Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Velký přehled časopisů s komiksy (28) - Asterix - Aktualizováno

13.09.2021, autor: Joachym

Recenze komiksu Asterix a Caesarův vavřínový věnec.
Komiks se narodil roku 1972, česky přeložen 1994 a dotisknut 2000 a možná se tiskne znovu a zas a dál. Za touto komiksovou sérií stojí scenárista René Goscinny a kreslíř Albert Uderzo, později ho vyráběl jen Uderzo i jako scénárista a v současnosti vznikají nové komiksy bez obou otců zakladatelů. Původní série čítá celkem 23, respektive 34 alb. Za komunismu v Československu komiks vycházel v časopise Sedmička pionýrů.

Galové jsou Keltové a u nás se tenhle národ jmenoval Bójové po kterých nám někteří v zahraničí říkají Bohemia. Odtud pochází nadávka bohém, bohémové. Ale my si stejně teď říkáme Česko a ostatní nutíme říkat Czechia.

Líbilo se mi, jak průvodce promluví stejnou větu v různých jazycích v jiných fontech a také v hieroglifech.

Pohled na první políčko komiksu z ptačího pohledu na město Řím je uchvacující. Krásná "3D" kreslená mapa. Podobně hezká podívaná se opakuje s městečkem Lutecie. Detailní a pestrobarevná kresebná práce. Radost se kochat. Červená, zelená, žlutá v konstrastních postaveních. Kreslíř umí poctivě nakreslit i dav, napočítal jsem třikrát pečlivou práci s davem.

Přišlo mi zvláštní že kreslíř město zpodobnil uklizené a bez žádných odpadků, skoro jako ve městě dnes. Prostě se mi nezdá že ve starověku takto dbali na veřejnou čistotu.

Jeden z mnoha vtipů: Obelix je odsouzený a jako gladiátor říká vězniteli: "Neměl byste kapku oleje, že bych si natřel tělo?" - "Nechtěl byste ve vašem případě radči hořčici?"

Kreslířovi se nepovedly Galantiny oranžové vlasy vlevo na str. 8, vpravo jsou totiž žluté.

Římská říše padla díky alkoholu. Říkají v komiksu. Možná. O pádu Římské říše se občas mluví v souvislosti s úpadkem současné civilizace. Odborníci srovnávají obě kultury a nalézají podobné úkazy které mají předpovídat konec současného západního světa.

Historici vypráví o nezvládnutí nájezdu barbarů a tak se to učí i ve školách jako stěhování národů. Po přečtení Wikipedie jsem zjistil že oni ti barbaři dokonce vládli celé původní říši jako césarové. Neboli římský lid si zvolil barbara aby jim císařoval a zachránil je od jiných barbarů.

Egyptolog Bárta z Univerzity Karlovy tvrdí že za pádem minulých civilizací stála přílišná byrokracie. Když bych uvažoval o starověkém Egyptu tak tam přece došlo (mimojiné) k dobytí říše Alexandrem Velikým. A Ptolemajovci, následovníci slavného Makedonce a pokračovatelé egyptských dynastií, se sklonili před Římem.

Každopádně vůdcové a senátoři v Římě nezvládli změny v okolí a uvnitř říše a tím se ukončila jedna etapa historie. Dědictví římského práva si neseme v současném světě dodnes.

Hlavním hrdinům se podaří ukradnout Caesarův vavřínový věnec. Z jejich pohledu se to asi dá považovat za hepyend ale já si to nemyslím. Dostojevski ve svém veledíle Zločin a trest pojednává o lichvářce která oškubává dlužníky a hrdina knihy, její dlužník, jí zabije. Což je nesprávné i když vezmeme v potaz jaká potvora to byla. Takhle jenom jeden netvor vystřídal jiného netvora.

Celkově tedy komiks vyznívá vtipně a hezky pečlivě nakreslený. Množství legrace by přebilo těch pár chybiček, kdyby se tam neděla jedna nepřístojnost.

Hodnocení komiksu: 30 %

Zdroje:
Wikipedie, Bichle: Zločin a trest z videacesky.cz, Rozhovory s egyptologem Bártou, Časopis Živá historie, Časopis History revue

Upozornění: Recenze byla mírně zkrácenaDodatel pod čarou: Tuto recenzi jsem napsal kvůli tomu že redaktor Basil Karlo vylákal bez mého svolení tento komiks od nakladatelství a po výzvě aby to všechno vrátil tak neučinil. Proto jsem ho z redakce vyhodil.

Upozornění: Tato recenze původně vyšla dne 4/3/2019.
Autor:


Autor článku: Joachym

Související články:


Asterix
20.08.2007 ASTERIX 31 – ASTERIX A LATRAVIATA
06.08.2007 ASTERIX 28 – ASTERIX A RAHAZÁDA
02.08.2007 ASTERIX 27 – ASTERIXŮV SYNFrancouzské série
13.09.2021 Velký přehled časopisů s komiksy (27) - Lucky Luke - AKTUALIZACE
09.05.2005 TROLL ANEB PROČ VZNIKL DONŽON
23.02.2005 GOLDEN CITY 5: LE DOSSIER HARRISON (AKTA HARRISON)čAsopisy A mAgAzíny
13.09.2021 Velký přehled časopisů s komiksy (27) - Lucky Luke - AKTUALIZACE
06.04.2019 Velký přehled časopisů s komiksy (29) - Jirka - Aktualizováno
11.08.2015 Velký přehled časopisů s komiksy (25) - MimoniEgmont - grafické novely
13.09.2021 Velký přehled časopisů s komiksy (27) - Lucky Luke - AKTUALIZACE
13.09.2021 Velký přehled časopisů s komiksy (26) - Děsivé dějiny - Aktualizace
12.03.2013 Hra o trůny: Po knize a televizním seriálu přišel komiks - 80 %


    
Joachym


Články nebo blogposty a reakce

Upozornění: Nemám Facebook
(odešel jsem v roce 2020)
ani žádný jiný profily!Skandální reakce nakladatelství BBart.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

Ze zk*rvené Vrány teče smůla

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Život našeho Pána     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2024 Komiks.cz
CC BY-NC-ND 3.0

Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!