Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

FERDA MRAVENEC, HRDINA DO KAŽDÉ DOBY (2) – S FERDOU MRAVENCEM NA VĚČNÉ ČASY A NIKDY JINAK

06.12.2004, autor: Keporkak

Na začátku 60. let dolehly na Ondřeje Sekoru, jenž byl neustále pracovně mimořádně vytížený, vážné zdravotní problémy, a přestože se stále snažil být činný, k Ferdovi už se (s výjimkou přepisování jeho starších knižních příběhů, které musely vyhovovat nové době) nevrátil. Po autorově smrti však Ferda a jeho souputníci žili dál…
ruské vydání Ferdy Mravence   V roce 1967 a 1971 vzniklo dohromady 5 krátkých loutkových filmů, které režíroval František Filip, a v roce 1977 se k mravenci s červeným šátkem znovu vrátila i Hermína Týrlová. Knihy se objevovaly v nových a nových vydáních a postupně byly přeloženy do němčiny, slovinštiny, srbštiny, bulharštiny, maďarštiny a ruštiny (ruské vydání je poměrně kuriózní, protože zde byly tradiční Sekorovy ilustrace nahrazeny kresbami N. Golce). V roce 1968 vyšel nový výběr z Kousků mládence Ferdy Mravence, který svými verši doprovodila Ljuba Štíplová, pozdější scénáristka Čtyřlístku. Rok na to pak dokonce vyšel průřez nejstaršími stripy z Lidových novin. Světlo světa spatřily nejrůznější omalovánky a leporela, vynořilo se několik dalších dramatizací a vše svým způsobem vyvrcholilo v roce 1976 baletem Jiřího Pauera a v následujícím roce operou Ferda Mravenec od skladatele Evžena Zámečníka, který má ostatně na svědomí i nedávno uváděný muzikál Rychlé šípy.
Ferda Mravenec v německém seriálovém podání   K zásadnímu zlomu ale došlo v roce 1981, kdy syn Ondřeje Sekory prodal autorská práva na Ferdu Mravence do tehdejšího Západního Německa. Sekora ml. toužil po dlouhém animovaném seriálu, a když nenašel pochopení u nás, spojil se se společností European Cinema. Neuváženě si však ponechal pouze práva na dramatizace a reedice originálních otcových děl, a to navíc jen na území tehdejšího Československa, čehož později hořce litoval. V polovině 80. let se za německé peníze rozjel v taiwanských studiích projekt Ferdy - Die Abenteuer einer Ameise, který měl navázat na úspěch včelky Máji. Nakonec vzniklo 52 dílů, výsledný seriál je však opravdu špatný, Ferdovy původní příběhy jsou zrecyklovány naprosto necitlivě a seriál představuje klasický tovární produkt vzniklý bez osobního zaujetí svých tvůrců. Stejně nevyvedené pak jsou přepisy seriálových epizod, jež v 90. letech vydal Albatros a jež jsou dosud občas k vidění v Levných knihách. U tradičního vydavatele Sekorových knih přitom tento krok, který nepokrytě měl ryze komerční důvody, překvapuje dvojnásob. S novým zpracováním Ferdy jde ostatně ruku v ruce rozsáhlá reklamní aktivita, takže známý mravenec teď propaguje nejrůznější výrobky od jogurtů, müsli až po Peugeot. Ferdova po(o)pravená podoba pronikla na dětské sešity a pouzdra, tiskátka, do omalovánek, deskových her, objevila se v podobě plyšových hraček nebo v dětském časopise CD-Romek, který na přiloženém CD jednou za čtvrt roku přináší hry s Ferdou & spol. (a střídá se zde mimochodem se Čtyřlístkem).
 
   Zdá se, že Ferda jako vždy dokonale odráží dobu, v níž se právě ocitl. Navzdory tomu lze doufat, že jako postava natolik zakořenila v obecném podvědomí a představuje natolik důležitou součást české (pop)kultury, že tuto dobu ve zdraví přežije, stejně jako všechny ostatní. Mohla by tomu napomoct velká Sekorova bilanční výstava, která proběhla u příležitosti 100. výročí autorova narození, i nedávno vydaná výpravná Sekorova monografie, v níž je původní podobě mravenčího hrdiny věnováno dostatek prostoru.
Ferda v podání Karla Jerieho   Jako některé další známé postavy vede ostatně i Ferda další, paralelní životy. Už ve druhé polovině 70. letech se díky Martinu Němcovi objevil na obálce 2. čísla samizdatového komiksového časopisu Kombajn a tentýž kreslíř ho zapojil i do svých známých Metamorfóz. Na přelomu 70. a 80. let si Ferdu vypůjčil také malíř Josef Ryzec, který dál rozvíjel a geometrizoval Sekorovu stylizaci. V současnosti pak Ferda Mravenec očividně fascinuje Karla Jerieho, na jehož plátnech se známý všeuměl objevuje v řadě podob. V souladu se svým heslem "práce všeho druhu" si Ferda střihl i vedlejší roličku v komiksu Archytrella, který kreslil Michal Bednář pro časopis Fórum architektury a urbanismu, stejně jako ve stripu Šnek, který připravuje Dan Černý. V podzemním sborníku Dětem vstup zakázán se Ferda dokonce objevil v crossoveru se Čtyřlístkem a jeho zřejmě nejbizarnější angažmá naleznete na Ferdovi XXL.
 
Ferda z CD-ROMku
 
   Co dodat na závěr - Sekora během svého života dohromady vytvořil 210 dílů Ferdových komiksových kousků. Ačkoli to v našich zeměpisných šířkách není příliš zvykem, nezastírá autor tohoto textu sympatie k modelu, v němž se po smrti původního autora ujmou úspěšné komiksové postavy noví autoři a postava žije dál. Vzhledem k situaci s autorskými právy je sice ve Ferdově případě tato možnost ještě o něco méně pravděpodobná, než u jiných domácích kreslených hrdinů, nicméně není pochyb o tom, že by si Ferda kvalitní reinkarnaci zasloužil a že k ní má vstupní potenciál jako zřejmě žádný jiný výtvor z českých komiksových luhů a hájů...
Autor:


Autor článku: Keporkak

Související články:


Ohlédnutí za mizejícími legendami
01.04.2018 Ovocný komiks 3: Fazole s mákem s gustem souloží s burskými povidly - 0 % - AKTUALIZOVÁNO
27.09.2007 ROBOT MIKI
30.01.2007 PUNŤOVY PŘÍHODY


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2019
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!