Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

MAUS (3) - ZA DRÁTEM

22.09.2004, autor: Zvěra

Druhý díl Mause - „A tady začalo moje trápení“ - zahrnuje Vladkovy hrůzné vzpomínky na Osvětim, konec války, šťastné shledání s Anjou a následnou emigraci do Spojených států. Vladek detailně líčí utrpení, jež zažil ve vyhlazovacím táboře, zoufalé životní podmínky vězňů, zbavených veškeré důstojnosti a práv; ponížení na samou hranici lidství…
.    Tábor byl prosycen strachem, úzkostí, depresemi a zoufalou snahou zůstat za každou cenu naživu. Mezi vězni panovala solidarita, ale paradoxně také sobectví a zrada; i zde platily zákony evoluce - přežít, alespoň dočasně, mohli jen ti nejsilnější…
   Ve svém vyprávění se Vladek snaží co nejpřesněji postihnout a vykreslit mezilidské vztahy, přátelství, která v mučivém prostředí navázal. Obratně do něj vplétá charakteristiky nacistických dozorců - sadistických trýznitelů, ale i těch, kteří tajně projevili lítost a nabídli pomocnou ruku. Vladek svého syna Arta zasvěcuje do dokonalého běhu "továren na smrt", jež byly důsledkem tolik obávaných selekcí.
 
   Roku 1944 se v osvětimském táboře Vladkova a Anjina cesta rozdělí. Vladek zůstává v Osvětimi, zatímco Anja je přemístěna do ženského tábora v Birkenau (Osvětim II). Autorův otec, na žádost některých dozorců, využívá svou znalost cizích jazyků a za jídlo či úkryt poskytuje Němcům tajné jazykové lekce. Ochota a spolupráce mu tak během krátké doby zajišťují "lepší postavení". Pracuje v táboře jako klempíř, pokrývač, švec… Později je převelen s pracovním komandem do Birkenau, kde se setkává s vysílenou Anjou. Pomáhá jí přežít, tajně si posílají dopisy i balíčky s jídlem, které pro ni vyšetřil nebo vyměnil na "černém trhu". V Osvětimi strávili celkem deset měsíců.
 
.
 
   Schyluje se ke konci války a v Osvětimi se začínají zahlazovat stopy zločinu. Také Vladek se podílí na rozebírání krematorií a plynových komor. Němci svážejí zbylé vězně ze všech lágrů v Evropě do Německa, aby tam v klidu dořešili "židovskou otázku".
   V únoru 1945 Vladka Spiegelmana převezou do německého Dachau, kde vážně onemocní tyfem. Z posledních sil se mu podaří dostat do transportu směřujícího do Švýcarska, kde má být spolu s ostatními vyměněn za německé zajatce. Na cestě je zastihne vytoužený konec války.
   Vrací se domů do Sosnovce, kde se šťastně setkává se svou ženou Anjou. V Polsku je už nic netěší, většina blízkých tragicky zahynula v koncentračních táborech a válku nepřežil ani jejich syn Ríša. Nic nebrání tomu, aby roku 1946 emigrovali do Švédska. Ve Švédsku Vladek s Anjou začínají opět úspěšně podnikat a po několika letech oba získávají vízum do Ameriky…
 
.    Jak již bylo na předchozích stranách uvedeno, kompozici komiksu určují dvě - v textu i obraze navzájem se prostupující - dějové linie, díky nimž se mohou dokonale doplňovat Vladkovy zážitky z minulosti s přítomností.
   Analýzou Vladkova vyprávění, které není pro knihu, jak se za chvíli ukáže, tím nejdůležitějším kompozičním prvkem, jsem se zabývala doposud. Právě otcovy výpovědi, pracovně pojmenované jako "pásmo minulosti a vzpomínek", se velmi přirozeně doplňují se "současnými" rozhovory obou Spiegelmanů, o nichž budeme hovořit v dalším díle.
 
   Tento text je součástí diplomové práce Věry Čumrové Komiksy se společenskou problematikou; Univerzita Jana Evangelisty Purkyně, Ústí nad Labem 2004.
Autor:


Autor článku: Zvěra

Detaily o komiksu:

Titul: Maus 2
Série: Maus
Scénář: Art Spiegelman
Kresba: Art Spiegelman
Překlad: Jan Macháček
Jiří Zavadil
Žánr: Ostatní (CZ).
Rok vydání: 1998
Počet stran: 139
Formát: 162 x 234
Vydavatel: Torst
Země vydání: Česká Republika
Země původu: USA
Související články:


Maus
27.05.2014 Dítě s hvězdičkou: Vznikl Maus pro děti - 100 %
14.11.2012 Spiegelmana tíží teroristický útok na USA v roce 2001 - 90 %
19.10.2004 MAUS (7) - PÁR SLOV NA ZÁVĚR


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!