Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

TINTIN 7 - ČERNÝ OSTROV

22.01.2007, autor: Zarkoff

Hergé v albu Černý ostrov svého hrdinu rozhodně nešetří. Hned na první stránce je Tintin zastřelen… Zastřelen?? Ne, klid, je jenom postřelen; jen co se však probere, vydává se na ztřeštěnou pouť, začíná svou neuvěřitelnou honičku za padělateli bankovek. Je přitom třikrát omráčen, jednou omámen chloroformem, jednou vypadne z nabouraného přívěsu do rybníka a jednou přežije nouzové přistání letadla, ovšem tak, že dopadne do trní.
Recenzi alba Tintin 6 – Ulomené ucho čtěte zde.
Ani natvrdlí detektivové Kadlec a Tkadlec, kteří nejprve Tintina pronásledují, aby s ním nakonec vzorně spolupracovali, to nemají lehké: jako obvykle někam padají, ti to ale mají takříkajíc v popisu práce.
 
. Tintin – neúnavný pronásledovatel
Příběh je konstruován jako nepřetržitý sled neuvěřitelných peripetií. Tintin pronásleduje padělatele ve vlaku, auty, pěšky i letadlem. Avšak pokaždé, kdy se jich hodlá zmocnit, zlosynové vyváznou. Pokaždé, když se zločinci zmocní Tintina (a když má tudíž náš hrdina na kahánku), odvážný reportér jim unikne. A tak stále dokola, dokud nenastane závěrečné zúčtování v neblaze proslulém hradu Ben More na Černém ostrově nedaleko skotského městečka Kiltochu. Tam svede Tintin poslední bitvu nejenom s bandou padělatelů, ale i s hrůzostrašnou gorilou jménem Ranko. Do vyprávění Hergé zapojil na svou dobu moderní dopravní prostředek: letadla. Letadel používají padělatelé k distribuci bankovek. Letadlem (dočasně) unikají „nebezpeční lotři“ Tintinovi na straně 37 a najatým letadlem je Tintin pronásleduje. Za nimi vzlétnou v dvouplošníku také detektivové Kadlec a Tkadlec. Ti se nakonec bezděčně zapletou do závodů v letecké akrobacii; poslední letoun je pak připraven pro všechny případy v tajném hangáru na Černém ostrově.

Čtvrtá verze
. První verze Černého ostrova se jmenovala „Nová dobrodružství Tintina a Filuty“ a vycházela na pokračování v letech 1937-1938 v časopisu Petit Vingtième. Příběh přetiskoval také francouzský časopis Coeurs vaillants (Chrabrá srdce) pod názvem „Tajemství šedého letadla“. Krátce nato vydalo nakladatelství Casterman druhou černobílou verzi a v roce 1943 vyšla v tomtéž nakladatelství verze barevná; ta již nesla název Černý ostrov. Díky válečnému nedostatku papíru byl náklad této barevné verze mnohem menší, než nakladatelství původně plánovalo. Pro čtvrtou verzi na 62 stranách, která vyšla roku 1965, Hergé se spolupracovníky celý příběh z gruntu překreslil. Při této příležitosti je vhodné dodat, že televizní (černobílý) přístroj na straně 55 není žádný anachronismus; v Anglii koncem třicátých let již tyto kouzelné bedýnky existovaly. Naopak světoznámá whisky Loch Lomond je Hergého vynález. Pálenka této značky se objevila na trhu teprve po obrovském celosvětovém úspěšném tažení Tintinových alb ve druhé polovině dvacátého století (pochopitelně s výjimkou Česka).

. Hergého asistent Bob de Moor
Porovnáme-li kresbu dvou alb Ulomené ucho a Černý ostrov, které u nás vyšly krátce po sobě, postřehneme některé drobné změny. Tintinova pověstná čupřina již není čistě blond, ale zřetelně potemněla. Filutův čenich již není protažený, ale mírně rozšířený, pánové Tkadlec a Kadlec mají o něco kratší nosy a límečky jejich košil se přizpůsobily soudobé módě. Styl „čisté linky“ zůstal samozřejmě zachován, ale pozadí obrázků jsou v albu Černý ostrov mnohem pečlivěji prokresleny. Jednotvárný systém 4 stripů na stránku je na několika místech narušen; v albu najdeme stránky, které mají na jedné stránce 5 stripů i stránky s obrázky, které zabírají celou polovinu stránky. Kreslířova ruka se pochopitelně s časem vyvíjí a jeho kresba dozrává. Nicméně není žádným tajemstvím, že od čtyřicátých let minulého století Hergému pomáhali při úpravách starších příběhů asistenti; k prvním patřil například E. P. Jacobs. Roku 1950 vytvořil Hergé akciovou společnost „Studio Hergé“, jejímž stálým členem byl od samého začátku Bob de Moor (1925-1992). Ve studiu se pak vystřídala řada známých komiksový kreslířů, jako byl Jacques Martin, Roger Leloup a další. Kreslit postavu Tintina si však vždy Hergé vyhrazoval pouze pro sebe. Na definitivní verzi Černého ostrova měl pak největší podíl dlouhodobý Hergého asistent Bob de Moor.

Překlad
Kateřiny Vinšové má standardně dobrou úroveň. Znamenitě si poradila i s novinovým výstřižkem na poslední stránce. Jenom mi není jasné, proč v komentáři na předposledním obrázku na straně 55 přeložila francouzský výraz pro „přemet“ (v originálu „saut périlleux“) slovem „nebezpečný skok“.
Autor:


Autor článku: Zarkoff

Detaily o komiksu:

Titul: Tintin 07 - Černý ostrov
Série: Tintin (CZ)
Scénář: Georges Remi (Hergé)
Kresba: Georges Remi (Hergé)
Překlad: Kateřina Vinšová
Žánr: Dobrodružné a westerny (CZ).
Rok vydání: 2006
Počet stran: 64
Formát: A4
Vydavatel: Albatros
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Belgie
Související články:


Hergé
21.06.2007 TINTIN A ETNOCENTRISMUS (18) – ZÁVĚR
14.06.2007 TINTIN A ETNOCENTRISMUS (17) – DUPOND A DUPONT
07.06.2007 TINTIN A ETNOCENTRISMUS (16) – TINTIN VE SVĚTLE DNEŠKA


    


Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sračka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!

Rozhovor s největším (182 cm) fanouškem Káji Saudka.

     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!