Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Komerce
Prosba pro zadavatele reklamy na PR Beletrie.eu: Pls kontaktujte komiks.cz
Tento text tu nebude nafurt! (Dne 25/1/2022)

Generace nula: Zpráva o českém komiksu – 70 %

15.10.2012, autor: Ondřej Bláha

Publikace "Generace nula. Český komiks 2000 – 2010" je již několikátým pokusem vymezit a širšímu publiku představit domácí nově nastupující komiksové tvůrce, na jejichž bedrech by měla ležet budoucnost českého komiksu.
Z tohoto hlediska bychom ji tak mohli zařadit po bok starších sborníků CZekomiks, O (ne)mrtvých jen dobré a především katalogu stejnojmenné výstavy "Generace nula. Nová vlna českého a slovenského komiksu", jejž celkem logicky v mnoha směrech překonává.

Nový sborník zahrnuje téměř bezmála čtyřicet autorů a tři desítky příběhů začleněných podle příbuznosti tématu do pěti oddílů. Komiks sobě tak obsahuje díla vztahující se především k vlastní historii, Dokumenty a reportáže spojuje téměř populárně naučný styl, Od ucha k uchu představuje komickou polohu publikace, komiksy z bloku Jiný čas, jiný svět zobrazují fantaskní světy a ty z Obyčejných příběhů naopak zachycují každodenní život. Nezbytným doplňkem jsou samozřejmě medailony všech autorů. Rozdělení do oddílů rozhodně přispívá k větší přehlednosti a snazší orientaci ve všech těch jménech pro nezasvěceného čtenáře. Současně také poukazuje na fakt, že v současné generaci tvůrců neexistuje téma jednotící či upřednostňované, každý z bloků má přibližně stejný počet komiksů. Taktéž ze zastoupených děl můžeme mezi řádky vyčíst, že čeští autoři příliš neholdují (super)hrdinskému nebo akčně-dobrodružnému komiksu.

Výše byla zmíněna určitá příbuznost publikace s jinými sborníky, avšak nejnovější Generaci nula nelze mezi nimi upřít čelní postavení. Jedná se o nejmladší (tzn. nejaktuálnější) a nejrozsáhlejší celek, který je navíc velice kvalitně zpracován, mnoho fanoušků jistě potěší tvrdá vazba, kvalitní papír a tisk a vůbec patrná péče, s níž bylo ke knize a jejímu vydání přistupováno. Samotný fakt, že celý projekt zaštítilo nakladatelství Plus a Albatros jistě také vypovídá o významu, jež sborníku přisoudili sami editoři.

Poměrně velkou (avšak očekávatelnou) nevýhodou publikace je skutečnost, že velká část zahrnutých komiksů byla již dříve otištěna jinde, ať už v magazínech Aargh!, KomiksFest! Revue, dnes již neexistujícím Potu či dalším komiksovém sborníku Návraty Komety. Český komiks 1989>2009. Sečtělejší čtenář tak může být zklamán faktem, že si koupil něco, co již dávno zná a případně vlastní. Přesto i zde může něco vytěžit (byť asi půjde o zábavu pro ty nejzapálenější), protože v některých případech došlo při novém publikování k určitým změnám oproti dřívějším verzím – např. komiks Kája a Filip: Tajemství půdy má odlišný způsob stránkování,Neděle 15.25 zase jiné barvy apod.

Posuzovat a kriticky hodnotit jednotlivé komiksy je samo o sobě dosti složité, především kvůli nejednotnému rozsahu jednotlivých příběhů. Kratší komiksy tak často působí jako milé a zábavné hříčky, často zapadající v celkovém objemu všech děl. A tak jednostránkovou Vlaštovku Pavla Čecha nebo Mlékaře od Vhrsti snadno překryje nepříliš povedená Bílá hůl ráže 7,62 Štěpána Kopřivy a Jána Lastomírského a dominantními a v paměti déle zůstávajícími jsou pak autoři „nejprověřenější“ (a stránkově nejrozsáhlejší) jako Tomáš Kučerovský se svými Čtyřmi dny v Koreji či Jiří Grus a Voleman: Dneska zemřu?

Sborník Generace nula. Český komiks 2000 – 2010 je rozhodně vypovídající publikací o stavu českého komiksu dnes. Nese si s sebou všechny klady i zápory současné domácí tvorby. Těmi jsou výrazné množství tvůrců ochotných riskovat a experimentovat s formou, kvalitní kreslíře a výtvarníky, hravost a poetičnost, ale také nezájem o akčněji laděné příběhy a možnou nepřístupnost pro mainstreamového čtenáře. Do jaké míry bude tato cesta životná a efektivní se teprve ukáže, avšak minimálně velký počet autorů zastoupených v publikaci dává naději, že český komiks a zájem o něj ještě nějakou dobu určitě vydrží.
Autor:


Autor článku: Ondřej Bláha

Související články:


Česko
19.06.2022 Generál Fajtl: Český Exupéry pád přežil, ten francouzský ne - Aktualizováno
17.02.2022 Obrázky z československých dějin: Tak nám zmasakrovali Masaryka - N/A % - AKTUALIZOVÁNO
05.11.2018 Obrázky z dějin zeměpisných objevů a výletů (8): Kalousek maluje ošklivé charismatiky - AKTUALIZOVÁNOGenerace nula
22.12.2014 Zero: Ubohá nula dělá ksichty
20.08.2013 Pérák: Český supermuž skáče nacistům do zelí - 100 %
03.12.2012 Komiks do galerií nepatří, říká Dan Černý v rozhovoru


    
Já Jóachym Rychtář


Recenze nebo blogpousty a reakce

Upozornění: Nemám Fejsbuk
(odešel jsem v roce 2020)
ani Instáč ani žádný jiný socky!Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sračka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!

Rozhovor s největším (182 cm) fanouškem Káji Saudka.

     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!