Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

ZROZENÍ COMICSU Z DUCHA NOVIN (5) – ZROZENÍ YELLOW KIDA A “ŽLUTÉ ŽURNALISTIKY”

01.07.2004, autor: MaF

V poslední dekádě 19. století došlo na poli velkých amerických deníků k sílení konkurenčních bojů, které vedlo až k proslulé válce novinových trustů, z níž se podle mnohých zrodil “pravý”, moderní comics.
   Nejprve začal roku 1892 v listu San Francisco Examiner vycházet seriál Little Bears kreslíře Jamese Swinnertona, v němž se poprvé denně objevují tytéž kreslené postavičky.
 
.
 
.    18. listopadu 1894 pak uveřejnil The World, newyorský list Josepha Pulitzera, ve své nedělní příloze první barevné comic strips o příhodách hada a psa. Jejich autorem byl Richard Felton Outcault a měly název The Origin of New Species, or the Evolution of the Crocodile Explained. Satiricky bombastický titul (Původ nového druhu aneb Výklad vývoje krokodýla), parodující různé, tehdy v popředí zájmu stojící darwinovské práce, nezapřel bezprostřední kořeny comicsu. 5. května se pak v tomtéž listě poprvé objevil Outcaultův ušatý nezbeda Mike Dugan. Ale trvalo to ještě devět měsíců (sic!), než se zrodil uličník nejslavnější, který uvedl do pohybu další vývoj.
   Stalo se tak v neděli 16. února 1896, kdy se opět v Pulitzerově deníku World objevila přes tři čtvrtě strany kresba opět od Richarda F. Outcalta, nazvaná Velká psí výstava na M'Goonově ulici. Hlavní postavou byl malý uličník v noční košili, na kterou psal Outcault doprovodný text a na níž si tiskař vyzkoušel do té doby problematickou žlutou barvu. Podle ní byl nový hrdina a s ním i seriál pokřtěn jménem Yellow Kid (tedy Žlutý kluk či Žlutásek) a den, kdy se objevil na stránkách Worldu, je všeobecně pokládán za datum, které vstoupilo do kulturních dějin jako historické datum zrození výrazového žánru, datum, jímž se oficiálně počíná historie comicsu.
.    Ačkoli stanovení tohoto data za počátek je podle mého velmi problematické, nepochybně jde o datum významné, neboť od něj se počítá bouřlivý rozvoj comicsu. Proti chlapcově podivnému úboru i sadistickému chování protestovaly tisíce puritánských čtenářů, ale na druhou stranu ještě více čtenářů si ho zamilovalo, náklad listu díky seriálu prudce stoupl a malý nezbeda se tak začal na jeho stránkách objevovat pravidelně.
   Seriál tvořila řada jednotlivých kreseb většího formátu, bez souvislého děje, které byly otiskovány vždy v nedělních číslech a které volně pojila právě titulní groteskní figura - uličník ve žluté košili po kotníky, s pleší a odstálýma ušima, který nebyl aktérem, ale komentátorem toho, co se kolem něj dělo. V dobovém severoamerickém tisku měl The Yellow Kid dvojí úlohu: stal se důležitou zbraní v úsilí o vyšší novinové náklady a byl pokusným králíkem při používání žluté barvy v tisku.
 
.
 
   Jelikož byl seriál většinou čtenářstva přijat s nadšením, Pulitzerův konkurent William Randolph Hearst nabídl Outcaultovi dvakrát větší honorář. Ten přijal a přešel i se svou postavičkou do Hearstova Journalu. Pulitzer se však nedal porazit, a jelikož to bylo v době před obecným uplatňováním copyrightu, najal si jiného kreslíře, George Lukse, který ve Žluťáskových příbězích pokračoval. Ve Worldu i Journalu tak vycházeli paralelně "Žluťáskové" dva, kreslení různými umělci. Útočná sociálně kritická tendence seriálů však nebyla dlouhodobě příliš úspěšná - oba tak po pár letech skončily. Pojem Žluťásek se však díky tomuto neserióznímu jednání později přenesl na neseriózní tisk vůbec a rozšířil se i za hranice USA (spojení "žlutá žurnalistika" se přinejmenším přiblížilo pojmu).
.    Hearst se poté inspiroval zmíněným Buschovým seriálem Max und Moritz (roku 1870 vyšel v USA překlad) a pověřil mladého kreslíře Rudolpha Dirkse, aby pro jeho Journal vytvořil něco podobného. 12. prosince 1897 se tak na jeho stránkách objevili uličníci hned dva, Hans a Fritz, pod už uvedeným společným jménem Katzenjammer Kids, který má již všechny formální náležitosti klasického comicsu. Od dřívějších stripů se liší souvislým dějem, který se skládá - stejně jako u Busche - z řady na sebe navazujících uličnictví, za která vzápětí následuje trest.
   Okamžitých úspěchů tohoto typu seriálu si samozřejmě ihned povšimly i ostatní americké listy a v krátké době si skoro všechny pořídily vlastní seriály - nový žánr byl na světě. Comicsy se rychle množily a zvyšovaly náklady deníků a zejména jejich nedělních příloh.
 
   Text je součástí bakalářské práce Charakteristika comicsu z hlediska žurnalistiky Martina Foreta; Katedra žurnalistiky Filosofické fakulty Univerzity Palackého, Olomouc 2002/2003.
Autor:


Autor článku: MaF

Detaily o komiksu:

Titul:
Scénář: James O/Barr
Kresba: James O/Barr
Překlad: Dana Krejčová
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Vydavatel: Comics Centrum
Související články:


Zrození comicsu z ducha novin
12.06.2014 Yellow Kid: První komiks na světě otiskli v bulváru!
25.02.2005 MAX A MOŘIC ANEB PRADĚDEČKŮV KOMIKSOVÝ SOUTH PARK
18.08.2004 ZROZENÍ COMICSU Z DUCHA NOVIN XII. – ZASLOUŽENÁ UZNÁNÍ


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!