Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Velký přehled časopisů s komiksy (27) - Lucky Luke - AKTUALIZACE

13.09.2021, autor: Joachym

Recenze komiksu Lucky Luke: Tortilly pro bratry Daltonovy. Nebo spíš takhle: LLICKY LLIKE na divokém západě s divokým leteringem.
Lucky Luke je vlastně divoký západ v USA z pohledu Belgičanů (Morris) a Francouzů. Jeden čas se na tvorbě podílel i autor z Asterixe, René Goscinny.

Daltonovi se prezentují jako nejlstivější bandité v USA. Přitom únos Luckyho Luka (dále jen LL) byl dílem náhody a vlastní LLyho pasti. Takže pro mě osobně jsou bratři Daltoni hloupí jak poleno, pověst nepověst. Vyzdvihuji tuto průhlednou charakteristiku jako vysoce přínosné ponaučení. Bandité ze sebe dělají hogofogo a mezitím se provalí jak jsou tupí. Chytří jsou jenom ve vytváření obrazů mýtů a prvního dojmu, drbů a pověstí o svých kvalitách. Takový reklamní marketing v praxi.

Nelíbí se mi leterink a hnusné U co spíš evokuje LI a naopak. ŤLIK ŤLIK ŤLIK. JESTU PAK TOHLE ČTETE SPRÁVNĚ. Na straně 8 je dokonalé oslovení LLICKY LLIKLI. Přitom za pikantní shledávám to že se jedná o ruční leterink kdy každé písmeno vyhlíží jinak. Aspoň mě pobavilo BLIENO a LILIČNÍCI. A frustrace se koná i opačným směrem. LISTY čtu jako USTY. Tenhle leterink a zrovna v tomto komiksu má u mě prostě maximální smůlu.

Ptačí pohled na vesnici (ze strany 12) jsem si užil, koně, lidi, ulice ve městě. I když asi chybí vyšlapané cesty. Jinak pozadí působí spíše odfláknutě ale kresba postav a ostatního ujde. LL s Daltonovými se ukazují jako charakteři s osobnostní náplní. Na straně 10 dým a obláček bubliny lze zaměnit jeden za jednoho.

V komiksu zazní i španělština která k Divokému západu patří. Narazil jsem a líbil se mi ftip na výslovnost určený jen pro znalce jazyka (str. 11.) Což je zajímavé že ve francouzském komiksu o Aamerice se mluví španělsky. Další vtip se odehraje v kantýně s výměnou cedulí. Tleskám. Pro loupež v bance má bandita maskovací šátek se svým jménem. Kam na ty ftípky autoři chodí.

Pes a kůň mluví. To jsem nevěděl. Ale pes neumí česky, nebo spíš překladatel? Pes říká : "Co naděluje kůň?" místo "Co naděluje koni?". A na straně 10 jsem nepochopil ke komu mluví. Trapák pes se projevuje i ve straně 14 kde zbytečně vykecne: "Takový kůň je pro cestování docela praktický." Uodafak?

Od strany 24 jde příběh do kopru. Proč Espuelas zjišťuje jestli pes zná Daltony? Psa propustí místo aby s ním vymysleli plán pro oloupení LLa.

Po přečtení dvou komiksů LL musím prohlásit že LL se jako chytrolín moc neprojevil.

Několik legračních pojntů bohužel nepřebije otřesný leterink a několik blbostí. I přesto se jedná o slušný sešit. Ze zájmu jsem ještě četl LLyho komiks kde v názvu byl nějaký soudce a čtení tohoto kusu docela bolelo trapností. Myslím že LL: Tortilly předčí toho LL:Soudce vtipem

Podle Wikipedie je LL slavnější bráška Asterixe, o čemž vypovídá i přes 70 vydaných alb, což je více než dokázal Francouzký Gal. Naštěstí jsem tuto informaci zjistil až po napsání recenze a text vznikl bez ohledu na jakýsi respekt k uznávané komiksové sérii.

Hodnocení komiksu: 30 %

Zdroje:
Wikipedie,Dodatel pod čarou: Tuto recenzi jsem napsal kvůli tomu že redaktor Basil Karlo vylákal bez mého svolení tento komiks od nakladatelství a po výzvě aby to všechno vrátil tak neučinil. Proto jsem ho z redakce vyhodil.

Upozornění: Tato recenze původně vyšla dne 4/2/2019.

Upozornění 21/1/2022: Text recenze byl zkrácen
Autor:


Autor článku: Joachym

Související články:


Francouzské série
13.09.2021 Velký přehled časopisů s komiksy (28) - Asterix - Aktualizováno
09.05.2005 TROLL ANEB PROČ VZNIKL DONŽON
23.02.2005 GOLDEN CITY 5: LE DOSSIER HARRISON (AKTA HARRISON)čAsopisy A mAgAzíny
13.09.2021 Velký přehled časopisů s komiksy (28) - Asterix - Aktualizováno
06.04.2019 Velký přehled časopisů s komiksy (29) - Jirka - Aktualizováno
11.08.2015 Velký přehled časopisů s komiksy (25) - MimoniEgmont - grafické novely
13.09.2021 Velký přehled časopisů s komiksy (26) - Děsivé dějiny - Aktualizace
13.09.2021 Velký přehled časopisů s komiksy (28) - Asterix - Aktualizováno
12.03.2013 Hra o trůny: Po knize a televizním seriálu přišel komiks - 80 %Lucky Luke
04.03.2008 MORRIS, MUŽ JEDNÉ SÉRIE
03.03.2008 LUCKY LUKE 12 – TRAMTABUMOVO DĚDICTVÍ
18.10.2007 LUCKY LUKE 11 - BÍLÝ KAVALÍR


    
Joachym


Články nebo blogposty a reakce

Upozornění: Nemám Facebook
(odešel jsem v roce 2020)
ani žádný jiný profily!Skandální reakce nakladatelství BBart.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

Ze zk*rvené Vrány teče smůla

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Život našeho Pána     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2024 Komiks.cz
CC BY-NC-ND 3.0

Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!