Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

ZROZENÍ COMICSU Z DUCHA NOVIN (7) – TINTIN, FERDA A VÁŽNÉ STRIPY

14.07.2004, autor: MaF

V roce 1929 zatím vzniká na opačném břehu Atlantiku seriál, který (dá se říct) předurčil celý vývoj evropského comicsu. Georges Rémi, tvořící pod jménem Hergé (= foneticky iniciály R. G. [eržé]), vytvořil postavu Tintina, mladého reportéra, chytrého a šikovného, leč (záměrně) poněkud bezbarvého. Tintin, který se prvně objevil v dobrodružném příběhu z Ruska na stránkách belgického deníku Le XXe Siécle, se od počátku těšil nesmírné oblibě – každý se totiž mohl vpravit do jeho kůže.
   Stejně jako Tintinovi poskytne odteď i celému evropskému comicsu širší plocha seriálu . nepoměrně větší možnosti než rozměr několika okének na stránce novin, v této době ještě stále typický pro Ameriku.
Nedlouho nato, v roce 1933, vzniká i populární český hrdina – Ferda Mravenec Ondřeje Sekory. Citujme opět Tomáše Prokůpka: “Veselý chlapík s červeným šátkem byl sice už tehdy určen dětskému čtenáři, nicméně jeho osudy otiskované na pokračování v Lidových novinách měly o poznání drsnější ráz než v pozdějších knihách.”
 
   Přelom dvacátých a třicátých let je však přelomem i v . charakteru amerického comicsu. Až po tuto časovou hranici byly comicsy obsahově celkem homogenní, nyní se však objevují nové náměty, čerpající zejména z tzv. pulpových sešitů (anglický výraz pulp odpovídá výrazům brak, škvár či krásnému českému výrazu morzakor (“mor za korunu”), kterým se označovaly nejrůznější rodokapsové sešity – romány do kapsy).
   Dále samozřejmě vycházely stripy humorné neboli funnies – například Pete the Tramp (Tulák Péťa) C. D. Rusella z . roku 1932, The Little King (Malý král) Otto Soglowa z roku 1934 či Popeye the Sailorman (Námořník Pepek) E. C. Segara, který se objevil již roku 1932 ve starším seriálu Thimble Theatre (Náprstkové divadlo). O Al Cappovi, autorovi stripu Li’l Abner z roku 1934, se prý John Steinbeck nijak neostýchal prohlásit, že je největším satirickým spisovatelem od časů Lawrence Sterna. Po válce přicházejí ještě Beetle Bailey (Polda Bailey) Morta Walkera (1950) nebo i u nás dobře známí Peanuts Charlese Schulze.
 
   Nově se však objevují stripy “vážné”. Prvním stripem, který byl od počátku . zamýšlen a také vytvářen jako naturalisticky podané dobrodružství, byl Tailspin Tommy scenáristy Glenna Chaffina a kreslíře Hala Forresta, který začal vycházet 19. 7. 1928. “Vážné comicsy” čerpaly ze všedního života (Mary Worthová Allena Saunderse a Rex Morgan M. D.), z dobrodružných soudobých událostí (jako Joe Palooka Ham Fishera, Terry and the Pirates Miltona Caniffa – jeden z prvních umístěných na Dálný východ – či Don Winslow of the Navy Franka V. Martineka z roku 1934), nebo čistě z neomezené fantazie tvůrců.
 
   Text je součástí bakalářské práce Charakteristika comicsu z hlediska žurnalistiky Martina Foreta; Katedra žurnalistiky Filosofické fakulty Univerzity Palackého, Olomouc 2002/2003.
Autor:


Autor článku: MaF

Detaily o komiksu:

Titul:
Scénář: James O/Barr
Kresba: James O/Barr
Překlad: Dana Krejčová
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Vydavatel: Comics Centrum
Související články:


Zrození comicsu z ducha novin
12.06.2014 Yellow Kid: První komiks na světě otiskli v bulváru!
25.02.2005 MAX A MOŘIC ANEB PRADĚDEČKŮV KOMIKSOVÝ SOUTH PARK
18.08.2004 ZROZENÍ COMICSU Z DUCHA NOVIN XII. – ZASLOUŽENÁ UZNÁNÍ


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!