Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Komerce
Prosba pro zadavatele reklamy na PR Beletrie.eu: Pls kontaktujte komiks.cz
Tento text tu nebude nafurt! (Dne 25/1/2022)

ANNA EN CAVALE - NĚŽNÁ KOVBOJKA Z DIVOKÉHO VÝCHODU

13.10.2006, autor: Hibi

Osmdesátistránkové album Anne en cavale Lucie Lomové, ve kterém se vůbec neobjevují myši, a o jehož vydání se pod názvem Anna chce skočit právě jedná v nakladatelství Meander, vytiskl ve Francii Thierry Groensteen. Po úspěších dvojice Kopřiva-Grus a kresbě Jana Turka v albu Gévaudan 1764 je to další úspěšný exportní zářez do pažby českého komiksu. Seznamte se: tohle je Anna…
. Editions de l'AN 2 je vydavatelstvím teoretika a ředitele angoulêmského komiksového muzea Thierry Groensteena, jehož teoretická práce Stavba komiksu vyšla před nedávnem i u nás; Anna en cavale bylo zařazeno do edice Traits féminins – Ženské stopy. Což může být pocta, stejně jako háček, jak ukážeme dále. Po Aloisi Nebelovi je to druhé ucelené dílo, které se komiksově dotýká polistopadové reality – a řadí se tak do (podstatně delší) fronty reflexí filmových či literárních. A při pohledu na starou tatrovku nebo známá nádraží jímá nostalgie…

. Příběh začíná celkem všední situací – únavou hlavní hrdinky z nefunkčního vztahu. Touha po úniku ze šedivého života se náhle mění ve zběsilý úprk – to když se Anna stane součástí pronásledování ruskojazyčnou mafií. Akční scény se střídají s pauzami na rozhovory a s tužkou kreslenými retrospektivami a snovými pasážemi; ty tak poskytují napjatému pronásledování potřebný oddech. Z celého příběhu je ale poznat, která „polovina“ je autorce bližší – zatímco akční scény zůstávají poněkud toporné, především v dialozích a retrospektivách se velmi kontaktně odráží realita předlistopadová a polistopadová, a samozřejmě osobní zkušenosti autorčiny. A co především: Lucie Lomová má cit pro drobná zákoutí života – ta banální i ta fatální – a jejich pomocí dokáže do postav vkouzlit potřebnou dávku sympatií.

. Symptomatickou předzvěstí Anny byl šestidílný seriál Tylova hlídka, kterou současně s Annou Lucie Lomová kreslila v roce 2005 pro Svět a divadlo. Stylově variabilní autorka, která má zkušenosti i s tvorbou kresleného humoru, si v Hlídce vyzkoušela civilnější kresbu, která se oprostila od pohádkymilovného detailu z Anči a Pepíka, a přesedlala na čitelnější, ladnou linku, nikoli nevzdálenou Hergého ligne claire. Už v Tylově hlídce se rozvíjí příběh ze současnosti, tentokrát s lomovsky vlídnou ironií glosující situaci v českém divadelnictví, přičemž v dějových peripetiích nechybí cameo prezidenta Klause. Hrátky s realitou a absurditou jsou oběma příběhům společné, nadsázka a odstup, zjevné v Hlídce ze situačního i slovního humoru, jsou ovšem v Anně méně vyhrocené. Stále tatáž civilní kresba totiž kryje čím dál akčnější a bizarnější situace. Přestřelky s ruskojazyčnou mafií, setkání s cikánskou rodinou nebo Václavem Havlem v lesích na Hrádečku balancují na velmi tenké hraně faktické popisnosti a jemné nadsázky – hraně, kterou možná český čtenář dokáže rozeznat (a přijmout nebo se rozčílit), ale kterou sotva rozeznají pařížstí/angoulêmští komiksoví intelektuálové. Pomrkávání na čtenáře lze bez znalosti reálií snadno zaměnit za skutečnost. Album tak může českému komiksu v zahraničí prokázat medvědí službu – neprávem se stát absurdistánskou exotikou z Divokého východu.
Autor:


Autor článku: Hibi

Detaily o komiksu:

Titul: Anna en cavale
Scénář: Lucie Lomová
Kresba: Lucie Lomová
Žánr: Ostatní.
Rok vydání: 2006
Počet stran: 80
Formát: A4
Země vydání: Francie
Země původu: Francie
Související články:


Česko
19.06.2022 Generál Fajtl: Český Exupéry pád přežil, ten francouzský ne - Aktualizováno
17.02.2022 Obrázky z československých dějin: Tak nám zmasakrovali Masaryka - N/A % - AKTUALIZOVÁNO
05.11.2018 Obrázky z dějin zeměpisných objevů a výletů (8): Kalousek maluje ošklivé charismatiky - AKTUALIZOVÁNO


    
Já Jóachym Rychtář


Recenze nebo blogpousty a reakce

Upozornění: Nemám Fejsbuk
(odešel jsem v roce 2020)
ani Instáč ani žádný jiný socky!Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sračka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!

Rozhovor s největším (182 cm) fanouškem Káji Saudka.

     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!