. Nakladatelství Portál rozšířilo svou populárně-naučnou řadu knih představující řadu vědeckých oborů a zajímavých osobností o nový přírůstek. Kniha se stručným názvem Freud používá podobné výrazové prostředky jako ostatní svazky: typická je lehká nadsázka (viz hláška v nadpisu) a obrázky, které se podstatným způsobem prolínají s nepříliš rozsáhlou textovou složkou. To ale v žádném případě neznamená hrubé zjednodušování nebo opomíjení důležitých informací. Námluvy písma a obrázků došly u téhle knížky dál, než u většiny předešlých dílů. Její nepřehlédnutelnou část totiž lze označit za čistokrevný comics, čímž se spolu s portálovkou Roberta Crumba o Kafkovi liší od ostatních dílů.
. Publikace nejprve seznamuje čtenáře s prostředím Vídně devatenáctého století, kde slavný moravský rodák vyrůstal. Dále se zmiňuje o jeho studiu medicíny, během kterého se zabýval průkopnickým studiem nervových buněk. Zásadním přelomem byla ale Freudova metoda léčení duševních potíží (zejména neuróz), známá jako psychoanalýza. Popis potíží pacientů a trnitá cesta k jejich uzdravení patří k nejsilnějším místům knihy. Ztvárnění vnitřních problémů je často přiblíženo symbolicky, třeba v podobě různých démonů, čímž se kniha se tak dostává do pochmurných poloh nápadně podobných Padoucnici Davida B. Bez zajímavosti nejsou ani zmínky o lidech kolem Sigmunda Freuda, například o jeho stoupencích z psychoanalytického hnutí. Nejslavnějšímu z nich, Carlu Jungovi, je ostatně věnován jeden ze starších dílů série. Užitečnou pomůckou pro čtenáře je poměrně obsáhlý slovníček pojmů, rejstřík a doporučená literatura pro další studium.
Co se týče faktografických údajů, trochu zamrzí nevinně vyhlížející první věta dílka: 6. května 1856: Sigmund Freud se narodil ve Stříbře na Moravě. V čem je problém? Podle Kroniky medicíny a dalších zdrojů se malý Sigmund narodil v městě Příbor na Moravě - nesprávně uvedené Stříbro ostatně leží na západ od Plzně, takže se nedá považovat ani za typicky moravské město.
. Na Freudovi (rozuměj knize) se podílely dvě osobnosti, výrazně spojené s původní edicí Introducing anglického nakladatelství Icon Books. Jako autor textu (nebo se už dá mluvit spíše o scénáristické práci?) je uveden redaktor zmíněné edice Richard Appignanesi (u nás od něj vyšel svazek Postmodernismus pro začátečníky). Obrázky dodal Oscar Zarate (toho zas můžete znát z dílů Evoluční psychologie a Stephen Hawking). O jeho ilustrátorských kvalitách svědčí například spolupráce na comicsu A Small Killing, za který získal v roce 1994 cenu Willa Eisnera za nejlepší ilustrovaný román roku. Scénář k A Small Killing napsal jistý Alan Moore, jehož jméno může být pravidelným čtenářům Komiks.cz povědomé… svět je opravdu taková malá globální vesnice, nemyslíte?
… čím budeš čurat? … Zadečkem! (malý Hans zrazovaný od masturbace - str. 85)
. P.S. Fixace anální - ulpívání na slasti z análních výkonů i ve starším, popř. dospělém věku. Dle psychoanal. se stává základem pro obsedantní neurózu, kt. se stává obranou proti impulzům análního erotizmu. (P. Hartl a H. Hartlová: Psychologický slovník, Portál 2000)
Řečeno lidskou řečí, je to vlastně neurotická sublimace sexuální roviny prožívání do sociálně akceptovatelnější sféry - např. chorobnou pořádkumilovností, velikášským sběratelstvím a podobně.