Recenze komiksu Děsivé dějiny: Řím od nakladatelství Egmont.
Aktualizace 25/1/2022: Smazáno doporučení čtenářům tohoto článku (Youtube)
Říká si to komiksový rychlokurz a je to součást velkého projektu Dějiny lidstva ve zkratce. Napočítal jsem na polici v jedné knihovně 44 knih a jedna internetová databáze uvádí 59 titlů. O Římu tam ale v obou seznamech existují ještě dvě podobné publikace takže očividně jeden rychlokurz nestačí.
Projekt stručných dějin vydal Egmont původně anglicky v Londýně roku 2011 a ještě tentýž rok jsme se dočkali českého překladu.
Dozvíme se deset děsivých dnů ze starověkého Říma. A prvním děsivým dnem je samotné založení Říma. Rom zabil Rema a založil Rom. Chápu překladatele, že si nevěděl rady, jestli teda Rom nebo Řím, přičemž ten Romulus by se pak měl jmenovat Řím. Jakože pan Řím založil Řím.
Příběh slavné Kleopatry scénárista zvládnul za 8 stran které jsem přečetl za 2 minuty. Ušetřil jsem několik hodin za film. To samé platí o filmu Spartakus.
Komiks není chronologický. Na straně 52 skáčeme zpátky do roku 9 n.l. Také je matoucí když ve větě "Jednoho dne Římanům došla trpělivost" není jasné jestli se Římany myslí vládcové nebo obyvatelé Říma nebo občané rozlehlé Římské říše.
Super je že vypravěčský text není ohraničen v rámečcích. Spartakus má nahoře na stránce 26 ohnutý nos. Dole na stránce už ne. A ještě stačil za těch několik políček zhubnout.
Kresba se valí v děsivých bíločervených odstínech. Přijde mi to inovativní příspěvek do říše na pomezí barevného a černobílého komiksu. Také jsem narazil na hezký grafický vtip na straně 73.
Na straně 89 míří bublina "To se mi nějak nezamlouvá." svým zobáčkem k nesprávné osobě.
Krvavá kapitola "Chléb a hry" je přístupná mládeži.
Shrnuto: Mnoho vtipných momentů by přebylo několik přešlapů, kdyby nechybělo vylíčení pádu Říma. Což je prostě velkopřešlap. Začátek zpracován byl a konec nikoli? Komiks mi ušetřil spoustu hodin u televize protože to zvládnul na několika obrázkových stránkách. Informativně, poučně a vtipně. Výrazný velkopřešlap má hodnotu minus 30 procent.
Mimo mísu pro pobavení zmiňuju že jsem v televizi viděl dokument kde bylo vidět jak v starověkém římském městě jsou všechny domy označené "symbolem" příslušnosti k římské říši. Něco jako domovní znamení. Na kamenných zdech těch domů tam byl reliéf znázorňující lidský falus i s koulema. V té době to prý bylo běžné.
Hodnocení komiksu: 70 %
Zdroje:
Časopisy History a Živá historie
TV dokument BBC o Pompejích
Wikipedie
Dodatel pod čarou: Tuto recenzi jsem napsal kvůli tomu že redaktor Basil Karlo vylákal bez mého svolení tento komiks od nakladatelství a po výzvě aby to všechno vrátil tak neučinil. Proto jsem ho z redakce vyhodil.
Upozornění: Tato recenze původně vyšla dne 11/6/2018.Aktualizace 6/11/2022: Nadpis byl upraven slovem Aktualizace