Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

FREUD, ANEB A CO KDYŽ TI HO PAN DOKTOR UŘÍZNE, ČÍM BUDEŠ ČURAT?

11.06.2004, autor: - was -

Freude, Freude, Freude – vždycky na tě dojde. Známý popěvek z dílny pana Vodňanského upozorňuje na nepřehlédnutelné místo tohoto muže v dějinách. Bez něj by například surrealismus přišel o svého ideového proroka, sexuální revoluce let šedesátých by se možná o nějaký ten pátek pozdržela, filmům Woodyho Allena by chyběl jeden z charakteristických motivů… a tak by šlo ve výčtu pokračovat. Uvelebte se tedy na terapeutické pohovce a v lehce hypnotickém stavu při četbě freudovské portálovky vydolujte ze svého podvědomí odpověď na palčivou otázku, zda nejste na svou sbírku komiksů tak trochu análně fixováni...
obálka Freuda   Nakladatelství Portál rozšířilo svou populárně-naučnou řadu knih představující řadu vědeckých oborů a zajímavých osobností o nový přírůstek. Kniha se stručným názvem Freud používá podobné výrazové prostředky jako ostatní svazky: typická je lehká nadsázka (viz hláška v nadpisu) a obrázky, které se podstatným způsobem prolínají s nepříliš rozsáhlou textovou složkou. To ale v žádném případě neznamená hrubé zjednodušování nebo opomíjení důležitých informací. Námluvy písma a obrázků došly u téhle knížky dál, než u většiny předešlých dílů. Její nepřehlédnutelnou část totiž lze označit za čistokrevný comics, čímž se spolu s portálovkou Roberta Crumba o Kafkovi liší od ostatních dílů.
 
Freud jako Padoucnice   Publikace nejprve seznamuje čtenáře s prostředím Vídně devatenáctého století, kde slavný moravský rodák vyrůstal. Dále se zmiňuje o jeho studiu medicíny, během kterého se zabýval průkopnickým studiem nervových buněk. Zásadním přelomem byla ale Freudova metoda léčení duševních potíží (zejména neuróz), známá jako psychoanalýza. Popis potíží pacientů a trnitá cesta k jejich uzdravení patří k nejsilnějším místům knihy. Ztvárnění vnitřních problémů je často přiblíženo symbolicky, třeba v podobě různých démonů, čímž se kniha se tak dostává do pochmurných poloh nápadně podobných Padoucnici Davida B. Bez zajímavosti nejsou ani zmínky o lidech kolem Sigmunda Freuda,  například o jeho stoupencích z psychoanalytického hnutí. Nejslavnějšímu z nich, Carlu Jungovi, je ostatně věnován jeden ze starších dílů série. Užitečnou pomůckou pro čtenáře je poměrně obsáhlý slovníček pojmů, rejstřík a doporučená literatura pro další studium.
   Co se týče faktografických údajů, trochu zamrzí nevinně vyhlížející první věta dílka: 6. května 1856: Sigmund Freud se narodil ve Stříbře na Moravě. V čem je problém? Podle Kroniky medicíny a dalších zdrojů se malý Sigmund narodil v městě Příbor na Moravě - nesprávně uvedené Stříbro ostatně leží na západ od Plzně, takže se nedá považovat ani za typicky moravské město.
 
ryze comicsové pasáže   Na Freudovi (rozuměj knize) se podílely dvě osobnosti, výrazně spojené s původní edicí Introducing anglického nakladatelství Icon Books. Jako autor textu (nebo se už dá mluvit spíše o scénáristické práci?) je uveden redaktor zmíněné edice Richard Appignanesi (u nás od něj vyšel svazek Postmodernismus pro začátečníky). Obrázky dodal Oscar Zarate (toho zas můžete znát z dílů Evoluční psychologie a Stephen Hawking). O jeho ilustrátorských kvalitách svědčí například spolupráce na comicsu A Small Killing, za který získal v roce 1994 cenu Willa Eisnera za nejlepší ilustrovaný román roku. Scénář k  A Small Killing napsal jistý Alan Moore, jehož jméno může být pravidelným čtenářům Komiks.cz povědomé… svět je opravdu taková malá globální vesnice, nemyslíte?
 
   … čím budeš čurat? … Zadečkem! (malý Hans zrazovaný od masturbace - str. 85)
 
Tak kreslí Oscar Zarate   P.S.  Fixace anální - ulpívání na slasti z análních výkonů i ve starším, popř. dospělém věku. Dle psychoanal. se stává základem pro obsedantní neurózu, kt. se stává obranou proti impulzům análního erotizmu. (P. Hartl a H. Hartlová: Psychologický slovník, Portál 2000)
   Řečeno lidskou řečí, je to vlastně neurotická sublimace sexuální roviny prožívání do sociálně akceptovatelnější sféry - např. chorobnou pořádkumilovností, velikášským sběratelstvím a podobně.
Autor:


Autor článku: - was -

Detaily o komiksu:

Titul: Freud
Scénář: Richard Appignanesi
Kresba: Oscar Zarate
Žánr: Ostatní (CZ).
Rok vydání: 2004
Počet stran: 184
Vydavatel: Portál
Související články:


Komiksofie aneb věda v komiksech
15.09.2006 FILOZOFIE - HVĚZDNÉ NEBE NADE MNOU A KOMIKSOVÝ ZÁKON VE MNĚ
05.10.2005 EINSTEIN - JE SUPERMAN RYCHLEJŠÍ NEŽ SVĚTLO?
06.04.2005 ETIKA, ETIKA - TA SE NÁS NETÝKÁ?


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

BUM!!!
Totální komiksová bomba!
Celý svět vybouchne za 3..2...

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2019
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!