Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

TINTIN A ETNOCENTRISMUS (5) – ANALÝZA KOMIKSU TINTIN V KONGU

01.03.2007, autor: Mig

Analýzu jsem vypracoval na základě knih – Tools for cultural studies (Thwaites, Davis, Mules), La bande dessinée: Essai d'analyse sémiotique (Fresnault-Deruelle), Stavba komiksu (Groensteen), Skeptikové a těšitelé (Eco) a Mytologie (Barthes), které byly v tomto směru dostatečnou metodologickou oporou. Komiksová terminologie není v českém jazyce ustálena, a tak lze v různých publikacích nalézt různá pojmenování pro stejné věci či jevy.
. Českou terminologii jsem převzal z knihy Stavba komiksu, přeloženou z francouzského originálu Barborou Antonovou. V jednom případě se však její terminologie nedržím. Pro „základní jednotku komiksu“ neboli „fragmentární komiksový obraz“ užívá Barbora Antonová pojmu „viněta“. V této práci užívám pojmu „políčko“, lze ho chápat jako neutrální a v jistém ohledu i jako přesnější pojem.

Na výběru následujících políček či celých mini-příběhů budu hledat skryté významy, které nejsou při běžném čtení patrné. Jednotlivé příběhy nemají být návodem „jak zachránit psa“ či popis „srážky auta s vlakem“. Interakce jednotlivých postav při těchto i jiných situacích produkuje mnoho vedlejších významů; ty významné pro tuto práci jsem se snažil zachytit, rozebrat a popsat. Byť nejde o reprezentativní výběr, představené příklady dostatečně ilustrují celkové rozpoložení Tintina v Kongu.

Dvě Konga
Jak už název sám napovídá, příběh se odehrává v Kongu. Na dnešní politické mapě nalezneme Konga dvě. Upřesněme si, společně se stručným geografickým přiblížením centrální Afriky, v kterém Kongu se příběh odehrává. Dnešní stát Kongo je bývalou francouzskou kolonií, s hlavním městem Brazzaville. V jeho východním sousedství se nachází Demokratická republika Kongo s hlavním městem Kinshasa (hlavní města leží v těsné blízkosti a dělí je pouze řeka), které bylo až do roku 1960 belgickou kolonií. Dříve Belgické Kongo se v roce 1971 přejmenovalo na Zair a od roku 1997 je Demokratickou republikou Kongo (viz obrázek). Tintinova destinace jako Belgičana je pochopitelně Belgické Kongo. Dokládají to geografické odkazy, které se v příběhu objevují (pouze v černobílé verzi). Na straně 21, když Tintin Milouovi vysvětluje, kterou cestou loď pojede, zmiňuje i dvě města: Boma, kterým loď projíždí, a Matadi, ve kterém kotví – obě tato města jsou na území bývalého Belgického Konga.

Text je součástí diplomové práce Michala Uhla Tintin v Kongu – Etnocentrismus v obrazech, Masarykova Univerzita v Brně, 2007 (redakčně upraveno).
Autor:


Autor článku: Mig

Detaily o sérii

Série: Tintin (CZ)
Země vydání: Česká Republika
  Země původu: Belgie
Související články:


Hergé
21.06.2007 TINTIN A ETNOCENTRISMUS (18) – ZÁVĚR
14.06.2007 TINTIN A ETNOCENTRISMUS (17) – DUPOND A DUPONT
07.06.2007 TINTIN A ETNOCENTRISMUS (16) – TINTIN VE SVĚTLE DNEŠKA


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!