Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

JAN BAŽANT - VE ZNAMENÍ GRAFFITI, DIVADLA A... SVOBODY

23.12.2004, autor: Hibi

Graffiti minulost mu dala nadsázku, perspektivu a šmrnc, divadelní praxe schopnost vystihnout pózu, výraz, emoci. Jeho lettering se nezapře, a SFKa ukazují protřelost mnoha vykreslených pieců. Volná, a přeci promyšlená stránková kompozice i cit pro dramatičnost dávají jeho comicsům to správné tempo, a to celé dohromady tvoří jeden z nejoriginálnějších, nejpůsobivějších a nejsvobodnějších rukopisů současných kreslířů. Jan Bažant.
. .    Narodil jsem se v červenci 1979 a od té doby žiji v Praze. S určitými obtížemi sem dostudoval na střední uměleckoprůmyslové škole scénografii, a protože sem od malička chtěl dělat loutky a loutkový film, šel jsem na DAMU na katedru loutkové a alternativní scénografie. Tam jsem dostal titul Bc. A. za práci Inspirace komiksovými principy pro použití v divadelním prostoru, což bylo takové shrnutí zkušeností z komiksového představení Dům o tisíci patrech od Jana Weisse, které se hrálo v sezoně 2004 v divadle Disk. Na akademické půdě zůstávám jako stážista v ateliéru ilustrace na VŠUP. Příští rok chci jet stážovat do Francie, a až se tam naučím francouzsky, věnovat se tam komiksu. Posledních pět let se živím nárazovou prací u filmu jako natěrač, nebo malbami v různých podnicích jako třeba Grosseto na náměstí Míru. Dodával jsem ilustrace do časopisu Quo, jsem činný ve výtvarným uskupení Hurrá (nejbližší výstava bude v památníku na pražském Vítkově na konci dubna 2005).
   Mým hlavním zájmem bylo vždycky kreslení, a pro touhu vidět svoje věci v pohybu byl komiks logická volba. Taky jsem se dřív hodně zabýval graffiti (PWA), které má ke komiksu taky blízko. Komiksem samotným se zabývám od základky (Asterix a Pif); jednou se mi dostal do ruky speciál s Hérkulem - to mě dostalo. Hrozně jsem žral (a pořád žeru) Clevera&Smarta. Kreslil jsem interaktivní povídky, na střední později různé parodie (třeba na "Rychlé šípy odnaučují kamaráda kouřit"); většina těch kreseb se ztratila - někomu jsem to vždycky půjčil, a znáš to...
 
.
 
   Inspirace - ovlivňujou mně samozřejmě všechny okamžiky v životě a komiks hledám ve všem a všude, kde se pohybuju; z ostatních lidí mě oslovují namátkou Caravaggio, Rubens, Turner, Ensor, Degas, Oto Dix, Klimmt, Hopper, Wistler, Kupka, de Crécy, Ott, Anderson, Marold, Giger, Moebius, Bilal, Cooper, Bisley, Baranko, O´Neill, Guarnido, Skála, Saudek, Grus, Vladimír 518, a pak filmy Sergia Leoneho, Orsona Wellse, Ridleyho Scotta, Teryho Gilliama, Lynche, Jarmusche, Godarda, Burtona, japonský anime Cowboy Bebop atd. Hudba? Kraftwerk, Young Gods, Lords of the Underground (to je fakt nářez), Public enemy, Polemic, Neil Young, Clash, Leftfield, RZA, Hudini, starý Prodigy. Knížek je hodně, ale nejradši mám asi  Piknik u cesty (Strugačtí), potom Ilf & Petrof, Welsh, Charriére, Verne, Joice, Marquez, Suvorov, Bulgakov, Čapek, atd. Jo a taky se mi dost líbí série The Balls Brothers.
 
   Prvním větším komiksem bylo sci-fi Typhon - měl sem storyboard na 40 stran (což byla první třetina), nakresli sem jich kolem 25 a příběh se mi rozpadl; tak jsem to dal k ledu.
 
. . .
 
   Začal sem kreslit válečný komiks Jericho o supersonický zbrani, po které pátrají nacisté - taky zůstal nedokončený. Potom Viktor a Karel - i oni měli pokračovat, scénář na další díly mi psal Tomáš Soušek z Mozku, ale z časových důvodů z toho nic nebylo. Pak jsem se dostal k placené práci, které jsem se mohl konečně plně věnovat - kreslil jsem pro Moje 1. noviny komiks Mraveniště; měl z toho být i celovečerní flashový animovaný film, ale nakonec to celé z finančních důvodů (po 5 dílech) skončilo.
 
. . .
 
   Konečně přišel Krakatit - krásná práce, která mě hrozně bavila; dělal jsem si všechno sám a nikdo mi do toho nekecal. Bohužel Čapkovi dědicové výsledku nějak nehoví, takže půjde do tisku až v roce 2008, a to ještě kdo ví jestli.
 
. . .
 
   Po Krakatitu jsem dělal pár kraťasů a sborníků: O (ne)mrtvých jen dobré Czekomix.
 
. . .
 
   Momentálně pracuji na objemném příběhu Pán Času. Scénář dáváme dohromady s Filipem Novákem, Prolog a 1. kapitola snad vyjdou v Aarghu č. 6.
 
. . .
Autor:


Autor článku: Hibi

Související články:


Generace nula
22.12.2014 Zero: Ubohá nula dělá ksichty
20.08.2013 Pérák: Český supermuž skáče nacistům do zelí - 100 %
03.12.2012 Komiks do galerií nepatří, říká Dan Černý v rozhovoru


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!