Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

THORGAL: ZEMĚ QAA

25.10.2004, autor: SEB

První díl zajímavě vypadající tetralogie z Thorgalova světa slibuje „jihoamerické“ dobrodružství a rozjezd tajemného akčního příběhu, ve kterém snad čtenář pronikne hlouběji do záhadné minulosti hlavního hrdiny...
.    Idylka na severském ostrově… a nedobrovolný odjezd na dovolenou do tropů
   Příběh zastihne našeho hrdinu při přípravách na krutou severoevropskou zimu. Jeho syn, vychovávaný zatím v poklidném duchu, trénuje s lukem, a dva přátelé pomáhají s opravou střechy či v synově lukostřeleckém zlepšování. Tento obrázek je znenadání zadupán do sněhu útokem neznámých mužů, kteří v rychlé a velmi dobře zvládnuté scéně hrdinova synka unesou.
   Z jakého důvodu a co tím sledovali, dozvíme se vzápětí - ale až na stránkách alba. Ve zkratce jen řeknu, že v tom má prsty jedna stará známá a její honba za zlatem, těženém na jiném, velmi vzdáleném kontinentu…
 
   Klasika v trochu jiném… Pocta old-school zpracování
   Na Thorgalovy příběhy si český komiksový čtenář už pomalu zvyká jako na stálici naší scény. Jsou většinou příliš nepřekvapivé kvality, nedosahují poutavosti a historické prokreslenosti Sláina, ale zase si na nic nehrají a jejich cílovou skupinou nejsou keltologové a Lobisté, ale čtenář lačnící po klasičtějších dobrodružných příbězích staré školy.
   Tuto touhu Thorgal splňuje už dlouhá léta. Pravidelně jeho osudy dojímají i mého tatíka, který jeho vydání v Čechách kdysi dávno uvítal už s Dítětem hvězd. Klasická kresba Gregorze Rosińského, na které i přes reptání novomilců není třeba nic měnit, opět nezklame. Ačkoliv se mi například zpracování bojů zdá velmi (na Thorgala až překvapivě) kvalitně zpracované, jakoby rozhádaná barevná škála, neschopná vybrat si, ke kterému odstínu se v jaké scéně přikloní, už mě přestává bavit.  Šílené kombinace barev jsou už ale v sérii zvykem stejně jako jejich zamlžená vyblitost - není proto čemu se divit, když neznalí nad kresbou ohrnují nos.
   Redakční práce je velmi kvalitní, BB/art se vynasnažil udržet kvalitu předchozích titulů; poletování textu a ojediněle kostrbatější překlad (částečně snad vlivem snahy původních autorů držet se archaické mluvy) ovšem zůstávají. Kvalita vazby a úprava obálky je u tohoto vydavatele samozřejmostí, ačkoliv nudnější text na zadní straně obálky jsem už dlouho nečetl…
 
   Cesta přes oceán, boj s bohem, scénáristovy berličky… Hindenburg už měli Mayové
   Příběh oproti současné konkurenci nijak nezaostává v šílenosti a snaze narvat na stránky co největší množství fantastických výjevů a vypjatých scén. Nabírá obrátky velmi slušně a cestičku pro druhý díl vydláždil kvalitně, jen trochu unaveně.
 
.
 
   Scénárista občas trochu protahuje vysvětlování (aby ho doprostřed knihy vůbec narval, musel sáhnout k magii myšlenky - tedy k hypnotickému zařízení dovolujícímu telepatická spojení). Na druhou stranu nikde příliš nezdržuje vizuálními náznaky a symbolikou, což se také cení.
   Boj je krátký a na průměr série velmi rychlý a svižný; jen doufám, že tento trend nebude pokračovat i nadále, neboť zabírá cca 5 stránek - pak by totiž mohl zmizet docela…
 
.
 
   Cestování, zlaté masky, bohové s anténkami, sochy s astronautskými helmami… Polopenze v ceně, s dýkou v zádech
   Svět Thorgalův tu vidíme z mnoha různých pohledů. Mnoho z nich nebylo předtím ani naznačeno. Co leží za oceánem, jsme se doposud mohli jen odhadovat, stejně jako míru, s níž hodlají tvůrci brát vážně přerod příběhu z původně mytologické akční dark fantasy do nefalšované historizující science fantasy.
 
.
 
   Charaktery, se kterými se zde setkáme, jsou vypólovány do klasických klišovitých poloh; snad jen První regent a Thorgalova milá, Vikingská princezna, se dočkají nějakého vývoje. Thorgal zažívá pro mnohé šokující přeměnu v moudrého veterána krvavých bojů a terč zájmu dvou žen. Zároveň jakoby vnitřně bojoval se svou minulostí a touhou opět zažít Velké dobrodružství.
   I když vidíme snahu udržet tuto tetralogii pevně zakotvenou v dosavadních dílech série, odkazů je zde pramálo, a jelikož se další dva díly budou odehrávat v neznámých částech světa, pojistili si autoři návaznost alespoň použitím některých známých postav a zmíněním Alinoë.
 
   Celkem vzato je Thorgal: Země Qaa dobrým začátkem pro ty, kdo nemají s jeho světem a osudy příliš mnoho zkušeností, protože můžeme očekávat zevrubnou analýzu jak prostředí, ve kterém žije, tak jeho vlastní minulosti. Také pro ostřílené thorgalisty je první díl "jihoamerické" tetralogie příjemný, nejen proto, že jde o první delší příběh tohoto zmoudřelého bijce a tajemného divouse.
   Qaa volá…
Autor:


Autor článku: SEB

Detaily o komiksu:

Titul: Thorgal 10 - Země Qaa
Série: Thorgal (CZ)
Scénář: Jean Van Hamme
Kresba: Gregorz Rosiński
Překlad: Richard Podaný
Lettering: Miroslav Kosek
Žánr: Sci-fi, fantasy (CZ).
Rok vydání: 2004
Počet stran: 48
Formát: 220 x 295
Vydavatel: Crew
BB/art
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Belgie
Originál: Thorgal 10 - Le pays Qa
Související články:


Thorgal a jeho parta
22.11.2007 LEGENDY POLSKIE ANEB KOMIKSEM ZA NÁRODA SLÁVOU A HRANICE
05.11.2007 THORGAL 30 – MOI, JOLAN ANEB JEN TAK DÁLE!
30.10.2007 THORGAL 29 – LE SACRIFICE ANEB PAPAPÁ, TATÍNKU!


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!