Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

MONDE D´EDENA 6 – LES RÉPARATEURS

02.04.2008, autor: Zarkoff

Že Moebius dokáže vyprávět příběh čistě vizuálními prostředky, víme již od doby, kdy uveřejnil příběhy legendárního pteroválečníka Arzacha. Že Moebius dokáže postavit na hlavu slovní komponentu komiksového příběhu, víme již od publikace neméně legendární Hermetické garáže, zejména ze sekvence, ve které je Larc Dalxtré (omylem) přenesen na westernovou planetu, kde se hovoří jemu i nám neznámým jazykem. V albu Les réparateurs (Opraváři) nám znovu dokáže, že se obejde (téměř) beze slov a že přitom dokáže nakreslit poetický a současně poutavý příběh.
Ve skutečnosti jde celkem o čtyři příběhy; ve dvou přitom vystupují naši staří známí kosmičtí opraváři Stel a Atan, ve zbývajících dvou se setkáme s „Dlouhými nosy“, tj. s fanatickými obyvateli planety Edena. V posledním příběhu navíc nás svou přítomností obšťastní Major Grubert.

Variace na známé téma
Le Monde d´Edena 6 – Les réparateurs, obálkaPrvní osmistránkový příběh, podle kterého bylo pojmenováno i celé album, vyšel poprvé v posledním čísle časopisu (A Suivre) v prosinci roku 1997. Stel a Atan po přistání na nehostinné planetě vnikají do jeskynního labyrintu, po strastiplné cestě podzemím osvobodí uvězněného kreslíře (Moebia) a umožní jeho přenesení do reálné pracovny v jeho vlastním domě. Kreslíř se tak může vrátit z umělého aseptického světa do reálného života.
Následuje čtyřstránková hříčka, během níž jeden z Dlouhých nosů navštíví Neapol. Komiks se jmenuje Voir Naples (čili Vidět Neapol, ale druhá část úsloví …a zemřít je zde záměrně vynechána, neboť ji parafrázuje název posledního příběhu). Dílo vytvořil Moebius roku 1987 během neapolského komiksového setkání „Futuro Remoto“. Dlouhý nos objeví pravé kouzlo města pod Vesuvem teprve tehdy, až se zbaví nepraktického ochranného obleku a dýchací masky a začne volně dýchat. Je to jediná epizoda alba, ve které obrazovou složku doprovází text; má formu vnitřního monologu hlavního hrdiny.
Le Monde d´Edena 6 – Les réparateurs, ukázkaVe třetí části, která má rozsah 23 stran a která nese název La planète encore… (Ještě jedna planeta…), se znovu setkáme s „opraváři“ Stelem a Atanem. Ti navštíví nehostinnou planetu, na níž jsou kolem ústředního, a navíc notně tajuplného chrámu shromážděny mumifikované postavy původních obyvatel. Stelův navigační přístroj ukáže opravářům cestu do chrámové svatyně, ve které má Atan vidění; v něm spatří šťastnou minulost zakleté planety. Tento zlatý věk se vzápětí začne realizovat, vše ožívá, rostliny bují, všude se hemží nový život a výsadkový modul našich hrdinů na cestě k raketě doprovází nová generace probuzených obyvatel nového světa. Stelovi a Atanovi se tak podaří zvrátit obvyklý vývoj a nasměrovat devastovanou planetu k lepším zítřkům. Pokud se vám zdá námět této epizody poněkud spjat s ekologií, nemýlíte se! Moebius tento příběh nakreslil roku 1990 pro americký komiksový sešit vydaný u příležitosti „Dnu Země“.
V poslední jedenáctistránkové epizodě dojde k setkání majora Gruberta s Dlouhými nosy. Příběh má příznačný název Mourir et voir Naples (Zemřít a vidět Neapol). Při své cestě pouštní krajinou objeví major nejprve turistického průvodce, lépe řečeno třetí díl příručky „Moebius v Neapoli od A do Z“. Vzápětí dorazí do rozpadajícího se domu, ve kterém zůstala bez pohromy jen obrovská socha neznámého božstva. Hned nato jsou vzájemné velikostní proporce postaveny na hlavu, protože se objeví vznášedlo Dlouhých nosů, kteří majora opatrně zvednou (ve srovnání s nenadálými hosty je náš hrdina směšně malý), uloží do schránky a tu shodí do kráteru Vesuvu. My ale dobře víme, že major je nezničitelný. A také že ano! Vesuv vybuchne a schránka s majorem – k jeho a k naší velké radosti – přistane na neapolské pláži. Po své zdánlivé smrti tedy major skutečně spatří Neapol. Epizoda se skládá z 22 obrázků, které jsou po řadě označeny písmeny A, B, C… až Z.

Moebiovská poetika
Stel a Atan ve skalním chrámuAlbum nijak úzce nenavazuje na děj, který nám Moebius vypráví v ostatních albech série Edena, a lze je považovat za jakýsi prolog k událostem, o nichž pojednává pět předcházejících svazků série. Všechny čtyři epizody alba jsou prostoupeny specifickou moebiovskou poetikou, která se pohybuje na úzké hraně oddělující poezii od ironického nadhledu. Řetězení jednotlivých sekvencí se řídí zvláštní snovou logikou, kterou však přitom gesta a výrazy protagonistů zdánlivě popírají.
Komiksoví fanoušci obecně a Moebiusovi fandové zvlášť si nepochybně vychutnají první a třetí příběh, které charakterizuje typický moebiovský fantastický realismus, metoda, která tomuto tvůrci umožňuje vyprávět i ty nejneuvěřitelnější scifistické příběhy naprosto věrohodným způsobem. Tyto epizody můžeme právem považovat jeden z vrcholů Moebiovy tvorby. Naproti tomu druhá a čtvrtá epizoda jsou kresleny stylem „čisté linky“ a vzbuzují dojem malé propracovanosti a jistého spěchu při jejich realizaci. Nicméně jde o zajímavé varianty na totéž téma, jak ostatně naznačují i jejich názvy.
Autor:


Autor článku: Zarkoff

Detaily o komiksu:

Titul: 6 - Réparateurs
Série: Monde d/Edena
Scénář: Jean Giraud - Moebius
Kresba: Jean Giraud - Moebius
Překlad:
Žánr: Sci-fi, fantasy (CZ).
Rok vydání: 2001
Počet stran: 54
Formát: 240 x 320
Vydavatel: Casterman
Země vydání: Francie
Země původu: Francie
Související články:


FranCouZský komiks
11.02.2013 Pupíky 1-5: Na pupíkách moc pupínků není - 90 %
21.02.2012 KOMIKSOVÝ KRESLÍŘ MOEBIUS (5) - Nové tisíciletí
14.02.2012 KOMIKSOVÝ KRESLÍŘ MOEBIUS (4) - Devadesátá létaMoebius
11.07.2012 Arzach - 70 %
21.02.2012 KOMIKSOVÝ KRESLÍŘ MOEBIUS (5) - Nové tisíciletí
14.02.2012 KOMIKSOVÝ KRESLÍŘ MOEBIUS (4) - Devadesátá léta


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!