Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

PADOUCNICE 5 ANEB VRCHOL HORY V NEDOHLEDNU

24.09.2007, autor: Plk

Makrobiotika, akupunktura, spiritismus, magnetismus, alchymie… Prošli jste toho hodně, a co vás toho ještě čeká…“, říká Mrtvola při noční procházce parkem Davidovi (strana 6) a předznamenává tak pro něj i pro čtenáře další útrapy rodiny Beauchardových na cestě za uzdravením nemocného syna. Po tříleté odmlce nám nakladatelství Mot přináší páté (předposlední) pokračování francouzského autobiografického komiksu Davida B., Padoucnice. Co vás tedy čeká? Těšit se můžete na vúdú, exorcismus a na opět o něco hustší atmosféru.
S Padoucnicí jste měli možnost se na těchto stránkách již důkladně seznámit (recenze na předchozí díly naleznete zde: 1, 23 a 4), nebudu vás proto zdržovat rekapitulací předchozího děje, pouze nastíním konec čtvrtého dílu.
. V něm jsme opustili Pierra-Francoise (nyní již Davida), když se po selhání všech doposud na bratrovi zkoušených léčebných metod opět uzavírá do sebe a píše další a další příběhy a svými kresbami si vytváří nové brnění – noc. Již obálka dává tušit, že pátá kniha tohoto vskutku výjimečného komiksového díla bude tmavší než ta předchozí - je na ní ještě trochu více černé než minule. Jsme v polovině sedmdesátých let, stíny nemoci jsou zase o kousek blíž a za nimi vyvstává temnota.

„Epileptickej záchvat? Jinak přede mnou zdrhnout neumíš?“

Oba bratři jsou si stále vzdálenější. Jean-Christophe je v centru pro postižené a domů se vrací jen na prázdniny. Zájem o diktátory se vytratil, když je doma, jen leží na posteli a poslouchá hudbu. Kreslit přestal, už ani nečte. Matka váhá, zda jej podrobit léčbě vúdú, ale není přesvědčena, že by mu pomohla, a tak od tohoto záměru upouští. Místo toho celá rodina absolvuje pouť do Lurd, a pak návštěvu u antroposofické známé ve Švýcarsku. Jean-Christophe podstoupí vymýtání ďábla a svěří se do péče léčiteli. Uzdravení se však nedočká, epileptické záchvaty trvají a pády při nich mu způsobují nová a nová zranění. Je mu osmnáct a potřebuje dohled, aby si vzal léky a vykoupal se. Těžce zkoušené vztahy v rodině ještě vyostřuje svým agresivním chováním, hádkami a rvačkami s bratrem.

„Nemá mě srát, to je všechno!“

. Mrtvola, kouzelný kocour a ďábel řečený Su (viz Padoucnice 4, strana 22), to jsou Davidovy oblíbené přízraky, se kterými ve svém nitru vede dlouhé rozhovory. Obviňuje staršího bratra, že se brání dospět a provokuje ho jako v minulých dílech. Zároveň je mu ho líto a uvědomuje si, že musí být nablízku, až se o něj zase pokusí záchvat. Ve snaze uniknout hardrocku valícímu se z bratrova pokoje se zavírá u sebe, kreslí a pouští si J. S. Bacha a Lea Ferrého. Snaží se pochopit nemoc, která Jeana-Christopha tak sužuje, ale má na něj také vztek kvůli jeho chování.

„Jean-Christophe přišel prudit!“

. Právě vyhrocené situace, ve kterých se Jean-Christophe stává nezvladatelným agresorem a prakticky ohrožuje ostatní členy rodiny, patří k nejmrazivějším momentům tohoto alba a jsou hlavním důvodem, proč hodnotím tento díl jako doposud nejtemnější. Podíl na tom nese i grafická stránka věci (např. na některých místech prvně použitá šrafura) a zobrazování děje jako takového (v určitých scénách je Jean-Christophe nakreslen s velkým podílem černé barvy, což se v černobílém, resp. černožlutém komiksu neobejde bez efektu – a stínování to není). Kresebně pokračuje David B. v nastavené linii podivuhodné imaginace a překvapivé personifikace. Symbióza slova a obrazu (chcete-li, formy a obsahu) je v jeho podání nadmíru působivá, dětsky hravá, avšak řemeslně zvládnutá na výbornou.
Pokud se z nějakého důvodu s Padoucnicí minete, můžete se o mnohé ochudit. Minimálně vám unikne velmi zajímavý důkaz toho, co všechno v komiksu jde. My ostatní budeme netrpělivě očekávat vydání šestého dílu, které Mot chystá na polovinu (letošního!) října.
Autor:


Autor článku: Plk

Detaily o komiksu:

Titul: Padoucnice 5
Série: Padoucnice
Scénář: David B.
Kresba: David B.
Žánr: Ostatní (CZ).
Rok vydání: 2007
Počet stran: 64
Formát: A4
Vydavatel: Mot
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Francie
Související články:


Intelektuální komiks
04.11.2016 Proč nehodnotím umělecká díla padesáti procenty - 50 %
27.05.2014 Dítě s hvězdičkou: Vznikl Maus pro děti - 100 %
04.04.2012 KDYŽ ZAČALA NOC - 30 %Padoucnice
24.02.2005 PADOUCNICE (6) – SLOVO, SYMBOL, TEXT A OBRAZ
17.02.2005 PADOUCNICE (5) – ZE SVĚTA DO NESVĚTŮ II.
10.02.2005 PADOUCNICE (4) – ZE SVĚTA DO NESVĚTŮ I.


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!