Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Obrázky z dějin zeměpisných objevů a výletů (7): Kalousek kreslí charismatické tváře - AKTUALIZOVÁNO

15.10.2018, autor: Joachym

První část rozboru kresby geniálního malíře Jiřího Kalouska.
Komiks Obrázky z dějin zeměpisných objevů a výletů představují vrchol tvorby malíře Kalouska. Vycházel v časopisu Mateřídouška v sedmdesátých letech. Dlé mého skromného názoru se jedná o nejdokonalejší komiks pana mistra malíře.Byl draze vykoupen kvanty a tuny ilustrací a komiksů které odvál nemilosrdný čas. Snad kromě jedné výjimky žije ještě jeden komiks: Otazníky detektiva Štiky.

Když pan Kalousek odešel na věčnost zůstalo po něm nedokončené torzo Obrázků z dějin českých objevů a vynálezů . Jak prozradil Jiří Černý v rozhovoru, knižního vydání se ujal kreslíř Ervín Urban. Bylo tomu tak proto, že Kalousek svoji verzi nestihl dokončit a Urban tedy dokreslil co zbývalo a zároveň překreslil i původní Kalouskovo torzo. Urbanovo dílo vyniká propracovaností a hezkou koukatelností. Oproti Kalouskovi se mu podařilo ztvárnit jemnější linky. Slabostí jsou mapy které občas nevypovídají mnoho informací. Obličeje sice nehrají příliš emocemi ale autenticky zpodobňují reálné tváře. Jakékoliv charisma v nich nenajdeme.

Komiksový scénárista Jiří Černý v předmluvě obdivuje kolegu Jiřího Kalouska že se rozhodl překreslit komiks od začátku aby byl vyveden stejnou rukou. Protože se mezitím zdokonalil a posunul. To se bavíme o prvotině Obrázkové kroniky českých dějin která byla překreslena do Obrázků z českých dějin a pověstí. Myslím si že pan mistr malíř prodělal podobný zdokonalující vývoj i v nyní recenzovaných Obrázcích z dějin zeměpisných objevů a výletů. Protože ilustrace v Obrázcích z dějin zeměpisných objevů a výletů prostě nemá v českém komiksovém rybníčku obdoby. Ve svém posledním díle se pan Kalousek vypiplal do nejvyššího levelu. Kdo ví kam by to dotáhl kdyby neodešel.

Kresba Jiřího Kalouska čaruje s magií psychopatů objevitelů. Kalousek musel z archívních pramenů vyhledat co nejdokonalejší obraz aby vystihl přitažlivost a charisma škůdců které předal na papír. V třináctém století fotoaparáty neexistovaly a portréty museli lidé pracně vyrábět malováním obrazů štětcem. Nevím jestli Kalousek vždy našel ten nejpřesnější historický obraz anebo ho musel složitě rekonstruovat podle nějaké amatérské kresby. Každopádně výslednou podobu magických pábitelů shledávám jako naprosto dokonalou.

I dnes žijí podobní charismatičtí vůdcové. Samozřejmě musíme rozlišovat mezi dobrými lidmi a padouchy. Jako příklad lze uvést šmejdy, podomní prodejce. Dalším příkladem jsou nebezpeční psychopati. Mohou být fotogeničtí až oči přecházejí a tím vyzařují své charisma do okolí.

Teď víc chápu Masarykovo "Svět chce být klamán, ergo ať není klamán".

Z výrazů tváře Marca Pola (na straně 11 vlevo ve druhé dvojřádku) cítím nebezpečnou přesvědčivou sílu. Kalousek to umí i z boku (strana 12 vpravo dole).

Jiří Kalousek pro svůj komiksový majstrštyk podle mě vynalezl nový způsob kreslení lidských tváří. Dovoluji si tento vynález pojmenovat jako přesvědčivě magicky charismatický styl kresby. S něčím podobným v obrazu jsem se setkal víckrát. U komiksové série Zero kde různí kreslíři dokázali ztvárnit zchytralé mafiánské špiony charismatickým způsobem.

Bohužel v době Mateřídoušky Kalouska ještě moc lidí neocenilo. Kalousek vymyslel a namaloval tváře a obličeje fotogenicky. Aspoň na mě to tak působilo.

Na straně 31 dole na nás koukají portréty Kolumba a Gamy. Jiří Kalousek doprostřed mezi ně umístil Bartolomeua Diaze ale kreslit se mu ho nechtělo, tak tam prsknul loď. Portugalec Diaz doplul sám jen k mysu Dobré naděje, pak se sice na plavbu do Indie vydal znovu společně s Gamou ale zas otočil a nechal Vasco da Gamu doplout bez pomoci. Mistr kreslíř geniálně vyjádřil svůj názor na mořeplavce bez toho aniž by padlo jediné

Jiří Kalousek s největší pravděpodobností o alfa samcích věděl a znal to a svou geniální rukou nám tyto zkušenosti beze slov předává. Jeho obrázky jsou přesvědčivé a zobrazují jako žádné jiné opravdovou skutečnost lidského chování.

Už se asi opakuju ale Hernando Cortés byl stejný ničema s nebezpečně podmanivým kukučem. Podívejte se sami na jeho kapitolu od strany 46.

List číslo 51 vedle sebe postavil vlčáka Cortéze vedle vlčátka Montezumy.

Text z bublin se nikdy nezopakuje ve vyprávěčských řádcích a to je dobře.

Upozornění: Text byl mírně zkrácenAktualizace 25/1/2022: Text byl mírně zkrácen

Aktualizace 15/10/2022: Text byl upraven.

Aktualizace 16/10/2022: Text byl upraven.

Pokračování příště

Zdroje: Wikipedie

Autor:


Autor článku: Joachym

Detaily o komiksu:

Titul: Obrázky z dějin zeměpisných objevů (a výletů)
Série: Obrázky
Scénář: Jiří Černý
Pavel Zátka
Kresba: Jiří Kalousek
Lettering: Jiří Kalousek
Žánr: Historický (CZ).
Rok vydání: 2016
Počet stran: 141
Formát: 170 x 245
Vydavatel: Albatros
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Česká Republika
Související články:


Česko
19.06.2022 Generál Fajtl: Český Exupéry pád přežil, ten francouzský ne - Aktualizováno
05.11.2018 Obrázky z dějin zeměpisných objevů a výletů (8): Kalousek maluje ošklivé charismatiky - AKTUALIZOVÁNO
19.12.2016 Obrázky z dějin zeměpisných objevů a výletů (3): Ať žije Kolumbus, hurá! - AKTUALIZACEKomiksová série Obrázky
05.11.2018 Obrázky z dějin zeměpisných objevů a výletů (8): Kalousek maluje ošklivé charismatiky - AKTUALIZOVÁNO
19.12.2016 Obrázky z dějin zeměpisných objevů a výletů (3): Ať žije Kolumbus, hurá! - AKTUALIZACE
28.11.2016 Obrázky z dějin zeměpisných objevů a výletů (2): Rozhovor s Jiřím Černým


    
Joachym


Články nebo blogposty a reakce

Upozornění: Nemám Facebook
(odešel jsem v roce 2020)
ani žádný jiný profily!Skandální reakce nakladatelství BBart.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

Ze zk*rvené Vrány teče smůla

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Život našeho Pána     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2024 Komiks.cz
CC BY-NC-ND 3.0

Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!