Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

TVRZ

20.11.2000, autor: Sakyk

Dobrodružná, historická sci-fi, další výtvor z báječné autorské dílny Šorel – Kobík, tentokráte pracující s oblíbeným motivem přesunu v čase. Hned na první pohled je vidět, že na díle pracovali dva mistři kresleného seriálu a těžko v něm naleznete větších slabin.
Do všech podrobností promyšlený scénář Václava Šorela zvládá všechny obtíže spojené s cestováním v čase a dodržuje historické reálie, netříštěná dějová linka nepřesahuje rozumné množství postav. Čtenářova orientace je snadná, až se občas zdá, že sledujeme jakési komorní drama o dvou jednáních. Protože věru, v podstatě celý, velmi svižný děj je svázán budovou kamenné tvrze. A přesto se nikdo nenudí.
Své si odvedl také kreslíř. Přesněji řečeno pan Kreslíř, jelikož František Kobík se musel vyrovnat s mnoha nástrahami a dokázal to na jedničku. Především zdánlivě monotónní prostředí tvrze, uvnitř stejné ve dne jako v noci, bez loučí tmavé a smutné, nedává tolik příležitostí jako fantastický svět budoucnosti se svými technickými vymoženostmi, mimozemšťany a tajuplným neznámem. Stejně tak chybí rozsáhlé hromadné bojové scény, široké záběry krajiny – Kobík musel odvést náročnou, nezáživnou dřinu vykreslování jednotlivých obrázků plných postav, sledujících krok za krokem děj. Navíc také on musel pečlivě prostudovat historická fakta a knihy, jakákoliv odchylka by na tomto poli v pionýrském, naučném časopise pro děti a mládež mohla být osudná. Vznikl tak 24 dílný seriál, o jehož úspěšnosti svědčila mj. i čtenářská inzerce v ABC, v níž poptávka po jednotlivých dílech patřila k nejvyšším.

Děj
. Přední československý astronom Martin Hrubý se po příletu ze zahraniční služební cesty již nemůže dočkat klidu a pohody své chaty v jižních Čechách v blízkosti ruin středověké tvrze Lásenice a čekající náruče manželky. V letním podvečeru je však se svým vozem v hustých jihočeských lesích velmi překvapen, když se asfaltová silnice postupně proměňuje v rozježděnou lesní cestu. Netuší, že právě cestoval časem. Dostal se do dob husitských válek – jak pěkné, představit mládeži (nezapomeňme, jsme v ABC mladých techniků a přírodovědců) formou kresleného seriálu první fázi jedné z nejslavnějších period českých dějin. Okolnosti, hlavně poté, co zjistí, že jeho parádní Škoda 120 je mu ve zdejších podmínkách na nic, a po setkání s jedním z domorodců, ho brzy zavedou na blízkou tvrz, jednu z mnoha, které v té době českých zemích existovaly. A jejichž pánové – nižší šlechtici a zemani – se stali hybnou silou revoluce. Martin se velmi rychle adaptuje a jeho znalosti mu významnou měrou umožní zasáhnout do boje obyvatel tvrze proti nenáviděným křižákům. Kromě boje a napětí nechybí ani další důležité aspekty povedeného komiksu - troška lásky, poučení, mystičnost a závěrečná záhada: opravdu se přenesl v čase nebo to byl jenom sen?
Autor:


Autor článku: Sakyk

Detaily o komiksu:

Titul: Tvrz
Série: Komiksy z časopisu ABC
Scénář: Václav Šorel
Kresba: František Kobík
Žánr: Časopis (CZ).
Rok vydání: 1980 - 1981
Počet stran: 24
Formát: A4
Vydavatel: Ringier ČR - ABC
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Česká Republika
Související články:


Velké knihy komiksů
12.02.2008 PLÁNY BB ARTU NA ROK 2008
12.02.2007 MOURRISON – HRDINA BEZ BÁZNĚ A … HONEY?
04.01.2007 VELKÁ KNIHA KOCOURA VAVŘINCE ANEB PĚT PRADÁVNÝCH KNIH POHROMADĚ!


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!