. "Kant by vám lhát nedovolil."
(proneseno agentem tajné policie při výslechu podezřelého na straně 85)
Komiksový zákusek jménem Etika
Letošní rok jsem odstartoval komiksovu četbu docela pestře v pořadí Max a Mořic- -Strážci (Watchmen)-Octobriana. Určitě by se našlo nejméně tisíc rozdílů mezi vyjmenovanými tituly, přesto mají společnou jednu velepodstatnou věc. Jejich stěžejním tématem je morálka - ať už je zpracovaná v příběhu komiksových hrdinů (Max a Mořic, Strážci) nebo v podobě životopisu "komiksového tvůrce" Petra Sadeckého v publikaci Octobriana a ruský underground. Všechna jmenovaná díla si nepřímo kladou naléhavé etické otázky mířící daleko za hranice komiksových klišé, kde jsou měřítka lidského chování často sploštěna jen do podoby pěstního práva mezi kladnými a zápornými svalnatci.
Vtíravé opakování jednoho motivu mě vybízelo k přečtení nějaké teoretické práce o filosofii lidského jednání. Navíc jsem v případě etiky nemusel sáhnout po klasické knize, ale stylově přece jenom bližší portálovce pánů Robinsona a Garratta.
. Portál jako vstupní brána komiksu
Naučná obrázková řada Portálu se pohybuje v rozmezí od svazků s čistě komiksovými pasážemi (Freud, Kafka) po knihy tíhnoucí jen k velkému počtu popisných ilustrací (Islám). Většína ostatních svazků se nachází někde uprostřed těchto dvou krajností. Etika je z tohoto pohledu přímo typickou portálovkou. Její četné obrázky rozděluje třeba jen jedna krátká věta knižního textu, navíc nakreslené postavy používají ke svým proslovům typické komiksové bubliny. Pro nás komiksáře může být politováníhodným nedostatkem, že obrázky působí samostatně a nespojují se do celků tvořících příběh. Jinak si ale autoři s vizuálně velmi vděčným tématem etiky opravdu vyhráli. Kresby Chrise Garratta nejsou nikterak oslnivé a proto je jen dobře, že kniha je hlavně koláží převzaných obrázků (staré rytiny, fotografie, reklamní tisky, komiksová políčka...). Díky nim se výtvarná stylizace mění s každou novou stránkou.
. Možná přijde i Alois Nebel
Oživení do knihy přináší i humor. Chování člověka, natožpak seriozní rozumování nad chováním člověka, si přímo říká o parodii. Publikace Etika neustále balancuje mezi filosofickým Olympem nehmotných idejí a naší pozemskou realitou. Často vtip stojí na rozporu mezi textem a obrázky, takže například hlubokomyslné filosofické poznámky pronášejí neadekvátní osoby v ne právě vhodnou dobu. Vojáci brodící se po kolena bahnem v bojové vřavě proto mudrují o tom, zda je morálka vrozená nebo získaná dík civilizaci. Jinde zas dvojice diváků televizního pořadu Chcete být milionářem? duchaplně konverzuje o, cituji, "spotřebitelských lákadlech" a "modernistické formě represivní kontroly". Pokud máte rádi podobně ulítlou komiku intelektuálního komiksu Pavla Reisenauera Smrt po životě, tak si u Etiky určitě přijdete na své. Dalším pojítkem na český komiks je stránka jedenáct, kde vystupuje nádražák vypadající úplně přesně jako hlavní hrdina trilogie Bílý potok, Hlavní nádraží a Zlaté hory. Je to osud, telepatie, nebo zcela náhodné připomenutí morálního skandálku Nebelgate tentokrát v portálovce s velmi příhodným názvem?
Humor jako didaktické koření
. Značná část knihy je věnována historickému vývoji etické filosofie od antiky do současnosti. Dave Robinson (v roce 2002 vyšla česky jeho portálovka Platón) čtenáře kriticky upozorňuje i na slabiny jednotlivých myšlenkových proudů v otázkách etiky. A s patřičnou neuctivostí se kniha staví též ke konkrétním myslitelům. Sokratovi se údajně pro jeho popichování lidí přezdívalo "ovád", a tak je v Etice vykreslen s hmyzím tělem. Když pak aténští občané požadují jeho smrt, jsou na obrázku vyzbrojeni plácačkou na mouchy a insekticidem ve spreji. U Kanta zas nechybí tradovaná zajímavost, že si podle jeho puntičkářsky přesného denního rozvrhu lidé nařizovali své hodinky. Autoři polokomiksových knih Portálu jednoduše vědí, že nejrůznější perličky ze života slavných a historky z natáčení jsou tou nejlepší cestou k zapamatování si i té důležitější části textu. Filosofickou teorii ke konci vystřídal i nástin několika etických evergreenů dneška - etika a feminismus, etika a ekologie, práva zvířat, eutanazie. Úplný závěr je tradičně vyhrazen rejstříku a seznamu doporučené četby.
Mé intelektuální potřeby vyvolané četbou komiksů byly nakladatelstvím Portál uspokojeny v plné míře. Článek jsem začal citátem tajného agenta a tak mi dovolte rozloučit se jinou hláškou z recenzované portálovky, ať máte o čem přemýšlet. Třeba se Vám krátká moudrost bude v životě hodit, proto se jí raději naučte nazpaměť:
"Kdybys byl žebrák na potápějícím se voru, s deontologickým mozkovým chirurgem bys byl celkem v bezpečí." (výrok neznámé roštěnky ze strany 87)