Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

CORTO MALTESE (2): SNÍLEK A NENAPRAVITELNÝ SUKNIČKÁŘ

01.03.2005, autor: Zarkoff

Cortovy příhody jsou zřetelně inspirovány Prattovými zážitky z cest po světě. Jednou ze základních složek těchto dobrodružství je imaginace a snění. U Pratta snění neslouží jen pro ilustraci psychologie jednajících postav, ale je to aktivní činitel při rozvíjení příběhu. Nejpronikavěji se to projevuje v albu „Švýcaři“, ve kterém jsou snové mechanismy hlavní hybnou silou příběhu. Dalším typickým příkladem je epizoda „Sen zimního rána“ z alba „Keltové“, která se téměř celá odehrává v Cortových představách. Snové pasáže najdeme i v dalších albech série...
Kdo je Corto Maltese? Přečtěte si v prvním díle profilu!
.    V příhodách Corta Maltese vystupuje nemálo žen. Na prvním místě je mezi nimi třeba jmenovat bezejmennou dívku, kterou Corto potkal ještě před "Baladou o slaném moři", dříve, než se stal proslulým komiksovým hrdinou. Dívku, o níž padne několik vágních poznámek v albu "Corto Maltese na Sibiři". Na svých cestách po světě potkává náš Rytíř Štěstěny dále irskou revolucionářku Banshee, komunistku Šanghaj-Li, polskou emigrantku Louisu Brookszowicovou, nebezpečnou Venexianu Stevensonovou a další a další. Ženy ke Cortovi přitahuje nejspíš jeho nenapravitelný romantismus a aura tajemství, která jej obestírá.
 
   Hugo Pratt: novodobý vypravěč dobrodružných příběhů
   Celá Prattova tvorba, nevyjímaje příhody "Rytíře štěstěny", je prodchnuta literárním duchem. Prattovi se podařilo znovu objevit kouzlo dobrodružství v exotických krajích, tolik zprofanované populárními romány i nenáročnými komiksy, dodat mu nový nádech, přiblížit je psychologii moderního čtenáře.
   Příběhy, které vycházely v letech 1970 až 1973 v časopisu Pif byly sice vynikajícím způsobem zkonstruované, ale nepochybně málo vhodné pro mladé čtenáře, na které byl Pif zaměřen.
   Četba série Corto Maltese totiž vyžaduje čtenářovo plné soustředění. Málo věcí, málo pohnutek a motivů je zde podáno explicitně, čtenář je neustále vybízen si řadu věcí domýšlet. Zatímco v populárních komiksech bývá vše nakresleno a vše řečeno, Hugo Pratt se obvyklému polopatismu zásadně vyhýbá. Psychologie postav je vždy vyjádřena v podtextu, v akci, ve zdánlivě nedůležité poznámce na okraj.
.    V sérii Corto Maletese proto najdeme poměrně málo onomatopoí či expresivních výrazů, ať už slovních nebo grafických. Kreslíř si libuje v ostrých kontrastech černé a bílé, které výborně vystihují zejména prostředí pouští a tropických oblastí. Jeho černé skvrny a černé stíny jsou natolik typické, že Prattovu kresbu poznáme často na první pohled. Někde se dokonce děj vyhrotí natolik, že na záběrech zbydou již jen černé skvrny.
   Pokud jde o techniku kresby, Pratt sám osobně přiznává, že používá velmi málo náčrtků tužkou; kreslí téměř vždy přímo a načisto obrázek za obrázkem, záběr za záběrem. Nechce se nikdy vracet nazpět, protože má dojem, že by neustále své práce předělával a nikdy s nimi nebyl hotov.
.    Používá černou tuš, jako kdyby to byla barva. Přiznává, že někdy dokonce kreslí oběma rukama současně. Považuje sám sebe za expresionistického kreslíře: dokáže několika málo čarami, tedy nesmírně úsporně, navodit situaci, popsat náladu.
Autor:


Autor článku: Zarkoff

Detaily o sérii

Série:
Související články:


Hugo Pratt
26.06.2012 HUGO PRATT (5) - Ztichlý Hugo Pratt (1986-1995)
19.06.2012 HUGO PRATT (4) - Hugo Pratt se mění na H. P. (1970-1986)
12.06.2012 HUGO PRATT (3) - Argentinský exil (1949-1962)


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!