Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Komerce
Prosba pro zadavatele reklamy na PR Beletrie.eu: Pls kontaktujte komiks.cz
Tento text tu nebude nafurt! (Dne 25/1/2022)

Fanouš: hypergeniální likvidátor paranormálního sajrajtu je konečně tady - 70 %

26.11.2012, autor: Drakeus

Tak už tu, v Česku, máme všechno. České mutace zahraničních komiksů, komiksové časopisy a dokonce i česká komiksová scéna dorostla a boubelatí. Jediný, co nám tady chybělo byl pravý, nefalšovaný, český komiksový hrdina. Pérák zestárnul, Voleman se někam ztratil. Přivítejme tedy Fanouše!!
Ano jistě, je mu sice (už několik let) jen 11let. Je cynický, arogantní, nesmlouvavý, většinu času naštvaný, ale taky hypergeniální, paranormální sajrajt likvidující, ženy přitahující sekáč! Skoro by se dalo říct malý český Constantine.

Už dříve jste mohli v různých fanzinech či časopisech narazit na kratší Fanoušovy příběhy. Ať už to byli zombíci nebo duchové, dokázal si s nimi vždy poradit, někdy sám, někdy za pomocí kámošky Klytory. A právě v tomto, romanticky začínajícím příběhu u Térového jezírka, se Fanouš společně s Klytorou vydávají na výzkumou misi. Z Térového jezírka totiž vylezli dávno zemřelí, nedávno oživení prehistoričtí ještěři – zombie dinosauři. Cesta za zdrojem toho, co je oživilo, zavede naše dva hrdiny do hlubokého a lepkavého podzemí plného zombií, aligátořích zombií, duchů a neústupných údržbářů. Když pak v nestřeženém okamžiku unesou zombíci Klytoru, začne si to Fanouš brát osobně. Stopy vedou do továrny, která je odpovědna za vzniklou zombie situaci. Tam čekají na něj a jeho mačetu hory ohnilých nemrtvých, hromady zombie želv a hlavně protivník jemu (téměř) rovný. Zvítězit však může jenom jeden...

Dan Černý, jediný to tvůrce Fanouše, se tentokrát nerozpakoval a vypálil na nás rovnou 100 stran příběhu tohoto jedenáctiletého génia. Žádný filozofování tady nečekejte, jde o velmi přímočarý příběh. Mozek si račte odložit v šatně prosím. Tohle neberte jako výtku, spousta lidí má ráda „stupidní“ komedie, nebo „jednoduché“ akčňáky. No a právě obě tyhle ingredience dostanete v Továrně zkázy měrou vrchovatou. Humor je všudypřítomný, někdy hodně absurdní (viz. nafukovací závaží), akce je příjemná. Zombíci se krásně porcují, osobně bych byl ještě pro větší krvavost a brutálnost, snad někdy příště.

No a když už jsme u té kresby, ta je pouze černo-bílá, nicméně na škodu to rozhodně není. Jednoduchá cartoonovská linka, bez zbytečných kudrlinek, přesně ve stylu jednoduchý příběh – jednoduchá kresba. Nemůžu si pomoct, ale mě ta kresba někoho strašně připomíná...za Boha si nemůžu vzpomenout koho - možná ten pocit budete mít taky a pokud budete vědět koho, napište mi do komentářů.

Abych nepěl jen samé ódy, trochu mi přijde, že Dan uvázl někde na půli cesty. Něco jako zaměřit se na všechny a na nikoho. Zombicí jsou například hodně detailně vykreslení, hodně brutálně se porcují, na druhá straně ostatní postavy jsou takové dětské až dětinské (jedna z nich mi strašně připomína taťku Šmoulu). Sprostá mluva tu neexistuje, vyloženě nic pobuřujícího taky ne. Vlastně, když se na to tak znova dívám, ani té krve tu tolik není, což vzhledem k zombie příběhu zamrzí. No, aspoň to můžu bez obav půjčit svým dcerám...

Co závěrem? No knížka je to milá, formát A5 je tak akorát, zpracování podle mě bezchybné. Barevný obal dává tušit, co se bude odehrávat uvnitř, vše je krásně čitelné i text poblíž vnitřní vazby (to někdy bývá problém). Vychází mi z toho, že někdo se prostě staral a podle mě může být Dan Černý velmi spokojený s celkovým zpracováním Továrny zkázy.

Mě osobně trochu vadí určitá dětskost kresby, jinak jsem se při čtení dobře bavil a už se těším na Tři úkoly pro Klytoru.
Autor:


Autor článku: Drakeus

Související články:


Česko
19.06.2022 Generál Fajtl: Český Exupéry pád přežil, ten francouzský ne - Aktualizováno
17.02.2022 Obrázky z československých dějin: Tak nám zmasakrovali Masaryka - N/A % - AKTUALIZOVÁNO
05.11.2018 Obrázky z dějin zeměpisných objevů a výletů (8): Kalousek maluje ošklivé charismatiky - AKTUALIZOVÁNOhorory
18.05.2016 Tisíc masek: Jebačka a vražděníčko v českém hororu - 40 %
13.04.2015 Čeští Zombíci žerou i dřevo ze stromů! - 60 %
08.04.2013 Živí mrtví 7: Smrt odešla na dovolenou - 80 %


    
Já Jóachym Rychtář


Recenze nebo blogpousty a reakce

Upozornění: Nemám Fejsbuk
(odešel jsem v roce 2020)
ani Instáč ani žádný jiný socky!Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sračka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!

Rozhovor s největším (182 cm) fanouškem Káji Saudka.

     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!