Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

MICHAL OPITZ – VE ZNAMENÍ ORIGINÁLNÍ STYLIZACE A FULL-TIME TVORBY

02.06.2004, autor: Vojta

Michala Opitze charakterizují dvě věci. Jeho věci si jen tak nespletete – stylizace je úderná a neomšelá. Jeden z nejpracovitějších kreslířů v tuzemských zákopech války proti comicsové ignoranci je z těch, co se „bublinám“ věnují s maximálním nasazením, nehledíc na tragické následky a blablabla. Jednu dobu skoro žil v Mučírně Martina Němce a svůj (i profesní) osud maximálně spojuje s comicsem. Nepostrádá zábavné scénáře s vtipem. Tak se na něj kouknem?
.    Následující text je (krom drobných redakčních úprav) dílem samotného autora:
 
   Od narození (8. 1. 1980) žiju v Hradci Králové. Od 5 do 10 let jsem navštěvoval Lidovou školu umění a tím mé výtvarné vzdělání (prozatím) končí. Vyučen jsem a maturitu mám v oboru obchodník, pracuji jako recepční.
 
   Kresbě a komiksu se věnuji vlastně od doby, kdy jsem udržel tužku v ruce. Miloval jsem všechny ty "český klasiky" jako Čtyřlístek, zadní strany ABC, věci z Ohníčku, Rychlé šípy atd. a zkoušel jsem je napodobovat, ale nikdy jsem je úplně nekopíroval.
   Velkým zlomem byl až rok 1997, kdy jsem poprvé začal kreslit černou tuší dvacetistránkový komiks Vúdy podle vlastního scénáře.
 
   Své komiksy nedovedu zařadit do nějaké škatulky. Ten první byl "veselé dobrodružství", druhý rádoby temnější povídka, třetí černohumorná groteska… Poslední dobou mám snahu především pobavit (nebo alespoň nenudit), ale když se podívám na haldu zatím nerealizovaných scénářů v mém šuplíku, tak to bude zase pokaždé něco jiného. Lákají mě nejenom fantasmagorie, ale do budoucna mám v plánu zabrousit i např. do oblasti obyčejného života.
 
   Scénáře si píšu většinou sám. Vyhovuje mi ta svoboda, líbí se mi kreslit to, co chci, vyhovuje mi, že mám celé "natáčení" ve své moci. Scénář, režii, obsazení, kostýmy, střih… Komiks vnímám filmovým okem a mám rád, že se v něm dají dělat i věci, které ve filmu nefungují. A navíc má komiks jednu krásnou výhodu: nízký rozpočet.
   Přesto, cizí scénáře rozhodně nezahazuju do koše. Zrovna nedávno mě Dan Binko přesvědčil, že jeho scénář ke komiksu Prime time bude určitě nominovaný na Pulitzerovu cenu, a tak jsem se do něj pustil. Myslím jako do kreslení toho scénáře. (Navíc když Danovy způsoby přesvědčování jsou opravdu, řekl bych… drsné - promítal mi Rebely a Cestu z města tak dlouho, dokud jsem nesvolil.)
 
   Pokud zrovna nekreslím, tak minimálně pracuji na scénářích. V nynější chvíli mi vyhovuje styl kratších černobílých povídek, ale rád bych si jednou (spíš vícekrát…) nakreslil něco delšího… Nebudu se v budoucnu bát barvy a jiných výtvarných technik a určitě se ještě vrátím k Vúdymu a jeho světu, kde může z každé nory nebo zpoza stromu vylézt nějaká ta příšera, čarodějnice nebo i víla.
 
   Nemám rád (a zvláště v komiksu) hraní si na velké umění a samoúčelné experimenty. Mám rád čitelnost příběhu, osobitý styl, hravost, humor… Nemám rád pointy za každou cenu - dobrý komiks nemusí mít pointu. Hrubě se mi nelíbí "vylepšování" kresby v počítači (pokud se nejedná o SFX a lettering) anebo komiks dělaný v počítači celý.
 
   Nemám přímo svoje vzory, ani oblíbené žánry. Ty  nejoblíbenější tvůrce a díla - filmová, hudební, komiksová - pokládám spíš za svoje učitele a lásky, ke kterým se rád vracím. Musel bych vyjmenovat nekonečnou řadu děl a osobností a spoustu bych taky určitě zapomněl, což by mi bylo líto. Je tu na to málo místa - probrat to můžem někdy u piva nebo pošlu seznam za známku… (Kreslení si bez hudby nedokážu představit - nedávám ji si ji na nižší příčku než film nebo komiks.)
 
