Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

MONDE D’EDENA 5 - SRA

30.07.2007, autor: Zarkoff

Sen ve snu a znovu sen a znovu probuzení a nakonec návrat do snu, takový je onirický charakter závěrečné (ale nikoliv poslední!) epizody série Edena. Na konci předešlého příběhu Stel byly ze Stelova mozku vymazány veškeré vzpomínky, kromě jediné: musí začít usilovně pátrat po Ataně. V první polovině alba jsme proto svědky Stelova putování po podivné krajině, která snad je, snad není součástí původní rajské Edeny. Jeho putování sleduje bývalý Stelův přítel Trollopen, jehož psychiku beze zbytku ovládl Patern.
. Stelovo putování
Spící Stel se nejprve – jako novodobý Gulliver - vynoří z moře v zemi malých lidí. Po probuzení se s nimi spřátelí, nezůstane však u nich dlouho, protože jeho cílem je najít Atanu. Na další cestě Stela doprovázejí tři létající „hypototemy“, které mají tvar nízko letících a nesmírně upovídaných družic. Jejich mluva je kouzelnou parodií na úřednickou hantýrku a na jazyk úředních vyhlášek, pokynů a směrnic. Hypototemy dovedou Stela k sídlišti jménem Sra. Hlavní budovou je zde klášter, jemuž předsedá takzvaná „papežka“. To snad je, snad není vytoužená Atana. Hypototemy jsou chyceny a zneškodněny, papežka najde v „knize“ obraz Burga, který „provází Stela tímto živým snem“, Stel dostane čtyři zakuklené průvodce a vydá se na cestu podzemím kláštera.
Jednou ze zastávek tohoto putování je přechod „axonometrickou zónou“, ve které je potlačena perspektiva. Několik Moebiových obrázků zde skutečně postrádá perspektivu. Stel je nakonec přiveden ke svému pokoji, uléhá a malá víla mu ve spánku připomíná minulé události a snaží se probudit jeho ztracenou paměť.

. Paternův triumf
To však již Patern chystá na Burga léčku, a připravuje tak svůj konečný triumf. Burg je málem svržen do nicoty, Stel se probouzí, zjišťuje, že dlouhé nosy zaútočily na klášter a chystají se „papežku“ popravit. Stel v ní poznává vytouženou Atanu, Atana poznává Stela, Stel se zmocní revolveru, ale příliš pozdě! Atana je popravena a Stel usmrcen…
Naštěstí jen ve snu. Spící Stel je dopraven na jeviště, na kterém Patern vtělený do Trollopena oslavuje svůj triumf. Patern se mění v ještěra a před zraky svých poddaných - „Dlouhých nosů“ – se chystá Stela sníst zaživa. Jenže Stel se probouzí, rozpomene se na smrt Atany a mění se v ještě horší nestvůru než je Patern. S chutí se mu zakusuje do krku…

. Syndrom EDNA
A Stel se znovu probouzí. Tentokrát v sanatoriu na asteroidu kdesi ve vesmíru. Ošetřující personál mu říká Stelekian a sanatorium vede doktor Burglow. Ten Stelovi vysvětluje, že se stal obětí syndromu EDNA, což je zkratka pro syndrom „Expanze kyseliny desoxyrybonukleové“. Burglow dokonce tvrdí, že žádná planeta Edena ani Atana neexistovaly. Stel je sice vyléčen, ale již nikdy nebude moci létat v kosmu a bude dopraven na Zemi. Jenže nedaleko na kosmodromu stále stojí Stelova loď. Momentálně není schopná vzlétnout, protože nemá letové kódy. Stel – geniální opravář – však nepatrně upraví lodní derivátor; na obrazovce v řídicí kupoli se mu zjeví nejenom malá víla, ale dokonce i Atana a zvou jej na „Rajskou planetu“. Tam také Stel nakonec odlétá a jeho sen se stává realitou…

Moebiovy hranaté bubliny
Moebius v této epizodě již téměř potlačil šrafování a pracuje takřka výlučně s čistou linkou. Své realisticky pojaté snové vize kreslí rozmáchlý stylem, při kterém neváhá před celostránkovými či půlstránkovými ilustracemi. Přes závažnost celé zápletky a navzdory krutým intrikám zlovolného Paterna prosvítá jeho kresbami permanentní nádech ironie.
Pro bubliny zvolil Moebius tentokrát důsledně obdélníkovou formu. Nejsou kupodivu bílé, ale přebírají vždy barvu pozadí. Výpovědi jsou tak lépe začleněny do příslušného záběru. Moebius toto album nakreslil sedm let po dokončení předposlední epizody série. Snažil se vědomě o to, aby čtenář byl permanentně na pochybách, co je sen a co skutečnost. Za svou osobu mohu říci jen jedno: nad stránkami příběhu „Sra“ se mi snilo dobře.
Autor:


Autor článku: Zarkoff

Detaily o komiksu:

Titul: 5 - Sra
Série: Monde d/Edena
Scénář: Jean Giraud - Moebius
Kresba: Jean Giraud - Moebius
Žánr: Sci-fi, fantasy.
Rok vydání: 2001
Počet stran: 62
Formát: A4
Vydavatel: Casterman
Země vydání: Francie
Země původu: Francie
Související články:


Moebius
11.07.2012 Arzach - 70 %
21.02.2012 KOMIKSOVÝ KRESLÍŘ MOEBIUS (5) - Nové tisíciletí
14.02.2012 KOMIKSOVÝ KRESLÍŘ MOEBIUS (4) - Devadesátá léta


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!