Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

GALAXIA

20.11.2000, autor: Sakyk

Jeden z nejlepších komiksů, který byl v časopise ABC mladých techniků a přírodovědců publikován. Objevoval se na jeho zadní stránce pravidelně ve dvou ročnících, 1984 – 1985 a 1985 – 1986 a celkem tak vyšlo 48 pokračování.
Byl jakýmsi symbolickým zakončením vzestupné kvality ábíčkovských seriálů, vyvrcholením „zlaté éry“, do které patří drahokamy Vzpoura mozků či Pod paprsky zářícího. Tato éra byla vlastně odstartována už hluboko v letech šedesátých, možná paradoxně uvedením Kulišáků Jaroslava Foglara (další z jeho, zřejmě nepříliš připomínaných, průkopnických činů), kteří nebyli ničím jiným, než reminiscencí Rychlých šípů. Viditelnou snahou redakce pak bylo úspěch Kulišáků jednak využít k uveřejňování dalších seriálů a také přenést ho do tvorby s pionýrskou tématikou (odtud vznik Strážců). Navíc doba konce šedesátých let přála komiksu u nás všeobecně. A na těchto základech pak vyrostla již výše zmiňovaná díla let sedmdesátých a osmdesátých. Je totiž pravdou, že vše, co se v ABC objevilo po Galaxii, už zdaleka nedosahuje vysoce postavené laťky. Ale to je jiná kapitola.
Sci-fi tématika byla v ábíčkovských seriálech oblíbená. Někde více, jinde méně originální, ale většinou si držela vysoký standard a pokaždé příběh dokázal zaujmout. Ani Galaxia není výjimkou. Totiž: nic nového pod sluncem – havarovaná meziplanetární loď, dva přeživší kosmonauti, planeta ovládnutá zmutovaným, gigantickým, masožravým hmyzem (pokusy vědců, nukleární výbuch…). Na těchto jednoduchých motivech je postaven celý scénář Václava Šorela, avšak příběh si udržuje silné napětí a nastoluje spoustu otázek. Tato atmosféra byla ještě vystupňována využitím situace, že čtenář si musí na příští díl počkat čtrnáct dní, do dalšího čísla ABC.
. Celá story se rozdělena do dvou hlavních fází (které kopírovaly dva ročníky časopisu): první líčí zničení meteoru, opravu lodi a objev živé planety a druhá boj s hmyzem, záchranu lidí a únik zpět na loď. Vesmírná loď Galaxia tudíž fyzicky vystupuje jen v prvních sedmnácti dílech a pak až na jednom obrázku v díle posledním, osmačtyřicátém. Kreslíř František Kobík si přesto mohl do sytosti s vesmírným korábem vyhrát. Nabízí množství pohledů jak z exteriéru, tak zevnitř, takže se čtenář může podrobně seznámit s hibernačním sálem, řídícím centrem, velitelskou sekcí, průzkumnými sondami i nouzovou obranou. Nutno říci, že si s tím poradil bez větších potíží. A to platí i pro kresby orbitální laboratoře či měst a jejich hmyzích obyvatel na neznámé planetě (jejíž jméno zůstává až do konce utajeno). Podoba mimozemšťanů byla vyřešena prozaicky – vypadají jako lidé (kromě barvy očí a vlasů), takže si malíř mohl pohrát především s pavouky a mouchami, opět nepříliš odlišnými od pozemských.
A v čem je tedy, i přes popisovanou všednost, ono kouzlo Galaxie? Právě pro skvělé spojení všech jednoduchých motivů, bez jediného slabého místa, jediné nelogičnosti či výrazné chvíle bez akce nebo napětí. Patřičně vygradovaný seriál navíc nepostrádá, jak bylo v oněch dobách zvykem i agitační poselství: pavouci jsou užiteční!!!