   Co se týče komiksů - nejčastěji sahám po produkci Motu, ale velice rád si přečtu i věci od Crwe atd. Jen ve zkratce: vše od Bisleyho, Rosse, Bilala, Millera, Mignoly, Bolanda, Gaimana, Moora… Mám rád i Garfielda a Asterixe. Nejohmatanější komiks v mojí knihovničce je zřejmě Rozsudek nad Gothamem. Z českých ilustrátorů jen pár jmen: Burian, Trnka, Bouda, Velíšek, Kabát…
 
   Další skupinkou vlivů jsou události, které mě přeřadily na trochu jinou kolej. Kromě "samozřejmého" Saudka (díky mami, ale v 10ti letech to byl fakt trochu šok…), to pro mne bylo vydání prvního čísla časopisu Crew… Další velký dík směřuji k Martinu Němcovi. A do třetice ještě nemohu opomenout ty nadšence, kteří mě (a určitě nejen mě) vždy dokáží nadopovat energií a bez kterých by se tvořilo o poznání hůř - Mot, Aargh, Sorrel, Komiks.cz, comX.cz…
 
   Do zhodnocení současné české komiksové scény se mi moc nechce, protože budu chválit a já radši haním a pomlouvám… No - co se dá dělat:  Mám teorii, že na dobu, ve které právě teď žijeme, se bude jednou vzpomínat jako na začátek zlatého věku českého komiksu. Když vidím věci nové generace komiksářů, tak prostě věřím tomu, že to jde tím nejlepším směrem.
   Ne zrovna lehce, ale přece jen tu začalo vycházet zatím nejvíce komiksových titulů (a to kvalitních!). Booky, časopisy, fanziny, internetové stránky, pravidelný comiCZcon,  probírat se začíná i denní tisk… Já to vidím optimisticky. Jen těch čtenářů by mohlo přibývat rychleji…
 
 
   Moje plány na poli komiksu jsou jasné: pořádně ho zvorat.
 
 
   Komiksy:
 
. "prakomiksy" (1992 - 95)
Čtyři stránky z autorova nejplodnějšího období mezi 12. a 15. lety. Komiksy měly vždy akční charakter a něco okolo 100 stran (inspirace: Indiana Jones, Star Wars, Jurský park atd. atd.)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
. Vúdy (20 stran - 1998)
publikováno: comX.cz
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
. Přelud (19 stran - 1998/9)
ukázka se objevila v Mučírně Martina Němce v CRWI č. 15.
publikováno: Komiks.cz
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
. . Mikulášská nadílka (6 stran, scénář Štěpán Kopřiva - 1999)
publikováno: Sorrel 4 (pro nějž vznikla i obálka)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
. Vúdy - Smutek pro dva kříže (10 stran - 2001)
Comics se objevil v Mučírně Martina Němce v Comicsu č. 3.
publikováno: Pot 2
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
. Anděl strážný (4 strany - 2001)
publikováno: Pot 3
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
. Boj o duši (11 stran - 2002)
publikováno: Bedeman 2 - 3
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Holubice míru (2 strany - 2003)
vyjde v Bedemanu 6
 
 
. Čarodějnice (18 stran - 2003)
vyjde v Potu 4
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
. Koncentrovaná ukázka: Valentýnova dobrodružství, Puff story, Amor, Prime time
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Valentýnova dobrodružství (1 strana - 2003)
vyjde v Sorrelu 6 (pro nějž vznikla i obálka)
 
Puff story (2 strany - 2004)
vyjde v Sorrelu 6
 
Amor (1 strana - 2004)
zatím nepublikováno
 
Prime time (3 strany, scénář Daniel Binko - 2004)
zatím nepublikováno
 
 
Kresby (další autorovy ilustrace lze nalézt na comX.cz):
 
. . .
 
Autor:


Autor článku: Vojta

Související články:


Generace nula
22.12.2014 Zero: Ubohá nula dělá ksichty
20.08.2013 Pérák: Český supermuž skáče nacistům do zelí - 100 %
03.12.2012 Komiks do galerií nepatří, říká Dan Černý v rozhovoru


    


Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sračka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!

Rozhovor s největším (182 cm) fanouškem Káji Saudka.

     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!