterou se pokusil využít/zneužít i král Shardar v předchozím díle. Na opuštěném ostrově si ale Jolan chce hrát s jinými dětmi. Tak dlouho si přeje kamaráda, až si jednoho... vymyslí. To ještě není nic zvláštního. Aaricii víc zaráží Jolanova dovednost číst runy a především prapodivný náramek, který našel.
.    Problémy nastávají v tu chvíli, kdy se Jolanův kamarád, Alinoë, opravdu ukáže. To už Aaricie začíná mít strach - a Thorgal zrovna odjel na pevninu. Chlapec se zelnými vlasy je němý a před Aaricií utíká. Posléze na ní zaútočí a co víc, chce Jolana i jeho matku zabít.
   A hodlá pro to udělat všechno.
 
   Alinoë je vynikající a strhující horrorově laděný comics. Scénárista Jean Van Hamme (mimo jiné další bbartovská série XIII) znovu dokazuje rozmanitost své tvorby. Dokáže vytvořit akční příběh z vojenského prostředí, western stejně jako fantasy. Postup scénáře tohoto alba je pro kvalitní horror doslova ukázkový. Příběh se rozjíždí poměrně pomalu a teprve po chvíli přicházejí znepokojivé vjemy. Pak ale děj vystartuje téměř nadzvukovou rychlostí, kdy čtenář jednotlivé stránky doslova přelétává...
.    Tomu napomáhá také kresba neméně známého kreslíře Grzegorze Rosińského (tak třeba Hans/Jans z Crew 18). Je zde vidět, jak se oproti dřívějším dílům vykresluje (především oproti zmiňovanému Hansovi,  kde se často jeho styl zvrhl až do karikatury) a jeho kresba na sebe nabaluje charakteristické prvky, jako jsou osobité kresby obličejů a mimiky vůbec. Dalším poznávacím znamením je barevnost. I zde si Rosińsky vyhrál: temnota noci - agresivní černá s červenou, či naopak krásné modré nebe a příjemné barvy skvěle dolaďují atmosféru. Napínavému vyvrcholení příběhu napomáhá především také nepravidelné rozdělení panelů na stránkách a téměř vynechání textů. Skvělá ukázka zvládnuté comicsové teorie.
 
   Na redakční a editorské práci BB artu a Crew by se daly najít chybičky či spíš chyby. Určitě by šel zlepšit lettering, kdy občas vklouzne pod české slovo písmenko z originálu. Navíc se zdá, že pro jednu ze stránek přišly poněkud poničené podklady, soudě podle jakési rozmazanosti. Ale abych jenom nehaněl, pochválit musím překlad Richarda Podaného a také přeložení SFX do češtiny, i když mi to přijde stále poněkud nezvyklé.
 
   Slovy z přebalu: před sebou máme znamenitý Thorgalův příběh, ve kterém se on sám téměř neobjeví. Alinoë přináší napětí a určitě se jedná o jeden z nejlepších letošních comicsů, který zatím u nás vyšel (ostatně jich zatím moc nebylo). A je to i jeden z nejlepších comicsů z Thorgalovy série.
   A poučení plyne jediné: nikdy si nevymýšlejte zelenovlasé chlapce. A když už, tak si s nimi nehrajte.
Autor:


Autor článku: Yan

Detaily o komiksu:

Titul: Thorgal 08 - Alinoë
Série: Thorgal (CZ)
Scénář: Jean Van Hamme
Kresba: Gregorz Rosiński
Překlad: Richard Podaný
Žánr: Sci-fi, fantasy (CZ).
Rok vydání: 2004
Počet stran: 48
Formát: A4
Vydavatel: Crew
BB/art
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Belgie
Originál: Thorgal 08 - Alinoë
Související články:


Thorgal a jeho parta
22.11.2007 LEGENDY POLSKIE ANEB KOMIKSEM ZA NÁRODA SLÁVOU A HRANICE
05.11.2007 THORGAL 30 – MOI, JOLAN ANEB JEN TAK DÁLE!
30.10.2007 THORGAL 29 – LE SACRIFICE ANEB PAPAPÁ, TATÍNKU!


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!