Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Komerce
Prosba pro zadavatele reklamy na PR Beletrie.eu: Pls kontaktujte komiks.cz
Tento text tu nebude nafurt! (Dne 25/1/2022)

KONTRABAND

09.06.2006, autor: M@P

Kdo mohl tušit, že nečekaný vzestup popularity skupiny Traband po jejich předposledním albu Hyjé!, bude mít za následek vznik komiksové knihy. Ony pověstné pikle spolu ukuli členové kapely s Ivanem Stablem z Motu. Ti první dodali svá libreta, ten druhý se pak chopil výběru autorů, kteří byli sesbírání z různých zákoutí české komiksové scény. Přestože z valné většiny už někde publikováni byli, působí v jedné knize nově a neotřele. Cílem určitě nebylo vytvořit něco konvenčního, ale naopak brousit hrany komiksu samotného. To sice zúžilo možnost, že by si na Kontrabandu pochutnal každý, nicméně je takové počínání i přes svoji kontraproduktivnost sympatické.
. Celá kniha je vyvedena v decentní plátěné vazbě s potiskem, která spolu s podélným formátem dodává tušení něčeho nevšedního. Bezpochyby může takové provedení nejednoho fanouška komiksu odradit, což je ale dobře, protože Kontraband pro každého není.
 
Uvnitř se nachází osm komiksů podle osmi písní kapely a podíleli se na nich Jan Turnovec, Silvie Gajdošíková, Jiří Zimčík, Matěj Němeček, Petr Včelka, Jana Soppé, Adam Pelda a Jan Bažant. Autoři měli při výběru textů volnou ruku, a tak se každý se svým textem popral po svém. V tom možná vězí největší slabina celého sborníku. Ono převádění jednoho média do druhého má svoje úskalí.
 
První je Road Movie Honzy Turnovce, který nasadil - oproti experimentům z Potu - opravdu fajnový styl skicové malby. Autor se vzdal veškerých textů a vypráví svůj příběh výhradně za pomocí obrazů a piktogramů. Příjemné překvapení. Druhá Silvie Gajdošíková s Lanem, co k nebi nás poutá, mě hned upoutala originálním výtvarným zpracováním hojně využívajícím grafického designu a počítačového prolnutí kresby a fotografie. Bohužel se dopouští jedné velké chyby, a tou je duplikace textu a obrazu. Veškeré texty jen opakují to, co už je v povídce řečeno jinými výrazovými prostředky a svým způsobem celé dílo shazují. Škoda, mohlo to být lepší.
 
. Jirka Zimčík se rozhodl zakoketovat si s gangsterkou v povídce příznačně nazvané Historka z podsvětí, ve které předvádí svůj jedinečný retrostyl, tentokrát v navýsost chutné podobě. Svým obrazům dává prostor a čtenář má tak možnost si jednotlivá okénka opravdu labužnicky vychutnávat. Jedinou skvrnkou na kráse je, že se celá povídka přísně drží celého libreta, a to i včetně textů. Přepracovat do zimčíkovského stylu i scénář a bubliny mohlo přinést ještě lepší výsledek.
 
Jedním z vrcholů celé knihy je i přes svůj malý rozsah velkolepá povídka Na širém moři Matěje Němečka, který se s nabídnutým tématem nepáral a udělal si to pěkně po svém. V podstatě námořnickou píseň Matěj předělal na opulentní sci-fi drama o boji posádky solární nákladní lodi o holý život. Zajímavá je změna výtvarného stylu oproti Johnovi Doe, kde lehkou linku nahrazuje jemné šrafování bílou barvou na černém papíře s občasnými plnými plochami. Samotný námět je vytěžen do maxima a je z něj i vytvořena chytrá pointa. Ostatně hláška “Hope, chci se dát hybernovat”, mě po předchozím přečtení textu písně úplně dostala. Skvělé, bez výhrad.
 
. Zajímavým způsobem se vrhl na svého Trosečníka Petr Včelka. Místo převedení písně do komiksu, se rozhodl její text ilustrovat, což je ostatně obor, který Petr v současné době studuje. A o tom, že mu to jde výborně, nemůže být pochyb. Sice se tak dostal mimo oblast komiksu, ale stojí to za to. Výtvarně nejlepší zážitek z celé knihy. Pokud bychom měli mluvit nejen o převedení textů písní, ale i celého stylu hudby Trabandu, pak by se mu svým pojetím asi nejvíce blížila Jana Soppé v povídce Cirkus Praha. Živá a hravá kresba ve spojení s uvolněnou formou mi hudební žánr kapely - něco mezi klasickým českým androšem a balkánskou dechovkou - dokázala evokovat. Výsledek je jiný než ostatní příběhy, a jde dobrým směrem.
 
Největším zklamáním celé knihy je V čekárně u doktora Adama Peldy. Nejen, že kreslíř zaplnil pouhé dvě stránky, ale i ty dokázal odfláknout. Na první dokonce jenom střídá metodou “copy nad paste” dva obličeje, které doplňuje chabým letteringem. Přitom Pelda atmosféru udělat umí, ale výsledný tvar vypadá šitý hodně horkou jehlou. Zásah editora by byl na místě, vždyť v tom spočívá jeho funkce. Nejde jen o to autory oslovit, ale někam je i dovést.
 
. Na závěr je tu naštěstí Honza Bažant se svojí hříčkou Jak to všechno pěkně roste. Je to obdobný případ jako u Matěje Němečka - ti dva jsou ostatně spolužáci z DAMU -, kde předloha slouží jenom jako námět svobodomyslnějšího a perfektně zpracovaného komiksu, text písně je převedený do opravdu vtipné roviny. Honza je nejen dobrý kreslíř, ale i stylizátor a svými drobnými kresleným vtípky pokračuje v odkazu Káji Saudka. Naštěstí však zcela po svém.
 
Pokud se na Kontraband podíváme jako na celek, pak jsou tu skvělí a originální Němeček s Bažantem, výtvarně šikovní Turnovec, Zimčík a Včelka, atmosféře celé kapely se blíží svým pojetím Gajdošíková se Soppé a trochu nešťastný Pelda. Coby puzzle to do sebe moc nezapadá, ale na druhou stranu je to odvážný projekt, který se rozhodl jít jinudy. Místy jsou tu komiksy klasické, místy jen brousí hranu tohoto média či ji úplně opouštějí. Kdo má rád český komiks a experimentální projekty, ať neváhá. Ti druzí raději opatrně.

Autor:


Autor článku: M@P

Detaily o komiksu:

Titul: Kontraband
Kresba: Jan Bažant
Silvie Gajdošíková
Matěj Němeček
Adam Pelda
Jana Soppé
Jan Turnovec
Petr Včelka
Jiří Zimčík
Žánr: Ostatní (CZ).
Rok vydání: 2005
Počet stran: 96
Formát: A5
Vydavatel: Mot
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Česká Republika
Související články:


Česko
19.06.2022 Generál Fajtl: Český Exupéry pád přežil, ten francouzský ne - Aktualizováno
17.02.2022 Obrázky z československých dějin: Tak nám zmasakrovali Masaryka - N/A % - AKTUALIZOVÁNO
05.11.2018 Obrázky z dějin zeměpisných objevů a výletů (8): Kalousek maluje ošklivé charismatiky - AKTUALIZOVÁNO


    
Já Jóachym Rychtář


Recenze nebo blogpousty a reakce

Upozornění: Nemám Fejsbuk
(odešel jsem v roce 2020)
ani Instáč ani žádný jiný socky!Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sračka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!

Rozhovor s největším (182 cm) fanouškem Káji Saudka.

     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!