Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Komerce
Prosba pro zadavatele reklamy na PR Beletrie.eu: Pls kontaktujte komiks.cz
Tento text tu nebude nafurt! (Dne 25/1/2022)

BERNARD PRINCE, TO JE AVENTŮRA FIZKULTŮRA

18.03.2008, autor: Sakyk

Když se řekne dobrodružný román, každému se automaticky vybaví jména takových hrdinů jako hrabě Monte Christo, Gulliver, Robinson Crusoe či kapitán Korkorán. Když se ve Francii řeklo v 70. letech dobrodružný komiks, rozuměla se tím téměř samozřejmě série Bernard Prince, která se v té době stala pro tento žánr doslova synonymem. Proč?
Není v tom žádná věda. Bernard Prince je dobrodruhem z povolání, který na své jachtě Kormorán křižuje všechna moře světa. Jeho přáteli, pomocníky a společníky jsou obhroublý a do nejrůznějších lapálií se neustále zaplétající milovník alkoholu a pěkných žen námořník Jordan a bystrý, nicméně malý, slabý a nezkušený chlapec jménem Djinn.

Obálky série Bernard Prince

Prototyp hrdiny
To Bernard je jiné kafe: v podstatě dokonalý (a zároveň také, jak dodávali občasní kritici, až téměř bezbarvý), bez rodiny a bez závazků. Už svým zjevem (šedivé vlasy, ostře řezaná tvář, bystrý pohled, nezbytné cigáro v koutku a vypracované, atletické tělo) zaslouženě přitahuje pozornost (i žen, byť celá série je až na několik výjimek asexuální a bez milostných zápletek). Když k tomu přidáme hromadu zkušeností, chladné uvažování, tvrdou pěst a evidentně bezedné konto (ač tu o něm takřka nikdy nepadne ani zmínka), máme tu pravého a správného chlapa, který se vyzná. Který si prostě vždycky poradí – a má k tomu spoustu příležitostí, jistěže, v dobrodružném komiksu přece nebude sedět jako pecka na zádi své luxusní lodi a nečinně potahovat z doutníku. A tak se původní agent Interpolu vydává do nitra africké džungle hledat havarované letadlo, bojuje proti padouchovi zvanému generál Satan, řeší problémy v soukromém kotvišti Coronado, potírá tyrany a diktátory. To vše ve fiktivních státečcích a přístavech celého světa, jejichž názvy však zcela srozumitelně evokují skutečné země a města.
Ukázka ze série Bob Francaval
Série Bernard Prince, inspirovaná v klasických amerických dobrodružných filmech 30. až 60. let, se poprvé objevila v lednu 1966 v časopise Tintin ve čtyřstránkovém kraťasu Billet Surprise (Vstupenka s překvapením) díky scenáristovi Michelovi Regnierovi zvanému Greg a kreslířovi Hermannovi Huppenovi. Svůj předobraz měla v komiksu Bob Francaval, pojednávajícím o stejnojmenném agentovi Interpolu a jeho mladém příteli jménem – Djinn. Komiks vytvářel Greg s kreslířem Louisem Hachém v roce 1958 pro týdeník Ima. První album série Bernard Prince vyšlo v květnu 1969 u nakladatelství Dargaud, jmenovalo se Général Satan a obsahovalo dva samostatné příběhy: Les pirates de Lokanga a Le Général Satan.

Kdo za to může?
Ukázka ze série Bernard PrinceGreg (1931 – 1999) začínal jako kreslíř u André Franquina (Modeste et Pompon), v 50. letech rozjel vlastní série jako Randy Rifle nebo Bronco et Pepito a vrhnul se též do psaní scénářů (Tiger Joe). Postupně se vyšvihl až na šéfredaktora časopisu Tintin a brzy začal chrlit své nejlepší kousky: kromě Princeho další dobrodružné série jako Comanche, Bruno Brazil, Rock Derby a především megaúspěšný Achille Talon. Čeští čtenáři se s Gregem mohli seznámit prostřednictvím thrilleru Colby.
Belgičan Hermann se narodil v roce 1938. Roku 1977 zatoužil tvořit vlastní série (tak vzniklo především jeho nejslavnější dílo Jeremiah), a proto od Princeho po dohodě s Gregem odchází. Nahrazuje ho Danny, ovšem pouze na dvě alba (Pièges aux 100 000 dards a Orage sur le Cormoran) a odchází také – prý se v sérii, silně ovlivněné Hermannovým stylem, necítil dobře. Novým kreslířem se stal Aidans, jenže jím kreslená alba Dynamitera a Poison vert se stala labutí písní celé série, která tak čítá celkem 17 řadových alb a jeden speciál.

Význam série (po zásluze oceněné řadou cen) tkví především v tom, že představila zbrusu nový typ hrdiny – do té doby typického svalnatého a statečného bijce, řešícího vše silou, nahradil přemýšlivý a rozvážný diplomat, používající své pěsti pouze v nevyhnutelných situacích. Buď tedy pozdraven, Bernarde Prince, ty statečný chlapíku! Nechť je ti moře dostatečně rozlehlé, neboť chuť po dobrodružství nezná hranic. Ahóóóóóój!!
Autor:


Autor článku: Sakyk

Detaily o sérii

Série:
Související články:


FranCouZský komiks
11.02.2013 Pupíky 1-5: Na pupíkách moc pupínků není - 90 %
15.04.2008 BLUEBERRY, TO JSOU PIŠTOLNÍCI KABRNÍCI
08.04.2008 CHEVALIER ARDENT, TO JE HISTORIE RYSTUPIJEKlasiky frankofonního komiksu
15.04.2008 BLUEBERRY, TO JSOU PIŠTOLNÍCI KABRNÍCI
08.04.2008 CHEVALIER ARDENT, TO JE HISTORIE RYSTUPIJE
01.04.2008 BUCK DANNY, TO JSOU MAJSTRŠTYKY AVIATIKY


    
Já Jóachym Jóachyňym


Recenze nebo blogpousty a reakce

Upozornění: Nemám Fejsbuk
(odešel jsem v roce 2020)
ani Instáč ani žádný jiný socky!Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sračka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!