Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

PŘÍCHOD BOHŮ

08.01.2002, autor: Sakyk

Pozemšťané, symbolizujíce vyspělou civilizaci, sestoupí na jinou, panenskou planetu a pozvednou tamní obyvatelstvo na vyšší úroveň. Možná to zní jako nesmysl, vždyť člověk se sotva odpoutal od matičky Země, ovšem v komiksech – tam je možné všechno. Něco takového si asi pomyslel i Vlastislav Toman, když se rozhodl napsat scénář k „Příchodu bohů“, druhému dílu hvězdné ságy „Pod paprsky zářícího“.
Nevím, jestli Toman zamýšlel ságu již předem jako trilogii, nebo ho k tomu přiměl zájem čtenářů, avšak Příchod bohů můžete číst zcela samostatně. Tedy bez znalosti přímých návazností na děj předcházejících „Příhod malého boha“, ale osobně doporučuji, ba přímo nařizuji to nedělat. Zaprvé tak přijdete o jeden celkem fakt dost dobrý zážitek a zadruhé občas se nějaké ty souvislosti vyplatí vědět. Např. proč jsou pozemšťané Art a Lina považováni za bohy? Jak to, že je pralidé bez větších potíží přijmou mezi sebe? Kdo to jsou Ron-o-tové a kdo Ušatci? Nu a pro ty, kteří netuší absolutně nic – to bych se ostatně hodně divil, kdybych někoho takového našel, jelikož tenhle komiks patří mezi to nejlepší, nejznámější a už i nejkultovnější z toho, co u nás žánr nabízí – alespoň zkratkovitě naznačím děj.
.
Robot zvaný Malý bůh byl na Žlutou planetu vyslán pozemšťany s cílem uměle (avšak nenásilně) pozvednout úroveň Gron-c-chů, jednoho z místních kmenů, žijících na úrovni prvobytně-pospolné společnosti. Poté, co své poslání splní, přichází druhá fáze experimentu: mezi domorodce sestupují, možná v již předem určené roli bohů, dva lidé, Art a Lina. Úkol je jasný – dále pokračovat v bdění nad Gron-c-chy a hlavně navázat na vědecký výzkum Malého boha. Avšak ten, k velkému překvapení kosmonautů, záhadně zmizel… Scénář tedy nejen rozvíjí schéma, známé již z prvního dílu, ale jde už i kousek dále. Ta tam je pohoda minulých dní, kdy domorodci objevovali kouzlo napnutých kůží či létajícího oštěpu… Se zmizením robota se totiž do příběhu vkrádá opravdové napětí, nebezpečí je reálné a hrdinové se dostávají z původního, dosti uzavřeného údolí Gron-c-chů. Jenže stejně jako hrozby, tak i ochrana povýšila: vždyť místo Malého boha tu teď stojí opravdoví Bohové!
Vzhledem k době, kdy dílo vznikalo (vyšlo na 24 pokračování v časopise ABC mladých techniků a přírodovědců, ročník 1974–1975), bychom ho mohli považovat téměř za převratné. Vždyť normalizace byla v plném proudu, co nebylo sovětské, bylo zakázané, Rychlé šípy už dávno odstřelily a komiks, zvláště se scifi náměty, začínal být pomalu tabu. Ale jen pomalu. A určitě ne v populárním Ábíčku, kde právě komiksy dostávaly zelenou.
Kresba Františka Kobíka nevybočuje z obvyklého standardu tohoto klasika českého komiksu let 70. a 80. Všechny jeho výtvory, typické brilantním stylem, citem pro . detail a pro kompozici celé stránky i popisností jednotlivých obrázků, jsou si podobné jako Kakadu Kakadu a nejiné je to i v tomto případě. Takže komu se Kobík líbí, nebude zklamán: opět se setká s těsně řazenými obrázky, pekelně přesnou kompozicí, strojovými dialogy, účelně sledovanou dramatičností i chladnokrevně zvládnutými obličeji. A kdo jeho styl zrovna dvakrát nemusí, minimálně ocení srozumitelnost a spád. Za zvláště povedený považuji moment, kdy se v 19. dílu Art a Lina probouzí za tůtání budíčku do nového dne – v apartních pyžámkách. Inu, ani běh staletí nedokáže lidem odejmout jejich oblíbenou módu…
Příchod Bohů (není třeba v tomto názvu hledat dvojsmyslnost – třeba „příchod Sovětů“?) neohromí, v každém případě zaujme. Doporučuji ho všem maniakálním milovníkům komiksů, příznivcům dvojice Toman-Kobík, těm kdo to už četli, scifistům a abíčkářům. A pokud nepatříte ani do jedné z těchto skupin, přečtěte si ho taky.
Autor:


Autor článku: Sakyk

Detaily o komiksu:

Titul: Příchod bohů
Série: Komiksy z časopisu ABC
Scénář: Vlastislav Toman
Kresba: František Kobík
Žánr: Časopis (CZ).
Rok vydání: 1974 - 1975
Počet stran: 24
Formát: A4
Vydavatel: Ringier ČR - ABC
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Česká Republika
Související články:


Velké knihy komiksů
12.02.2008 PLÁNY BB ARTU NA ROK 2008
12.02.2007 MOURRISON – HRDINA BEZ BÁZNĚ A … HONEY?
04.01.2007 VELKÁ KNIHA KOCOURA VAVŘINCE ANEB PĚT PRADÁVNÝCH KNIH POHROMADĚ!


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!