Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Komerce
Prosba pro zadavatele reklamy na PR Beletrie.eu: Pls kontaktujte komiks.cz
Tento text tu nebude nafurt! (Dne 25/1/2022)

ŠMANKOTE!

09.01.2008, autor: Peter Garand

Ovládli divadlo. Ovládli zvukové vlny. Ovládli televizní vlny. Ovládli literaturu. Jsou otec a syn a k nadvládě nad světem se nepotřebují ohánět světelnými meči. A v současné době se chystají ovládnout i komiks. A co že je k tomu zapotřebí? Inu, jenom pár drátků a prkýnek...
. „Rozum?“ zasmál se cukrář. „To vidím, rozumu potřebuješ hodně.“
„Mně by prozatím stačil docela malý kus, řekněme asi tak dvacet kilogramů a deset monogramů!“
(Frank Wenig: Kašpárek a Spejbl v říši pimprlat. Západočeské nakladatelství, 1969, str. 42.)


Snad vůbec první knižní publikací, která pojednává o Spejblovi, byla kniha Kašpárek a Spejbl v říši pimprlat (1969), sepsaná Frankem Wenigem a ilustrovaná samotným tvůrcem rodiny Spejblových, prof. Josefem Skupou. Knížka ve 22 krátkých příbězích barvitě popisuje život v zákulisí říše loutek v rozmezí let 1920 - 1926, kdy Hurvínek ještě nebyl na světě a Spejbl vystupoval coby herecký partner slavného českého Kašpárka. Celý text je prodchnut klasickým humorem ve Skupově duchu, s Josefem Spejblem v roli nepoučitelného poplety.

. Knížka Šmankote, kterou se budeme zabývat nyní, má také svoje prvenství - je totiž vůbec prvním komiksem na téma S+H. Scénář a text jsou dílem Denisy Kirschnerové (dcery Miloše Kirschnera a Heleny Štáchové – dalších slavných „rodičů“ loutkové rodiny), zatímco grafického ztvárnění se ujal Tomáš Chlud, který se na českou komiksovou scénu uvedl zejména prostřednictvím kresleného zpracování Erbenovy Kytice (příběhy Poklad a Holoubek) či šestého a sedmého čísla magazínu Aargh!

Tak, jako jeho zmiňovaný předchůdce od Franka Weniga, je Šmankote sbírkou (celkem patnácti) příběhů. Výměna dramaticky zaměřeného média, tj. divadla či audiozáznamu za komiks, s sebou pochopitelně nutně musela přinést celou řadu změn, a tou první a patrně nejpodstatnější je takřka kompletní resignace na humor slovní, a naopak přeorientování se na komiku situační. To by sám o sobě nebyl vůbec žádný problém, kdyby ovšem kvalita scénáře nebyla tak kolísavá. V knížce se vyskytují jak příběhy vtipné a nápadité, tak i příběhy slabé či docela bez pointy. Mimo jiné se i zde projevuje, že se jedná o publikaci zaměřenou především na dětské čtenáře – sama za sebe hovoří poučení typu „buď sám sebou“ či „buď vděčný za to, co máš“.

. Čtvrtý člen zmiňované „rodiny“, paní Kateřina Hovorková (které Mánička láskyplně přezdívá Bábinka), hraje roli především vedlejší, tzn. že na začátku odjede, a čtenář už ji (téměř) nikdy nespatří. Snad je to právě jejím odjezdem, že následující příběhy, ve kterých Bábinka střídavě chybí či se naopak objevuje, se jeví jako dočista zpřeházené.

Líbivá kresba Tomáše Chluda oprošťuje postavy od jejich loutkové strnulosti a pohrává si s jejich mimikou i gesty, ale zároveň ponechává kouzlo jejich původního vzhledu. Jedinou vizuální proměnou prošel Hurvínkův pes Žeryk, který převedením do komiksové podoby ztratil svou oblou hlavičku a připomíná spíše přerostlého zajíce (viz Čtyřlístek - snad Pinďa promine). V této knize se čtenář, ať již u postav či okolního prostředí, nedočká grafiky detailní a realistické, ale zato plně vyhovující zvolenému obsahu a žánru, bez hluchých míst a navíc překrásně kolorované.

. Jak již bylo řečeno, kniha Šmankote je zaměřená především na dětského čtenáře. Nasvědčuje tomu nejen volba tématu a ilustrátora, nenáročnost textu či přímo sama drobná poučení na konci některých příběhů, ale i fakt, že na blok publikace byl použit méně kvalitní papír. To bychom patrně mohli přičíst snaze snížit cenu na minimum, a usnadnit tak koupi rodičům sužovaným svými žadonícími dítky. Tak či onak, rozverné Šmankote o 84 barevných stranách nabízí dětem mnoho radosti, a nám, dospělým, přinejmenším příjemnou lžičku nostalgie.
Autor:


Autor článku: Peter Garand

Detaily o komiksu:

Titul: Šmankote
Scénář: Denisa Kirschnerová
Kresba: Tomáš Chlud
Překlad: Dana Krejčová
Žánr: Humor (CZ).
Rok vydání: 2007
Počet stran: 84
Formát: 210 x 210
Vydavatel: Netopejr
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Česká Republika
Související články:


Česko
19.06.2022 Generál Fajtl: Český Exupéry pád přežil, ten francouzský ne - Aktualizováno
17.02.2022 Obrázky z československých dějin: Tak nám zmasakrovali Masaryka - N/A % - AKTUALIZOVÁNO
05.11.2018 Obrázky z dějin zeměpisných objevů a výletů (8): Kalousek maluje ošklivé charismatiky - AKTUALIZOVÁNOGenerace nula
22.12.2014 Zero: Ubohá nula dělá ksichty
20.08.2013 Pérák: Český supermuž skáče nacistům do zelí - 100 %
03.12.2012 Komiks do galerií nepatří, říká Dan Černý v rozhovoru


    
Já Jóachym Rychtář


Recenze nebo blogpousty a reakce

Upozornění: Nemám Fejsbuk
(odešel jsem v roce 2020)
ani Instáč ani žádný jiný socky!Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sračka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!

Rozhovor s největším (182 cm) fanouškem Káji Saudka.

     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!