Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Komerce
Prosba pro zadavatele reklamy na PR Beletrie.eu: Pls kontaktujte komiks.cz
Tento text tu nebude nafurt! (Dne 25/1/2022)

KDYŽ ZAČALA NOC - 30 %

04.04.2012, autor: Drakeus

S okrajovými žánry komiksu se to má podobně jako s okrajovými žánry hudby. A teď zrovna nemyslím ty, co se jen lehce odchylují od zlatého středu, myslím tím opravdový okraj pro velice vyhraněnou skupinku “bláznů“. Dark Ambient, goregrind, darkpsy ale i taková dechna jsou vlastně na samém okraji spektra.
Stejné je to s komiksy, od mainstreamovek typu Spiderman, přes relativně okrajové věci typu Dicks, až po ty úplně okrajové. A tady, krom vyložených úchyláren najdeme např. politické věci. A tím myslím politicky nekorektní věci. Do tédle škatulky, by se dal zcela jistě zařadit i komiks KDYŽ ZAČALA NOC.

Komiks vypráví o osudech mladého dělníka Oskara v období mezi dvěma světovými válkami v rakousku Linci. Že vám ta doba nic neříká... no, mně taky ne, ale tou dobou, tedy kolem roku 1934 měl Rakousko pod palcem kancléř Engelbert Dollfuss. Ten rozpustil parlament a vládl pomocí dekretů, toto opatření bylo nutné jako nástroj proti vzrůstajícímu vlivu nacistů v Rakousku. Jistě tušíte, že v té době se v sousedním Německu dostává k vládě Adolf Hitler. Mladý Oskar se stává součástí dělnického hnutí, později se přidává k obranným oddílům sociálních demokratů a dokonce se účastní bojů o Karl-Marx Hof. Čtenáři se odkrývá ne příliš známý příběh boje dělnického odporu proti rakouským fašistům.

Autorem komiksu KDYŽ ZAČALA NOC je Thomas Fatzinek. Po příběhové stránce se asi nic moc nevymýšlelo, jde především o reálnou historii. Co se výtvarného zpracování týká, po prvním otevření komiksu jsem si říkal, že to asi nebude obyčejná tuš. A opravdu, celý komiks je zpracován formou linorytu. Chilli docela pracná metoda. Bohužel mi přijde, že tady veškerá výtvarná snaha byla zbytečná. Linoryt se podobá spíše neumělé kresbě, osobně bych ocenil jistou “špinavost,“ kterou linoryt dovoluje. Tím myslím přiznané tahy (vrypy) rydla, to mi hodně chybí. Tady je všechno vydrápáno dočista do čista. To je docela škoda. Navíc to vypadá, jako by autor kreslil rovnou celé dvojstránky (A4), které jsou potom zcela zbytečně rozděleny na dvě poloviny. Ale to je asi dáno formátem A5, na kterém je komiks vydaný. Možná by to chtělo změnit formát a místo 62stran A5 mít polovinu v A4.

Fatzinek má na svědomí, kromě této knihy i pár dalších, takže se pravděpodobně jedná, v anarchistických kruzích, o poměrně známého autora. Osobně by mě zajímal např. Notizen zu Hermann Langbein. Uvidíme, co dalšího nakladatelství československé anarchistické federace chystá.

Osobně asi nedocením kvality tohoto díla, jde o věrné historické události. Najdete zde spoustu odborných věcí, vysvětlivek i překladů. Není od věci, dozvědět se něco o minulosti, i když né naší. Jak se říká, z minulosti je potřeba poučit se, aby se neopakovaly stejné chyby. A pokud se jedná o nácky...ať už si teď říkají jakkoliv, platí to dvojnásobně. Trochu zamrzí, že ČSAF nevydalo něco podobného, ale z naší kotliny a ne z historie Rakouska, která Čechům zase až tak moc neřekne. Jako zajímavost je to zajímavé:o) nicméně si myslím, že až trochu moc odborné.

Thomas Fatzinek – Když začala noc
Vydalo nakladatelství ČSAF
Komiksová edice sv.4
V Praze 2011
Překlad: Dan a Lada
Autor:


Autor článku: Drakeus

Související články:


Intelektuální komiks
27.05.2014 Dítě s hvězdičkou: Vznikl Maus pro děti - 100 %
07.04.2008 MODRÉ PILULKY
26.11.2007 JOE SACCOČesko
19.06.2022 Generál Fajtl: Český Exupéry pád přežil, ten francouzský ne - Aktualizováno
17.02.2022 Obrázky z československých dějin: Tak nám zmasakrovali Masaryka - N/A % - AKTUALIZOVÁNO
05.11.2018 Obrázky z dějin zeměpisných objevů a výletů (8): Kalousek maluje ošklivé charismatiky - AKTUALIZOVÁNOPolitika
11.04.2014 Život v Číně 1: Děti soutěžily ve sbírání krysích ocásků - 90%
07.04.2008 MODRÉ PILULKY
14.02.2008 PALESTINA – DALŠÍ NEBEZPEČNÁ ZÓNA


    
Já Jóachym Rychtář


Recenze nebo blogpousty a reakce

Upozornění: Nemám Fejsbuk
(odešel jsem v roce 2020)
ani Instáč ani žádný jiný socky!Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sračka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!

Rozhovor s největším (182 cm) fanouškem Káji Saudka.

     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!