Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

PADOUCNICE (1) - O AUTOROVI

13.01.2005, autor: Zvěra

Velkou zásluhou nakladatelství Mot zavítal do České republiky překlad autobiografické komiksové série francouzského kreslíře Davida B., jež nese název Padoucnice. Komiksový cyklus zahrnuje celkem šest dílů. Silný, autobiograficky laděný Spiegelmanův komiks Maus má na trhu žánrového konkurenta. Padoucnice totiž podobně jako Maus zpracovává téma pro komiks netypické: příběh rodiny, která je osudově poznamenaná - v tomto případě nikoli holocaustem, ale epilepsií nejstaršího z dětí.
.    Autor Padoucnice, částečně skrytý za pseudonymem David B., bývá srovnáván s Artem Spiegelmanem poměrně často. K vzájemné konfrontaci knih přispěl "autoterapeutický" účinek obou komiksů, ale taktéž nesouhlas s jejich zveřejněním ze strany rodičů. Prvky určité podobnosti nalezneme i u celkové struktury vyprávění: různé dějové odbočky, střídání časových pásem a úvahy kreslířů o smyslu právě vznikajícího díla. V roce 2000 získala Padoucnice cenu za nejlepší scénář na festivalu v Angouleme.
 
. . . .
 
   Davida B. (narozeného 1959) přivedli k malování rodiče, oba učitelé kreslení, již v dětství. Ovlivnily ho komiksy pro děti, ale také figurativní umění a literatura. Po třech letech studií na Vysoké škole užitých umění Duppéré v Paříži spolupracuje s časopisy A Suivre, Chic, Circus…
   Protože se mu nedaří u nakladatelů prosadit své vlastní projekty, roku 1990 zakládá spolu s pěti dalšími umělci L' Association, spolek, který se později stane hlavním nezávislým vydavatelem komiksů, zastupujícím novou generaci francouzských a evropských autorů vůbec.
. .    S prvním albem Zsinalý kůň (Le cheval bleme) vykrystalizuje Davidův styl, v němž se snoubí spíše lineární kresba s křivolakým příběhem inspirovaným jeho sny. Tento styl se naplno rozvine v Padoucnici  (L' ascension du haut-mal), šestidílné autobiografické fresce. Ve Francii vychází od roku 1996 a už nyní je považována za nejvýraznější komiksový projekt posledního desetiletí.
   David B. pracuje na celé řadě projektů současně, často ve spolupráci s dalšími tvůrci, a všechna významná nakladatelství si ho předcházejí. Jeho zatím poslední a současně první sólové barevné album pro velké nakladatelství, Čtení z ruin (La lecture de ruines), se odehrává během první světové války a mísí v sobě historická data s fantazií.  
 
   Tento text je součástí diplomové práce Věry Čumrové Komiksy se společenskou problematikou; Univerzita Jana Evangelisty Purkyně, Ústí nad Labem 2004. Redakčně upraveno.
Autor:


Autor článku: Zvěra

Detaily o sérii

Série: Padoucnice
Země vydání: Česká Republika
  Země původu: Francie
Související články:


Padoucnice
24.09.2007 PADOUCNICE 5 ANEB VRCHOL HORY V NEDOHLEDNU
24.02.2005 PADOUCNICE (6) – SLOVO, SYMBOL, TEXT A OBRAZ
17.02.2005 PADOUCNICE (5) – ZE SVĚTA DO NESVĚTŮ II.


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!