Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

CORTO MALTESE (3): KRAPET BIBLIOGRAFIE A CORTO ŽIJE DÁL

08.03.2005, autor: Zarkoff

Autorem dobrodružství Corta Maltese je italský komiksový autor a neúnavný cestovatel Hugo Pratt (15. června 1927 v Rimini – 20. srpna 1995 v Pully nedaleko Lausanne). Příhody „Rytíře Štěstěny“ autor kreslil černobíle, obvykle ve tvaru 4 stripů na stránku. Postupně vzniklo tak vzniklo 12 alb…
.    Una Ballata del mar salato (Balada o slaném moři). Poprvé vyšlo v časopisu Sgt. Kirk na pokračování od července 1967 do února 1969.
   Sous le signe du Capricorne (Ve znamení Kozoroha). Šest epizod, které vycházely v časopisu Pif od dubna 1970 do listopadu 1973.
   Corto toujours un peu plus loin (Corto je zase o kus dál). Pět epizod, které poprvé otiskl časopis Pif v období od listopadu 1970 do července 1971.
   Le Celtiche (Keltové). Šest příběhů převzatých z časopisu Pif z období od září 1971 do července 1972.
   Le Etiopiche (Habešané). Čtyři dobrodružství, která Pratt uveřejnil v časopisu Pif od srpna 1972 do dubna 1973.
   Corto sconta detta Arcana (Corto prožívá to, co mu řekly karty, známější pod názvem Corto Maltese na Sibiři). Poprvé vyšlo na pokračování v časopisu Linus v letech 1974 až 1975.
   Favola di Venezia-Sirat Al-Bunduqiyyah (Pohádka z Benátek). Vyšlo poprvé na pokračování v časopisu Europeo v době od června do prosince roku 1977.
   La casa dorata di Samarkanda (Zlatý dům v Samarkandu). Vyšlo současně roku 1980 ve francouzském časopisu (A suivre) a v italském časopisu Linus.
   La Giovinezza (Mládí). Poprvé vyšlo na pokračování v deníku Le Matin de Paris v období srpen 1981 až leden 1982.
   Tango... y todo a media luz. Poprvé v italské verzi časopisu Corto Maltese roku 1985.
.    Elvetiche (Švýcaři). Uveřejnil časopis Corto Maltese v období od března do srpna roku 1987.
   Mu. Otiskoval na pokračování časopis Corto Maltese, a to první část od prosince 1988 do června 1989, druhou část od ledna do září 1991.
 
   Hugo Pratt je autorem scénářů i kreseb všech  těchto alb. Na kresbě alb Corto sconta detta Arcana, Favola di Venezia-Sirat Al-Bunduqiyyah, La Giovinezza, Tango...y todo a media luz, Elvetiche a Mu participoval kromě Hugo Pratta také Guido Fuga.
 
   Corto žije dál
   Sérii Corto Maltese kreslil Hugo Pratt původně černobíle. Aby se zvýšila prodejnost příslušných alb, byla jejich pozdější vydání kolorována, i když často s vkusem a s ohledem na původní černobílou koncepci.
   Začátkem osmdesátých let série získala takovou oblibu, že na jejím základě vznikla řada odvozených produktů. Nejsou to jen trička, přívěsky na klíče nebo hotely, ale jménem Corto Maltese byl pokřtěn i časopis, který vycházel v Itálii v letech 1983 až 1993. Vydávalo jej nakladatelství Rizzoli/Milano Libri. Byl to měsíčník věnovaný komiksům, cestování a dobrodružství. Časopis se částečně inspiroval franko-belgickým časopisem (A Suivre); přispívali do něj Hugo Pratt, Milo Manara, Guido Crepax a další významní komiksoví tvůrci, ilustrátoři a spisovatelé.
.    Podle komiksu Corto Maltese na Sibiři byl roku 2002 natočen ve Francii zdařilý animovaný snímek Corto Maltese, la cour secrete des arcanes (Corto sconta detta arcana). Film režíroval Pascal Morelli a má 92 minut.
   V září roku 2003 vysílal italský televizní kanál Raitre desetidílný animovaný seriál inspirovaný dobrodružstvími Corta Maltese. Každá epizoda trvala 90 minut a vysílala se každé úterý od 23:40 hod. 
   Navíc vyšly i nejméně dva životopisy Corta Maltese, které se opírají o jeho komiksová dobrodružství, o soukromá sdělení a rozhovory s Hugo Prattem i o soukromé dohady. V těchto knihách najdeme např. i mapy míst, která Corto navštívil, portréty význačných osobností, s nimiž se Corto setkal apod. Corto tak kromě putování kontinenty postupně přechází z fikce do reality…
Autor:


Autor článku: Zarkoff

Detaily o sérii

Série:
Související články:


Hugo Pratt
26.06.2012 HUGO PRATT (5) - Ztichlý Hugo Pratt (1986-1995)
19.06.2012 HUGO PRATT (4) - Hugo Pratt se mění na H. P. (1970-1986)
12.06.2012 HUGO PRATT (3) - Argentinský exil (1949-1962)


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!