Z Galaxie tam a zase zpátky
Supermoderní vesmírná loď Galaxia chvíli před zničením: dráhu jí kříží obří meteorit a na palubě není nikdo, kdo by srážce zabránil. Ale přeci jen – dávnou, nevysvětlitelnou katastrofu, kvůli které zahynula téměř celá posádka, šťastnou náhodou přežili dva kosmonauti – Petr a Jan. Jeden z malých meteoritů, tvořící předvoj hlavního cvalíka, proráží stěnu Galaxie, vlétává do hibernačního sálu a svým nárazem do desky ručního ovládání probouzí Petra. Ten na poslední chvíli zabraňuje destrukci Galaxie a oživuje Jana. Po přijmutí faktu, že jsou jedinými živými bytostmi na palubě lodi, postupně opravují všechny škody a vinou černé dírou se dostávají do neznámé mlhoviny a dále do neznámého planetárního systému. Jedna z planet má příhodnou atmosféru a Jan s Petrem se rozhodnou sestoupit na její povrch. Tam je však nečeká nic veselého. Ihned po příletu nad pevninu je napadá obří hmyz podobný pozemským mouchám, město, které objevují je oblepeno pavoučími sítěmi a tak je jasné, kdo je tu vládcem… Zdejší obyvatelé přežívají v podzemních skladištích čekajíce, až si je odnesou mongové a jejich jedinou útěchou do budoucnosti je existence pevnosti v horách, která ukrývá zbraně. Do této nelehké situace přichází oba hrdinové. Postupně objevují podivné místní zvyklosti a z pavoučí kukly osvobozují první mezilidský kontakt – dívku Ma, jež je zavádí k jedné ze skomírajících skupinek. Je jasné, že všem se, i přes menší komplikace, podaří z podzemí prchnout a šťastně dosahují palubu Galaxie. A jelikož i tajnou pevnost v horách nadobro ovládli pavouci, odlétají hledat nový domov – planetu Zemi.

Petr, Jan a ti další
Petr – první pilot Galaxie. Jasně, logicky a střízlivě uvažující, vždy s optimistickým pohledem na věc.
Jan – biolog z Galaxie. Také prošel kosmickým výcvikem, ale je to především vědec. Romantik, občas podléhá depresím a pesimismu, ale vždy se dokáže vzpamatovat a jednat ku prospěchu věci. Je zajímavé, že v celém příběhu nevystoupí ze svých těžkých skafandrů. Nevíme tedy v podstatě jak vypadají a jediné co z nich známe jsou obličeje – navíc zarostlé hustým plnovousem.
Ma – byla prvním živým mimozemšťanem, kterého Petr s Janem kontaktovali. Osvobodili ji totiž z pavoučího smotku a vyfoukli tak ze spárů jisté smrti
An – nejstarší ve skupině mimozemšťanů, přežívající v jednom ze skladišť. Chystá se na sebeobětování – podle pravidla se vždy nejstarší z nich vydává mongům, aby zabránil masakru ostatních.
Ru – muž v plné síle, který se rozhodne postavit se hmyzu. Má štěstí – pomoc přichází.

Na neznámé planetě
Sangové – obří mouchy. Jsou masožravé – živí se lidmi – a jejich žihadla jsou smrtonosná
Mongová – obří pavouci. Také masožraví, prudce jedovatí. Tkají pevné pavučiny, požírají sangy, ale nepohrdnou ani lidmi. Své oběti zamotávají do zámotků, které pak odnáší do svých hnízd. Jedinou účinnou zbraní, kterou proti nim mají lidé ve skladišti je chemický přípravek VAR.
Autor:


Autor článku: Sakyk

Detaily o komiksu:

Titul: Galaxia
Série: Komiksy z časopisu ABC
Scénář: Václav Šorel
Kresba: František Kobík
Žánr: Časopis (CZ).
Rok vydání: 1984 - 1986
Počet stran: 48
Formát: A4
Vydavatel: Ringier ČR - ABC
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Česká Republika
Související články:


Velké knihy komiksů
12.02.2008 PLÁNY BB ARTU NA ROK 2008
12.02.2007 MOURRISON – HRDINA BEZ BÁZNĚ A … HONEY?
04.01.2007 VELKÁ KNIHA KOCOURA VAVŘINCE ANEB PĚT PRADÁVNÝCH KNIH POHROMADĚ!


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!