Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Komerce
Prosba pro zadavatele reklamy na PR Beletrie.eu: Pls kontaktujte komiks.cz
Tento text tu nebude nafurt! (Dne 25/1/2022)

RUDDY

22.12.2000, autor: Sakyk

Tak nám po čase zase vyšel původní český komiks. A hned na úvod je třeba říci, že opravdu, až do morku obrázků, český, oproštěný přetvařování a otrockého kopírování amerických vzorů.
A přesto působí, za mohutných rozmachů napumpovaných lýtek, hodně univerzalisticky (město Brno postavené na úroveň New Yorku či Paříže, str. 12), ba přímo prorocky směrem do budoucnosti. Alespoň doufejme.

Nejprve stručně k ději. Ruddy, hlavní hrdina příběhu, je evropským . přeborníkem v jízdě na koloběžkách z kopca. Sport to je veskrze krásný, avšak náročný. Pod takovým kopcem si nesmíte představovat mírně klesající asfaltku, ale prudký sráz plný kamenů, výmolů, pařezů a jiných nebezpečenstev (výmluvnou klasifikaci obtížnosti tratí přináší ukázka kvalifikačních bojů na straně 31). Vše se točí okolo nejtěžšího a nejslavnějšího závodu sezóny, kterým je desáté mistrovství. Za jeho pořadatele byla zvolena právě moravská metropole, ve které se před lety při stejném závodě zabil Ruddyho přítel Vincent. Ruddy je posedlý cílem vyhrát a kamarádovu památku tak uctít. Zdá se, že to pro něj bude při jeho formě celkem snadné. Ovšem stojí před ním dvě překážky. Zaprvé bezejmenný šéf zločinecké bandy, která má prsty i ve Vincentově tragédii a i teď spřádá plány, jak si díky vydírání hlavního favorita mistrovství přijít k pěkné sumičce. Zadruhé mladá, neznámá Ruddyho obdivovatelka, ve skutečnosti ambiciózní dívka (která asi jen náhodou připomíná Lucii Bílou), dlouhá léta tajně trénující a toužící po vítězství a pokoření svého vzoru. Jenže její city jsou silnější než chuť po výhře, ve správnou chvíli se ocitá na správném místě a Ruddymu může pomoci. A tak nakonec vše, jak i sám autor přiznává „shodou podivných náhod, a nezastírejme, že z části i z vůle autorovy“, spěje k nevyhnutelnému happy – endu.

Čechova černobílá kresba Pavla Čecha je zvláštní – a přispívá k tomu měrou nemalou bohužel i úprava a tisk díla. Na zažloutlém, hrubém papíře . působí šedé šmouhy dojmem kresby křídou... Navíc není rámována geometricky přesnými čtverci, protože ty jsou vyvedeny od ruky, různě se překrývají, mají nepravidelné rozměry, často jeden obrázek zabírá celou stránku a na straně 55 kreslíř dokonce rozlil inkoust. Hýří také množstvím vtípků, legrácek a humoru (žbluňknutí slunce po jeho západu do moře na straně 35, Praskalova lopota s balvanem na straně 43, padouchův tragický konec skrze šneka, atd.).
Ano, právě na první pohled lehce přehlédnutelné drobnosti stojí za povšimnutí - autor tu je zjevně inspirován Saudkem (dalším příkladem nechť je detailní záběr otoků dívčiných palců na straně 19). Zajímavá je i titulní a poslední stránka, nejprve s pěti vyobrazeními Ruddyho, evokujícími Rychlé šípy (a zlá domovnice na straně 33), pak s odkazem tajemná Stínadla, anebo čtyřlístkový podtitulek „obrázkový seriál pro chlapce a děvčata“.

A ještě pár vybraných zajímavých slovních obratů:
strana 6 – „jeden z konců brzdového lanka se Ruddymu zle zamotal do předního kola ...
strana 27 – „klatě!“, „..no tótó
strana 31 – „start – teď – uš
strana 32 – „tradá tradá mila
Prostě zábavné, úsměvné čtení pro každého na sobotní odpoledne, při kterém se zároveň dozvíte něco odborného o technice jízdy na koloběžce (Tradamilino učení na straně 36, studie svalů odrazové nohy mladého závodníka Petrolína na straně 53).
Autor:


Autor článku: Sakyk

Detaily o komiksu:

Titul:
Scénář: Pavel Čech
Kresba: Pavel Čech
Žánr: Dobrodružné a westerny (CZ).
Vydavatel: Netopejr
Související články:


Česko
19.06.2022 Generál Fajtl: Český Exupéry pád přežil, ten francouzský ne - Aktualizováno
17.02.2022 Obrázky z československých dějin: Tak nám zmasakrovali Masaryka - N/A % - AKTUALIZOVÁNO
05.11.2018 Obrázky z dějin zeměpisných objevů a výletů (8): Kalousek maluje ošklivé charismatiky - AKTUALIZOVÁNO


    
Já Jóachym Rychtář


Recenze nebo blogpousty a reakce

Upozornění: Nemám Fejsbuk
(odešel jsem v roce 2020)
ani Instáč ani žádný jiný socky!Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sračka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!

Rozhovor s největším (182 cm) fanouškem Káji Saudka.

     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!