Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

PADOUCNICE (4) – ZE SVĚTA DO NESVĚTŮ I.

10.02.2005, autor: Zvěra

Vyprávění druhého dílu Padoucnice autor ozvláštňuje historkami z dětství a místy až zdlouhavými vzpomínkami na své předky, rodiče a prarodiče. Zároveň vstupuje do děje rozmlouváním se svou matkou. Hovoří spolu o životních poměrech předků, o rodinných vztazích, ale i způsobu života, jenž vedli, o jejich osudech a osobních tragédiích. Srovnává boj proti nemoci a smrti, jenž vedou oni, s bojem o přežití prarodičů, kteří byli nuceni čelit tvrdým životním podmínkám.
.
 
   David B. se dostává s matkou do sporů, protože ta mu vytýká až přílišnou otevřenost. Paní Beauchardová nechce, aby vyprávěl historky o předcích, které jsou velice soukromé a navíc ani nesouvisí s nemocí Jeana-Christopha. Autor matku (neúspěšně) přesvědčuje o důležitosti těchto intimních vsuvek, které výrazně posílí osobní charakter celé knihy.
.    Ve třetím pokračování Padoucnice se Jean-Christophe zmítá nejen v epileptických záchvatech, ale také v pubertálních bouřích, v jejichž důsledku si bolestně uvědomuje svou "odlišnost" od svých vrstevníků i ostatních lidí. Cesty sourozenců se najednou rozcházejí… už nedělají nic společně, ani si spolu nehrají, nepíšou knihy ani časopisy. Pierre-François hledá útočiště před skutečným světem, jemuž nerozumí, ve svých představách a fantazii. Florence stejný problém řeší poezií a Jean-Christophe se pokouší zmírnit nesnesitelnou zátěž, kterou mu působí padoucnice,  útěkem z domova…
 
   Společnost je zavrhla. Doufali, že najdou porozumění v makrobiotických komunitách, ale i tam se projevila lidská ubohost a nepřátelství. Beauchardovi neztrácejí naději, i když makrobiotika zklamala, jejich hledání však směřuje jinam… do hlubin ezoterismu a spiritismu.
   Matčin psychický stav není v pořádku, nevyrovnala se stále se smrtí otce a pomalu ztrácí i syna, přesto se setkává s Raymondem Abelliem, který nemocnému sice nepomůže, ale doporučuje jim swedenborgiánský spiritismus. Jeana-Christopha však kvůli epilepsii vyloučí ze školy. Jeho zdravotní stav se stále více zhoršuje, a tak rodičům nezbývá jiná možnost, než jej umístit do bretaňského ústavu pro postižené. Jean-Christophe neprotestuje, naopak. Využívá své nemoci k tomu, aby nemusel čelit životu.
 
.
 
  Beauchardovi hledají spásu u jasnovidky, která léčí pomocí magnetismu. Ta sice odhalí minulé životy celé rodiny, ale konkrétní pomoci schopna není. Rodina se obrací k Swedenborgovu učení - naslouchají hlasům ze záhrobí, navazují s mrtvými spojení a hovoří s nimi. Matce se alespoň trochu uleví, konečně se smíří se smrtí svého otce. Zato Florence své břímě neunese a pokouší se o sebevraždu. Pierre François se cítí osamocen, Jean-Christophe pobývá v ústavu. Ani spiritismus nepřináší to, co se od něj očekává. Už v seance nevěří… jsou opět ztraceni.
 
   Tento text je součástí diplomové práce Věry Čumrové Komiksy se společenskou problematikou; Univerzita Jana Evangelisty Purkyně, Ústí nad Labem 2004. Redakčně upraveno.
Autor:


Autor článku: Zvěra

Detaily o sérii

Série: Padoucnice
Země vydání: Česká Republika
  Země původu: Francie
Související články:


Padoucnice
24.09.2007 PADOUCNICE 5 ANEB VRCHOL HORY V NEDOHLEDNU
24.02.2005 PADOUCNICE (6) – SLOVO, SYMBOL, TEXT A OBRAZ
17.02.2005 PADOUCNICE (5) – ZE SVĚTA DO NESVĚTŮ II.


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!