Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

CORTO MALTESE (1)

22.02.2005, autor: Zarkoff

Námořník s kroužkem v levém uchu, elegantní námořnická uniforma, lehce pobavený a ironický pohled. Zdánlivě odtažité chování. Takový je náš Rytíř Štěstěny, vlastním jménem Corto Maltese, syn andaluské cikánky a námořníka z Cornwallu.
.    Tento romantický, navenek zasněný a flegmatický dobrodruh je neustále nucen zaujímat určité stanovisko v nesčíslných střetnutích, v bojích a válkách, jimž se s takovým potěšením oddávají jeho bližní. Kolem něj sviští politické, etnické a náboženské vášně, lidé se navzájem zabíjejí a on, kterého zajímá jen osobní svoboda, musí neustále volit a rozhodovat se pro tu či onu stranu. Zdá se však, že Corta příliš nezajímají teorie, ideály ani ideologie a že volí spíše podle osoby, která je hlásá či ztělesňuje.
   Pro Corta má totiž významnou úlohu ((1přátelství; žádost o pomoc jej (k radosti čtenářů) často zaplete do dalšího dobrodružství, aniž se stará o případné nebezpečí. Corto má navíc nebezpečný zvyk říkat každému otevřeně do očí, co si myslí, a to bez ohledu na to, zda mu to pomůže nebo uškodí.
 
