Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

THORGAL 26 – ROYAUME SOUS LE SABLE ANEB THORGALOVO KLESÁNÍ

04.06.2004, autor: Sakyk

Po několika pohádkovo-dobrodružných setkáních (s proklátými zlouny – obry v albu Géants, se zle prokletými pavouky v albu Arachnéa a s proklatě zlou nemocí v albu Le Mal Bleu) ocitá se Thorgal opět ve světě pevně svázaném pupeční šňůrou s realitou. Ovšem velmi brzy přebíhá na pomezí jiného žánru – sci-fi. Kulisu mu tvoří vesmírné koráby, automatické zbraně a moderní řídicí sály. Že je to v barbarském středověku nemožné? V albu Království pod pískem ano…
.    "Pro všechny démony Niflhelu!!!"
 
   Dějově totiž 26. díl navazuje na ty, které popisují Thorgalův původ a jeho příchod na Zemi: na Dítě z hvězd (č. 7), vydané kdysi i u nás, a na Ogotajovu korunku. Známá fakta zde slouží jako odrazový můstek a posouvají skládačku hrdinova života, byť o maličkou píď, dál.
 
   Thorgalova pouť po mořích a oceánech trvá již dva roky. Spolu se svou ženou Aaricijí, synem Jolanem a dcerou Louve hledá ideální zemi, ve které by mohli spokojeně a šťastně žít. Na jednom z dalších ostrovů, kde přistanou, čelí hlava rodiny pokusům ostatních o rozhodnutí k návratu; Jolan ho přesvědčuje o zrušení vyobcování ze strany Vikingů. Cestě zpět by nemělo nic bránit, jenže tvrdohlavý otec trvá na svém a když se konečně rozhodne vyhovět, je již pozdě. Jejich kocábku, kotvící pár desítek metrů od břehu, v noci zničí požár. Jakoby "náhodou" se ráno objeví dva cizinci, kteří nešťastné rodině nabídnou přístřeší a pomoc. . Brzy se však ukazuje, že Chrysios a Tiago, vybavení vysílačkami, antigravitačními pásky a laserovými zbraněmi mají zcela jiné úmysly. Po napínavých peripetiích v poušti se celá skupina ocitá v městečku, zbudovaném v horské oáze a naši Vikingové se dostávají se do spárů zakrslíka Sargona, zdejšího vládce, a jeho poskoka, hromotluka Orchiase. Ti pomocí přístroje, zvaného introspector, získají z Thorgalova mozku všechny důležité údaje, které se tak simultánně dozvídá i čtenář. Protože v nich spočívá kouzlo tohoto alba, zastavíme náčrt děje právě zde a prozradíme již jenom, že Thorgal se svým věznitelům - jak jinak - vzepře, dostane se do místního podzemního labyrintu a vše nakonec skončí gigantickou explozí. To samozřejmě znamená: dobře.
 
   "Je konec, lásko. Vracíme se domů."
 
   Thorgal je vynikající fantasy série, ovšem podle mnohých (fanoušků i odborníků) se pomalu dostává na slepou kolej. Chtělo by to něco, co by ji pořádně oživilo, nakoplo vpřed - třeba nového záporáka nebo smrt nějaké důležité postavy. Nic takového se však neděje a proto jsou teď jednotlivé díly pouhou nastavovanou kaší toho, co už tu jednou bylo. Typickým rozmělňováním je Le royaume sous le sable: nic vpravdě zásadního se nedovídáme, nejsme svědky žádných originálních nápadů, je to prostě album jedno z mnoha, jakých tu už bylo a ještě bude. Což je na Thorgala, psaného Van Hammem, hanebně málo. Zvláště, připočítáme-li k tomu takové drobné nesmysly, jako Jolanovo vytrvalé oslovování rodičů křestními jmény či symboly - harpuny - kterými se na šatech směšně, až přihlouple, označují příchozí z hvězd… Přímočarý, akční příběh to zkrátka všechno - už dávno - nezachrání.
 
.    Slavné to bohužel není ani s Rosińského kresbou, která od 22. dílu (Géants) stagnuje a objevují se v ní prvky úpadku. I když na první pohled vypadá stejně jako před dvaceti lety, odfláknuté obličeje a chybějící pozadí představují nemilé novum. Mezi pozitiva lze počítat klasicky temperovou obálku (tentokráte velmi temně laděná a zároveň uchvacující svou monumentalitou) a dvojstranu  20 - 21, shrnující na jediném obrázku celý Thorgalův život a čtenáři tak nabízející průřez dosavadní čtvrtstovkou alb.
 
   Thorgal již dva roky brázdí moře a hledá svou vysněnou, šťastnou zemi. Zdá se, že milovníky mořeplavby jsou v poslední době i Van Hamme a Rosińským. Jejich zahrávání s úrovní série na ní ale může mít zdrcující účinky. Otázkou je, zda-li ji taková bouře očistí, nebo naopak pošle ke dnu…
Autor:


Autor článku: Sakyk

Detaily o komiksu:

Titul: Thorgal 26 - Le Royaume sous le sable
Série: Thorgal
Scénář: Jean Van Hamme
Kresba: Gregorz Rosiński
Žánr: Sci-fi, fantasy.
Rok vydání: 2001
Počet stran: 46
Formát: A4
Vydavatel: Lombard
Země vydání: Belgie
Země původu: Belgie
Související články:


Thorgal a jeho parta
22.11.2007 LEGENDY POLSKIE ANEB KOMIKSEM ZA NÁRODA SLÁVOU A HRANICE
05.11.2007 THORGAL 30 – MOI, JOLAN ANEB JEN TAK DÁLE!
30.10.2007 THORGAL 29 – LE SACRIFICE ANEB PAPAPÁ, TATÍNKU!


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!