Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

BERNARD PRINCE, TO JE AVENTŮRA FIZKULTŮRA

18.03.2008, autor: Sakyk

Když se řekne dobrodružný román, každému se automaticky vybaví jména takových hrdinů jako hrabě Monte Christo, Gulliver, Robinson Crusoe či kapitán Korkorán. Když se ve Francii řeklo v 70. letech dobrodružný komiks, rozuměla se tím téměř samozřejmě série Bernard Prince, která se v té době stala pro tento žánr doslova synonymem. Proč?
Není v tom žádná věda. Bernard Prince je dobrodruhem z povolání, který na své jachtě Kormorán křižuje všechna moře světa. Jeho přáteli, pomocníky a společníky jsou obhroublý a do nejrůznějších lapálií se neustále zaplétající milovník alkoholu a pěkných žen námořník Jordan a bystrý, nicméně malý, slabý a nezkušený chlapec jménem Djinn.

Obálky série Bernard Prince

Prototyp hrdiny
To Bernard je jiné kafe: v podstatě dokonalý (a zároveň také, jak dodávali občasní kritici, až téměř bezbarvý), bez rodiny a bez závazků. Už svým zjevem (šedivé vlasy, ostře řezaná tvář, bystrý pohled, nezbytné cigáro v koutku a vypracované, atletické tělo) zaslouženě přitahuje pozornost (i žen, byť celá série je až na několik výjimek asexuální a bez milostných zápletek). Když k tomu přidáme hromadu zkušeností, chladné uvažování, tvrdou pěst a evidentně bezedné konto (ač tu o něm takřka nikdy nepadne ani zmínka), máme tu pravého a správného chlapa, který se vyzná. Který si prostě vždycky poradí – a má k tomu spoustu příležitostí, jistěže, v dobrodružném komiksu přece nebude sedět jako pecka na zádi své luxusní lodi a nečinně potahovat z doutníku. A tak se původní agent Interpolu vydává do nitra africké džungle hledat havarované letadlo, bojuje proti padouchovi zvanému generál Satan, řeší problémy v soukromém kotvišti Coronado, potírá tyrany a diktátory. To vše ve fiktivních státečcích a přístavech celého světa, jejichž názvy však zcela srozumitelně evokují skutečné země a města.
Ukázka ze série Bob Francaval
Série Bernard Prince, inspirovaná v klasických amerických dobrodružných filmech 30. až 60. let, se poprvé objevila v lednu 1966 v časopise Tintin ve čtyřstránkovém kraťasu Billet Surprise (Vstupenka s překvapením) díky scenáristovi Michelovi Regnierovi zvanému Greg a kreslířovi Hermannovi Huppenovi. Svůj předobraz měla v komiksu Bob Francaval, pojednávajícím o stejnojmenném agentovi Interpolu a jeho mladém příteli jménem – Djinn. Komiks vytvářel Greg s kreslířem Louisem Hachém v roce 1958 pro týdeník Ima. První album série Bernard Prince vyšlo v květnu 1969 u nakladatelství Dargaud, jmenovalo se Général Satan a obsahovalo dva samostatné příběhy: Les pirates de Lokanga a Le Général Satan.

Kdo za to může?
Ukázka ze série Bernard PrinceGreg (1931 – 1999) začínal jako kreslíř u André Franquina (Modeste et Pompon), v 50. letech rozjel vlastní série jako Randy Rifle nebo Bronco et Pepito a vrhnul se též do psaní scénářů (Tiger Joe). Postupně se vyšvihl až na šéfredaktora časopisu Tintin a brzy začal chrlit své nejlepší kousky: kromě Princeho další dobrodružné série jako Comanche, Bruno Brazil, Rock Derby a především megaúspěšný Achille Talon. Čeští čtenáři se s Gregem mohli seznámit prostřednictvím thrilleru Colby.
Belgičan Hermann se narodil v roce 1938. Roku 1977 zatoužil tvořit vlastní série (tak vzniklo především jeho nejslavnější dílo Jeremiah), a proto od Princeho po dohodě s Gregem odchází. Nahrazuje ho Danny, ovšem pouze na dvě alba (Pièges aux 100 000 dards a Orage sur le Cormoran) a odchází také – prý se v sérii, silně ovlivněné Hermannovým stylem, necítil dobře. Novým kreslířem se stal Aidans, jenže jím kreslená alba Dynamitera a Poison vert se stala labutí písní celé série, která tak čítá celkem 17 řadových alb a jeden speciál.

Význam série (po zásluze oceněné řadou cen) tkví především v tom, že představila zbrusu nový typ hrdiny – do té doby typického svalnatého a statečného bijce, řešícího vše silou, nahradil přemýšlivý a rozvážný diplomat, používající své pěsti pouze v nevyhnutelných situacích. Buď tedy pozdraven, Bernarde Prince, ty statečný chlapíku! Nechť je ti moře dostatečně rozlehlé, neboť chuť po dobrodružství nezná hranic. Ahóóóóóój!!
Autor:


Autor článku: Sakyk

Detaily o sérii

Série:
Související články:


FranCouZský komiks
11.02.2013 Pupíky 1-5: Na pupíkách moc pupínků není - 90 %
21.02.2012 KOMIKSOVÝ KRESLÍŘ MOEBIUS (5) - Nové tisíciletí
14.02.2012 KOMIKSOVÝ KRESLÍŘ MOEBIUS (4) - Devadesátá létaKlasiky frankofonního komiksu
15.04.2008 BLUEBERRY, TO JSOU PIŠTOLNÍCI KABRNÍCI
08.04.2008 CHEVALIER ARDENT, TO JE HISTORIE RYSTUPIJE
01.04.2008 BUCK DANNY, TO JSOU MAJSTRŠTYKY AVIATIKY


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!