Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

PERUÁNSKÝ DENÍK

26.06.2001, autor: Sakyk

James Tobey a Herbert Wills, dvojice anglických speleologů, se ztratila v Andách poté, co 16. listopadu opustila v osamění, bez doprovodu domorodých nosičů, svou základnu severozápadně od El Encuentro.
Ihned byla vyslána záchranná skupina, jejímiž členy jsou zkušení speleologové Corin a Beckman, pilot Brel a navigátor Pasco. Neváhají a okamžitě po přistání se svým vrtulníkem v El Encuentru k sobě přibírají místního nosiče Huapaka a vyráží 22. listopadu do hor po stopách zmizelých. Vítr fičí, džungle je tmavá, neprostupná a plná nebezpečenstev; Pasco zůstává jen chvilku pozadu a málem ho zabije obří had. Přesto však výprava učiní důležitý nález: ve zbytcích tábora nachází Tobeyův deník – Peruánský deník. Ten je ve své podstatě klíčem k daleko překvapivějším, zásadnějším a neuvěřitelnějším objevům!
Takto začíná Peruánský deník, dobrodružné sci-fi, pod jehož scénářem je podepsán Miloš Macourek a pod kresbou Kája Saudek. Tito dva velikáni českého seriálu obrázkového spojili své síly již jednou a výsledkem byla nezapomenutelná a nepřekonatelná Muriel a andělé. O to více překvapujícím musí být celkový pocit po přečtení tohoto díla, vytvořeného o více jak 15 let později. Být autorem někdo jiný, bez rozmyslu chválíme v superlativech, takto ovšem musíme výslednou známku výrazně snížit směrem dolů a práci přiřadit k těm slabším v tvůrčně bohatých kariérách obou pánů.

. Podíváme-li se tedy na příběh pod drobnohledem, zjistíme v prvé řadě absenci „velkého nápadu“ (který např. v Muriel reprezentovala časová smyčka mezi přítomností a budoucností). Zde ho má představovat asimilace Inků s obyvateli planety Tugador z galaxie Rea. Nezapomeňme sice, že za komunistů tady málokdo znal Danikenovy fikce o zásahu mimozemské civilizace do vývoje Země, přesto se neubráníme pocitu jakési prvoplánovitosti, sázky na čtenáře tahajícího za sebou kačera na provázku. Dalším momentem je nedostatek napětí. I přes všechny ty mimozemšťany, kosmoplány, bandity, indiány, jeskyně i džungle neotáčíme stránky se zatajeným dechem a rozšířenými zorničkami, místy se možná dokonce trošku nudíme. A pak ten mírový závěr – nevíme sice, jak moc byl povinný či vynucený pozorným okem cenzorovým, v každém případě závěrečná hláška „ale na Zemi jsou dnes velké a mocné síly, které jsou rozhodnuty prosadit mír na naší planetě“ je trochu silné kafe. Nebo i to je parodie? V tom případě tleskáme!

Netřeba však vyvolávat dojem, že Peruánský deník je špatný komiks – jen to probůh ne! Nalezneme tu pouze tři momenty, které bychom u Macourka nečekali. Podobné je to se Saudkovou kresbou. Stále precizní, plastická, utajující a zároveň křiklavě odhalující, nesmírně dynamická a vícerovinná, občas trpící malou srozumitelností. Na to, že Saudkovy obrázky působí jednak jako celek a zároveň jsou pestrou mozaikou drobných jednotlivostí, jsme si již všichni dávno zvykli. Že ale nepoznáte, co je vlastně nakresleno, to je novinka - jak se to stává např. na jedenáctém obrázku druhé stránky. A k Saudkovi ještě jedna zajímavost. Není mnoho jeho prací, kde by v hlavních rolích neúčinkovaly krásné ženy. V tomto se dokonce nevyskytuje ani jedna. A tak si to Kája vynahradil ve vnadných tugadorďankách v pátém okénku na straně 16. Být tak v kůži Beckamově… světu mír a komiksovým klasikům pokoj na duši!!!
Autor:


Autor článku: Sakyk

Detaily o komiksu:

Titul: Peruánský deník
Scénář: Miloš Macourek
Kresba: Kája Saudek
Žánr: Sci-fi, fantasy (CZ).
Rok vydání: 1984
Počet stran: 16
Formát: A4
Vydavatel: Česká speleologická společnost
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Česká Republika
Související články:


Saudek
28.11.2012 Rozhovor s největším (182 cm) fanouškem Káji Saudka
11.01.2007 Z PŘEDLOH KOMIKSŮ: KVIDON Z FELSŮ, LIPS TULLIAN
16.03.2005 Z PRAVĚKU KOMIKSOVÉ PUBLICISTIKY ANEB VZPOMÍNKA NA SAUDKOVSKÉ SNY


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!