Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

INSPIRACE KOMIKSOVÝMI PRINCIPY PRO POUŽITÍ V DIVADELNÍM PROSTORU (3) - DŮM O TISÍCI PATRECH I.

01.02.2005, autor: Jan Bažant

Při vytváření vizuální podoby Mullerdómu mi byly cennou inspirací iluzivní perspektivy schodů a stavby M. C. Eschera, úžasné světy Moebia i futuristická architektura Enkiho Bilala. Při vytváření designu West-Westru, města dobrodruhů, jsem myslel na secesní víceúrovňové pasáže s luxvery jako Pařížské bludiště pasáží, vedoucího do temných uliček s obskurními obchody s polospuštěnými roletami. Panel, kde Stařec vede Broka k Liftu je, bez dýchajících větráků, citací Barbarelly, kde je shodou okolností také bludiště plné slepců, vedoucí do sídla doktora Durana-Durana.
Vesmír   Další podstatnou věcí v Mullerdómu je všudypřítomný Mullerův znak a jemu podobný znak Mulldoru. Musí útočit ze všech stran, je na stěnách domů, vepsaný ve štítech obchodů, je na oblečení, i vytetovaný na čelech Mullerových věrných. Typografie a nápisy jsou - viz Úvod - nedílnou součástí "Domu". Snažil jsem se, věren předloze, zaplavit prostor reklamními panely a upoutávkami, které měly vylézat ze všech koutů. Upoutávky na cizí světy, které nabízí podvodná společnost Vesmír, reklamy na výrobky, které jsou nezbytné na těchto neexistujících planetách nebo propagace kostky Ova, kterou si tak vychvaluje stařec v druhém obraze. S tímto dobrým úmyslem jsem nakreslil řadu reklamních cedulí, na které ve výsledku už bohužel nezbyl prostor.
 
West-Wester
 
Maska Orsaga a jeji comicsova predloha   Masky měly být hodně  fantastické, a v případě všech obyvatel Mullerdómu co nejvíc odlidštěné. Jenom Petr Brok a Princezna Tamara měli být "lidští", zatímco Admirál, gangsteři z Eldoráda a nebo veškeré podoby Ohysvera Mullera měly být pokřivenými démony.
   V maskách Mullera se opakuje motiv mullerovské bradky jak v Milordovi, tak v Agentovi, či princi Ačorgenovi; ten, jakožto obyvatel hvězdy Ačorgene tera Molistergen, musel být kompletně nelidský, hmyzí. (Výborně jeho charakter herecky vytvořil Filip Jevič.) Zejména potřeba hmyzích očí u masky Prince Ačorgena nás navedla na technologii plastových výlisků, která byla použita už Danielou Klimešovou v představení Disco Pigs (Disk 2002). Co se týká rychlosti výroby, velice se tato technologie osvědčila. Masky jsou z polymeru a vakuově zpracované.
   Co se týká neviditelnosti Petra Broka, zkoušeli jsme různé experimentální postupy s projekcemi a se světlem, abychom nakonec zůstali u čistě divadelního výrazu, kdy se Petr Brok za neviditelného prohlásí.
 
   Tento text je součástí diplomové práce Jana Bažanta Inspirace komiksovými principy pro použití v divadelním prostoru (Katedra alternativního a loutkového divadla Divadelní fakulty AMU, Praha 2004). Redakčně upraveno.
Autor:


Autor článku: Jan Bažant

Související články:


theoriá
12.06.2014 Yellow Kid: První komiks na světě otiskli v bulváru!
01.05.2014 Studia komiksu: Jak se čeští vědátoři vrtali v komiksech? - 50 %
08.06.2012 Komiksové publikum (12) - ZávěrPrkna, která znamenají komiks
21.04.2014 Sen noci svatojánské: MEGARECENZE divadla, filmu a komiksu - Aktualizováno
04.06.2013 Macbeth: Prokletí divadelní hry pokračuje i v komiksu - 60 %
11.02.2005 BRUNOLDOVO PANORÁMA (NABLÍZKO)


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!