Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

DEXTER LONDON ANEB VERNE BY MĚL RADOST

21.05.2004, autor: Sakyk

Pokud někomu tento název připomíná slavnou akční sérii Sinister Dexter z dílny 2000 AD, je vedle jak ten jasan. Zklamán bude každý závislák na krvi, hláškách, střílečkách a hošáncích s lokty ostřejšími, než Slainův Mozkohryz. Rozhodně však nikdo, kdo má rád kvalitní komiksy – Dexter London patří k příjemným evropským překvapením poslední dvouletky.
. .    V záplavě současné akční, thrillerové a sci-fi produkce potěší oko labužníka každá odchylka, každá inovace, každá sebemenší změna pravidel. Dexter London je přesně takovým svěžím závanem do zakyslých vod francouzského mainstreamu. Celkem logicky francouzskou nudu nabořují nefrancouzští tvůrci, ovšem paradoxně se přitom jedná o počin obřího vydavatelství Dargaud.
   Pocit neotřelosti navozuje už ten, kdo držel v ruce štětec - Sergio Garcia (narozen 1967), mladý Španěl znovu dokazující (vzpomeňme na Guarnidův Blacksad), že Pyrenejský poloostrov je v poslední době hnízdištěm výjimečných talentů. Jeho kresba je jakýmsi kompromisem mezi počítačovou linkou Golden City a nezávislou avantgardou Isaaca Le Pirata. Vzor si samozřejmě bere z Hergého ligne claire, ale lze v ní najít také ryze španělské odkazy na Dalího. Prvoplánovitě se tváří velmi realisticky, zároveň ovšem disponuje potřebnou dávkou naivity, aby zachytila poetiku dobrodružného příběhu.
   Dobrodružného? Ano, a nemyslíme tím jen tak ledasjaké dobrodružství. Dexter London je totiž jedno velké DOBRODRUŽSTVÍ, přenášející čtenáře do klukovských snů, ve kterých nic není nemožné. Z každého obrázku dýchá vliv novátorských románů Julese Verna a sci-fi Karla Čapka, a tato fantazie bez hranic vtahuje velmi rychle do děje.
 
.    Meziválečná idylka?
   Příběh je situován do blíže neurčeného světa, který se ale nesmírně podobá tomu našemu: obývají ho lidé, a rozložení světadílů i geografické názvy jsou též velmi blízké "naší" realitě. To autorům umožňuje zcela svobodně vymýšlet si živočišné i rostlinné  druhy, typy podnebí nebo krajiny. Výsledkem umístění valné části děje do "Afriky" je třeba ropušákovitý Gombo, vyvrhující z tlamy neuvěřitelně chutné bobule či motýl Bellatrix, produkující při opouštění kokonu mimořádně senzuální látky - jejich působením se všichni živočichové v nejbližším okolí dostanou do stavu jakési příjemné strnulosti, umožňující novorozenci v bezpečí vzlétnout.
   Časově se hrdinové ocitají v době, jakoby z oka vypadlé 30. létům 20. století. Čtenáři jsou tak na první pohled jasné vztahy mezi zúčastněnými zástupci jednotlivých států, jelikož inspirace Němci, Francouzi či Rusy je tu více než zjevná. Navíc meziválečný technologický rozmach dovoluje nasadit modifikované varianty nám známých dopravních prostředků, zbraní apod. obohacené o nejrůznější fantasmagorická vylepšení či zvětšené na netušené rozměry.
 
   Leo se vyzná, José už méně
   Tvůrcem tohoto zároveň bizarního a realistického světa je brazilský scénárista Leo (narozen 1944), který si již něco docela podobného vyzkoušel v komerčně nesmírně úspěšných sériích Aldebaran, Betelgeuse a Kenya.
   Do hlavní role umístil nenápadného a ušlápnutého José Mariu Hermosilla de los Santose. Zakřiknutý, nezaměstnaný a neprůbojný José Maria musí jednoho dne řešit tíživou finanční situaci: protože nemá už ani na zaplacení nájemného, rozhodne se pro povolání profesionálního dobrodruha. Byť pro něj nemá nejmenší předpoklady, přejmenuje se na "tvrďácky" znějící Dexter London, podá si inzerát a čeká na první zakázku…
.    Ta se dostaví nečekaně brzy: matka mladičkého milionáře Adinsella jej požádá, aby synka ochraňoval během jeho cesty do Dorchlandu na druhou stranu planety. Že se všechno poněkud zvrtne, prozradí a obrátí, že José Maria brzy potká krásnou (a nedostupnou) dívku, ale i pravého dobrodruha, že vše prodchne notná dávka mystiky a že náš bojínek nakonec prokáže kurážné srdce, je ale už od samého začátku jasné.
 
   Nicméně dějových zvratů tvůrci nabízejí tolik, že stránky příjemně ubíhají pod rukama, a nesklouzávají k žádnému klišé či trapnosti. Ve Francii doposud vyšly první dva díly; celá série se zatím nachází na samém začátku, avšak i tak již stačila vzbudit zasloužený dostatek pozornosti i čtenářského zájmu, takže pokračování je (naštěstí) zaručeno. Je to jenom dobře, protože Dexter London ukazuje další možnou, příjemnou a neokoukanou tvář komiksu.
Autor:


Autor článku: Sakyk

Detaily o komiksu:

Titul: Aventurier professionel
Série: Dexter London
Scénář: Leo
Kresba: Sergio Garcia
Žánr: Dobrodružné a westerny.
Rok vydání: 2002
Počet stran: 46
Formát: A4
Vydavatel: Dargaud
Země vydání: Francie
Země původu: Francie
Související články:


FranCouZský komiks
11.02.2013 Pupíky 1-5: Na pupíkách moc pupínků není - 90 %
21.02.2012 KOMIKSOVÝ KRESLÍŘ MOEBIUS (5) - Nové tisíciletí
14.02.2012 KOMIKSOVÝ KRESLÍŘ MOEBIUS (4) - Devadesátá léta


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!