   Těžký je život dobrodruha
   Corto Maltese se narodil 10. července 1887 v La Valettě na Maltě. Jeho otcem byl anglický námořník původem z Cornwallu, matkou andaluská cikánka Amálie, prostitutka, známá pod jménem "La Nina de Gibraltar". Corto je tudíž po svém otci britským poddaným. O jeho dětství toho víme jen málo; je pouze známo, že když mu bylo zhruba 10 let, žil v židovské čtvrti ve španělské Cordobě. Když mu jednou matčina přítelkyně Amalie četla z ruky, všimla si, že mu na dlani chybí čára štěstí. Corto tedy vzal otcovu břitvu a jedním řezem si čáru štěstí vlastnoručně opatřil.
.    V létě roku 1900, tedy ve stáří 13 let, se Corto poprvé vypravil do Číny. Tam se  zapletl do bojů během Povstání boxerů (červen až srpen 1900). V Madžusku se během  rusko-japonské války (únor 1904-září 1905) seznámil s válečným dopisovatelem a budoucím spisovatelem Jackem Londonem. Tam také poprvé potkal Rasputina, v té době dezertéra z carské armády. Spolu s ním se vypravil do Etiopie hledat zlaté doly.
   Posádka jejich lodi se však vzbouřila, a tak se oba místo toho dostali do Argentiny. V Patagonii se roku 1905 potkali Butche Cassidyho a Sundance Kida.
   Roku 1907 se Corto objevuje v Itálii v Anconě, kde se seznámil s hotelovým nočním vrátným, jménem Josif Džugašvili, z něhož se později vyklubal ruský diktátor Stalin. Toto přátelství zachrání Cortovi život o 14 let později (viz příběh "Zlatý dům v Samarkandu").
   Roku 1908 se Corto vrátil do Argentiny a znovu zde potkal Jacka Londona. V letech 1908 až 1913 se pohyboval mezi Marseille, Tunisem, Antilami, Novým Orleánsem, Indií a Čínou. Roku 1910 se stal druhým důstojníkem na Bostonianu, lodi, která se plavila mezi Bostonem a Liverpoolem. Na této lodi se Corto zastal plavčíka Johna Reeda, budoucího reportéra a marxistu, který byl obviněn, že usmrtil jiného plavčíka. Corto dokázal jeho nevinu; to mělo za následek, že byl zapsán na kapitánovu černou listinu.
   Roku 1913 pracoval Corto v Jižním Pacifiku jako pirát pro tajemného šéfa zvaného "Mnich". Dne 31. října 1913 se Cortova posádka vzbouřila a nechala svého kapitána na pospas vlnám. Druhého dne, tj. 1. listopadu 1913 Corta zachránil Rasputin, který v té době také pracoval pro "Mnicha". Rasputin navíc zachránil i Caina a Pandoru Groovesnoreovy; tato událost je již zachycena v příběhu "Balada o slaném moři", prvním Prattově komiksu, ve kterém se objevila postava Corta Maltese.
.    Rok 1914 strávil Corto na fiktivním ostrově Escondida. Zhruba v lednu roku 1915 pak Corto tento ostrov opustil a s Rasputinem se vydali na ostrov Pitcairn. Do tohoto období spadají Cortovy příhody ve Střední a Jižní Americe. Ve společnosti profesora Jeremiáše Steinera z Pražské univerzity Corto navštívil Paramaribo, Salvador de Bahia, ústí Amazonky, Britský Honduras (dnešní Belize), Maracaibo, atd. Seznámil se s Levi Columbia, který pátrá po informacích o zlatých dolech a po peruánském El Doradu. (Cortovy příhody z této doby Pratt zachytil v albech "Ve znamení Kozoroha" a "Corto je zas o kus dál".)
   Na podzim roku 1917 připlul Corto do Evropy, kde v té době zuřila První světová válka. Po krátké epizodě u Caporetta odplul do Dublinu, kam přivezl zbraně pro Irskou republikánskou armádu. Usíná u Stonehenge (a má zde zvláštní sen), načež je (na jaře roku 1918) ve Francii svědkem sestřelení legendárního letce Rudého Barona. (Viz album "Keltové".)
.    Měsíc nato začínají Cortova africká dobrodružství v Jemenu, v Somálsku, v Etiopii a v Německé východní Africe. Významným protagonistou těchto dobrodružství je danakilský bojovník Cush. (Tato dobrodružství vyšla v albu "Habešané".)
   O konci První světové války se Corto dozvídá ve svém domově v Hongkongu. Čínská tajná společnost Červených luceren přemluví Corta a Rasputina, aby jí pomohli zmocnit se zlatého pokladu ruského cara, který ukradl admirál Kolčak. Při tomto sibiřském dobrodružství je Corto zraněn, ale podaří se mu dostat se do americké nemocnice v Charbinu. (Viz album "Corto Maltese na Sibiři".)
   Rok nato se zaplétá v Benátkách s tamní zednářskou lóží (bližší podrobnosti přineslo album "Pohádka z Benátek"). Odtud Corto cestuje na ostrov Rhodos v Egejském moři. Na podzim roku 1921 se znovu vydává do Asie, přes Turecko se dostává do Afghánistánu, kde pátrá po pokladu Alexandra Velikého. Přechází hranici do Azerbajdžánu, kde je zajat a málem zastřelen. Zachrání jej lidový komisař Stalin. Corto pak přeplouvá Kaspické moře a z Baku se dostává do Krasnovodska. Cestuje do Buchary; tam se znovu setkává s Rasputinem, který je zajatcem bucharského emira. Je svědkem hrdinské smrti Envera Paši dne 4. srpna 1922 během konfliktu na rusko-turecké hranici. S Rasputinem se znovu vydávají do Afghánistánu a oba se rozcházejí na pákistánské hranici.
.    V červnu 1923 se setkáváme s Cortem Maltese v Argentině, kde pátrá po zmizelé Louise Brookszowicové, s níž se seznámil v Benátkách. Zjišťuje, že se stala bílou otrokyní a že pracuje pro organizaci obchodníků s bílým masem "Waršawa". Corto zabije Manuela Esteveze, policistu, který je odpovědný za Louisinu smrt, a opouští Argentinu v noci na 20. červen 1923. (Viz album "Tango".)
   Roku 1924 se Corto objevuje ve Švýcarsku ve společnosti Jeremiáše Steinera. Navštíví spisovatele Hermana Hesse v jeho domě v Montagnole. Ve snu Corto vypije Paracelsův nápoj nesmrtelnosti. (Tuto epizodu najdeme v albu "Švýcaři".)
   Roku 1925 konečně Corto Maltese vyhoví přání Levi Colombia a vydává se s Rasputinem hledat ztracený kontinent Mu. V prosinci 1928 bychom mohli potkat Corta v Hararu v Etiopii  ve společnosti spisovatele Henry de Monfreida a paleontologa a teologa Teilharda de Chardin. Poslední zpráva o Corto Maltese je z roku 1936 ze Španělské občanské války, ve které bojuje v řadách Mezinárodní brigády; pak ale veškeré stopy po našem hrdinovi mizí...
 
   To ale neznamená, že by snad skutečně zemřel. Všechno totiž nasvědčuje tomu, že své poslední dny prožil v  blízkosti Pandory Groovesnoreové. Jak ovšem řekl Hugo Pratt: "V elektronickém a industriálním věku, kdy je všechno propočteno předem, již není místo pro hrdiny jako je Corto Maltese."
Autor:


Autor článku: Zarkoff

Detaily o sérii

Série:
Související články:


Hugo Pratt
26.06.2012 HUGO PRATT (5) - Ztichlý Hugo Pratt (1986-1995)
19.06.2012 HUGO PRATT (4) - Hugo Pratt se mění na H. P. (1970-1986)
12.06.2012 HUGO PRATT (3) - Argentinský exil (1949-1962)


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!